şükela:  tümü | bugün
 • 99 yılında, milliyet gazetesi'nde yayınlanan bir röportajında $u sözleri sarf eden kalp çivisi...

  "düşünüyorum da son yıllarda çekilen türk filmlerini seyredince bizim daha masum kaldığımızı anlıyorum. ben, mine mutlu ve diğer arkadaşlar. ama nasıl ki kabak her zaman ilk yapanın başına patlar, bizim de öyle. mesela deniz gezmiş bir sineği bile öldürmemişti ama asıldı. bugün deniz aynı şeyleri yapsa asılır mıydı, hayır..."

  "keşke bilge olgaç da seks filmleri çekseydi de ölmeseydi. çünkü zavallı bilge kaloriferli evde oturamıyordu. sobalı evde çıkan yangında yaşamını kaybetti. bunu hazmedemiyorum. bazı şeyleri, kaloriferli evde oturmak, minik konforlar için yapmak zorundaydık kısacası."

  (bkz: yorum yok)
 • gelmiş geçmiş en temiz yüzlü türk sinema sanatçısıdır. ayhan ışık gibi ünlü aktörlerle çok güzel roller paylaşmış, ancak 1970'lerin seks filmi furyasına acımasızca sürüklenmiştir. onlarca seks filmi çevrilmiş ve o dönemin tüm erkeklerin seks ilahesi haline gelmiştir. feri cansel, zerrin egeliler, mine mutlu gibi karakterlerin arasından güzel, temiz yüzü, masum bakışları, inanılmaz derecede saf teni ve güzel fiziğiyle sıyrılmıştır. ancak diğer kadın oyuncular gibi boyun eğmemiş seks furyasından kendini kurtarıp ticarete girmiş, tekstille uğraşmış, yıllar sonra da pariste ufak çapta tekstil patroniçesi olmuştur. yanında 40 - 50 kişiyi çalıştırabilecek kapasiteye gelmiştir. devlet bakanı fikret ünlünün elinden ticaret ödülünü alabilmeyi başarmış, güçlü, güzel, akıllı, değeri bilinememiş, hanımefendi bir annedir. sözlükte şu ana kadar yer almamış olmasından en çok üzüldüklerim arasındadır.
 • ayhan ışık ile oynadığı bir filmde mini eteği ile koşarken kamyon çarpıyordu kamyoncu inerek kucağına alıp hızla kamyona götürürken kendisi de kafasını kaldırıp açılan eteğini çekiştirip kapatmaya çalışıyordu. yönetmen stop deme gereği duymamış demek ki film gidecek diye. çok değil birkaç sene sonra malum furyada açılan tek bacakları olmayacaktı bunu biliyormuydu ki.
  şimdilerin merve sevisine sinem kobalına burcu esmersoyuna güzellikte tur attıracak bir afetti bence
 • filmleri -
  ölünceye kadar,1970
  gelin kız,1970
  altın prens devler ülkesinde,1971 (şehrazat)
  herşeyim sensin,1971
  iki belalı adam,1971
  ipi boynunda bil,1971
  kara gün,1971
  namlunun ucundasın,1971
  rüya gibi,1971 (fatma)
  zapata,1971
  büyük acı,1971
  bir pınar ki,1972
  asılana kadar yaşayacaksın,1972
  çılgınlar ordusu,1972
  sevgili hocam,1972
  üç silahşörlerin intikamı,1972
  ve silahını çekti,1972
  üç kağıtçılar,1972
  günahsızlar,1972 (ayşe)
  kozalı gelin,1972 (arzu)
  aman ne gırgır,1974
  olmaz böyle şey,1974
  tanrı sevenleri korur,1974
  uyanık kardeşler,1974
  a'dan z'ye kadar,1975
  canavar cafer,1975
  şipşak basarım,1975
  bekaret kemeri,1975
  sev doya doya,1975
  tatlı cadı,1975
  şimdi yavrum şimdi,1975
  alemin keyfi yerinde,1975
  şehvet kurbanı şevket,1975
  kocam erkek mi?,1975
  günah,1976
  sokak kadını,1976
  seks fırtınası,1976
  beyaz kuş,1977
  avrupa macerası,1977
  ikimiz de sevdik,1977
  çırılçıplak,1977
  vahşi ve tatlı,1978
  yalnızlar,2000
 • ilk gençliğin, ergenliğe evrildiğimiz o olağanüstü iklimin en güzel tatlarından biri... o yıllara yeniden dönebilsek, hayat bu denli zor ve kirli olmamışken daha... ah, yeniden yaşayabilsek o masumiyet çağlarını...
 • toplumsal ortak algımız tarafından bizlere verilen tablet bilgilerle yola çıkıldığında "seks yıldızı" diyebileceğimiz, ama aşağıdaki röportajı okuyunca karşılaşılan bilinçli bir kadın profili ile şaşkınlığa uğratandır.

