şükela:  tümü | bugün
  • bir halk hikayesi oluyor kendileri, tee fi tarihinden kalma.. horasanlı bir tüccarın yağız oğlu kamber ile, subaşının aşüfte kızı arzu arasındaki aşkı konu edinmiştir kendine.. aşıklarımızın akıbeti, elbet aragon'dur yine; hiç karıştırmayalım orasını..
  • trakya düğünlerinde rastlayabileceğiniz bir halay çeşidi. böyle yavaş yavaş başlar. uzun süre öyle gider. daha sonra hızlanır. melodisi harikadır. adam akıllı bir videosunu bulamadım ama bu da işinizi görür; [http://www.youtube.com/watch?v=pphf7jbmvku http://www.youtube.com/watch?v=pphf7jbmvku]
  • trakya bölgesine mal olmuş bir halk oyunu..
  • halaybaşının yoluna çıktığı için ezilen çocukların hikayesi var ya, hepsi işte bu arzu ile kamber halayının yoluna çıktığı için ezilmiştir kalıbımı basarım. layıkıyla oynayanları gördükçe coşuyorum. önce ağırdan başlar, sonra bir hızlanır tamam. hayatımda çok az şeyi bu halayı çekebilmek kadar istemişimdir. hızına ayak uydurmak zor. bakın burada arkadaşlar oynamışlar http://www.youtube.com/watch?nr=1&v=yhtw7jqwn6s görün ibret alın.

    bazen normal halay çekilirken coşan halaybaşları arzu ile kamber figürlerine başvurabilir. onlardan sakınmak lazım, zira önüne çıkanı eziyorlar asdfgdfsd
  • bakın elin japonu bile arzu ile kamber oynuyor http://www.youtube.com/…_c_qb0wt99a&feature=related vallahi kırklareliliğimden utandım.
  • lütfi ö. akad'ın yönettiği 1952 tarihli film. çekimler, tahir ile zühre isimli bir diğer halk hikayesinden uyarlama filmle birlikte ırak'ta yapılmıştır. arzu ile kamber'in birbirlerini buldukları çöl sahnesi, akad'ın açık alanda kompozisyon çıkarmada becerisini gösteriyor bana kalırsa. bir de arzu'nun gaipten sesler duyduğu sahnenin yarattığı etkiyi çok beğenmiş olmalı ki hem tahir ile zühre'de hem de kanun namına'da farklı şekillerde benzerlerini yapmıştır. anılarından anlaşıldığı kadarıyla kendisi bu filmleri pek sallamıyor ama geriye dönük izlemiş olsaydı, belli bir tarzı oluştuysa bunu bu ilk filmlerindeki denemelerine borçlu olduğunu görürdü.