  http://www.milliyet.com.tr/…013/1739457/default.htm

  onunkisi tam anlamıyla bir ‘ikinci hayat’... ilki pek erken, 14 yaşında başladığı için çok yol almış. iki hayatı arasında hiçbir paralellik yok.
  arzu okay’a eski hayatından kurabileceğim tek köprü, o cıvıl cıvıl yeşil gözleri ve sempatik gülüşü olsa gerek. hâlâ çok etkileyici ve güzel. paris kafelerinin birinde buluşmak için sözleştik. oraya vardığımızda arzu okay’ı kitap okurken bulduk. tam bir kitap kurdu zaten. harika bir gün geçirdik. neşeli ve alçakgönüllü haliyle bizi ağırlarken bir yandan türkiye’deki kızı eda’yla konuştu gün boyu.
  14 yaşında girdiği sanat dünyasında geçirdiği 10 yıl boyunca 100’den fazla film çeviren arzu okay, 70’li yılların sonunda yeşilçam’ın o ‘karanlık’ döneminden nasibini fazlasıyla alan oyunculardan oldu. seks filmleri furyasında güzel fiziğiyle süslediği film kareleri, kaderini belirledi. o artık çoğu kişi için bir ‘seks’ yıldızıydı. oysa 20’li yaşlarının başındaki bu genç kadın, setten çıkınca grevlere gidip sol görüşlü arkadaşlarına destek oluyor, bir yandan da ‘başka ne iş yapabilirim’ in derdinde, sekreter ya da hostes olarak ekmek kazanmanın yollarını arıyordu. açıktan sınavlara girip liseyi bitiren, filmden kazandığı parayı londra’da ingilizce öğrenmek için harcayan bu genç kadın, çoğumuzun yapamayacağı bir şeyi yaparak, sıfırdan başka bir hayata yelken açtı. ticaret hayatında devlet bakanı’nından ödül alacak kadar da işini büyüttü.
  başkalarının kendine biçtiği rolü beğenmeyenler için, değişmek isteyenler için, yeni baştan başlamak isteyenler için bir rol model arzu okay. eğitimin para ve imkanlardan ziyade, ‘istemek’le ilgili olduğunu gösterdiği için. tolstoy’un çok sevdiğim sözü:
  “herkes dünyayı değiştirmek ister ama kimse kendini değiştimeyi düşünmez”. okay, okumuş, düşünmüş, kendi penceresinden hem dünyayı değiştirmek istemiş, hem de kendini değiştirmiş. özünü bulma yolculuğuna şapka çıkarıyorum...
  iyi pazarlar
  kendini hayatla ilgili nerede hissediyorsun?

  şimdi benim olduğum yerle benim tanındığım yer arasında uçurum var. ben kendimi çok doğru bir yerde buluyorum. olduğum yere çok emekle, zor geldim. ama iyi de bir yere geldim. hatta geçmişimde yanlış yaptığımı da söylemem. yani belki sonraları canımı acıtacak bir şeyler yaşamışımdır ama o gün için onlar bana göre doğruydu.

  nasıl bir çevren var burada? ne kadar zamandır sen fransa’dasın?

  86’dan beri buradayım. iş kurdum, çok iyi yerlere geldim, sonra battım. çıktım, battım, çıktım filan.

  86’da türkiye’de ne durumdaydın?

  çok iyi bir konumdaydım. türkiye’nin en büyük beş deri ihracatçısından biriydim. 600 kişi çalışıyordu yanımızda. 3 bin metrekarede ihracat yapıyordum,
  15 milyon dolar ciromuz vardı sıfırdan başladığımız bir işte.

  “fizikçi olmak istiyordum ama olmadı çünkü geçim derdi vardı”

  niye fransa?

  tamamen ticari nedenler. yurt dışında bir yer açalım dedik. iade mal kalıyordu elimizde. madem bizim bu sattığımız fiyatın üstüne bu kadar kâr koyup satıyorlar, biz de satarız o zaman dedik.
  o dönemde evlendim ve buraya geldim.

  “tanındığım yer ile olduğum yer arasında çok uçurum var” dedin. hayatının ikinci bölümünden kaç kişi bilir senin geçmişteki hayatını? film yıldızlığını mesela...

  film yıldızı olduğumu herkes biliyor. ama beni tanımak için bana zaman ayıranlar bilir benim nasıl olduğumu. herkes için geçerli bu. birisini tanımak için ona zaman ayırman lazım. onun için de emek vermen lazım.

  fransa’daki çevren mesela?

  onlar çok daha keyifli. fransa’daki ilişkiler çok daha farklı. önyargılar çok daha arkada kalmış vaziyette. benim iş yaptığım, mal sattığım en az 100 kişi diyelim hepsi benim oyuncu olduğumu biliyorlar. tabii bunları onlara anlatanlar diğerleri. türkler... “aa biliyor musun arzu okay kimdir, erotik filmlerde oynardı, şöyle yapardı böyle yapardı” ama onların bana bakış açıları değişmiyor. onlar beni ben olarak algılıyorlar. bizimkilerden farklılar. aslında sinema sinemadır. kötü film vardır, iyi film vardır. yoksa bir filmin köy filmi ya da erotik film olması arasında bana göre bir fark yok. mühim olan düzgün sinema yapılmış olması. ha beni şöyle eleştirirsin: “arzu abla sen kötü filmlerde oynamışsın.” oynadım, tabii.

  neden? seçme şansın mı yoktu?

  yok hayır, yoktu. gerçekten çok fazla emek harcanmayan, çok çabuk tüketilen filmlerde oynadım. sırf ben oynamadım ki. herkes oynadı.

  erotik filmler niye senin üzerinde bir etiket olarak kaldı? çünkü esasen senin çevirdiğin filmlerin 5’te 1’i kadar.

  evet, sadece o kadar. ama son dönemimde onlar var. köy filmleriyle bitseydi sinema kariyerim, köy filmleriyle hatırlanırdım.

  film çevirmek senin için ne ifade ediyordu? ‘ekmek kazanmak’ mı, yoksa artistliği sevdin mi? kiminin çocukluk hayalidir...

  yok ben oyuncu olmak istemiyordum, fizikçi olmak istiyordum. ben okulun ya birincisi ya da ikincisiydim. ciddi ciddi fizikçi olmak istiyordum. çok da istiyordum, çok da kafa yoruyordum. olmadı çünkü geçim derdi var, evin geçindirilmesi lazım.

  kaç yaşındaydın o zaman?

  ben 14 yaşımda başladım bu işlere. ilk olarak bir fotoromanda oynadım.

  nasıl buldular peki seni?

  yarışma ile. annem beni yarışmaya soktu. resmimi gönderdiler. sonra saklambaç’ta zeki müren’le oynadık. ondan sonra saklambaç günaydın’ın ekiydi, ben günaydın’ın maaşlı memuru gibi oldum. hafta sonları okul olmadığı günlerde pay kuponu dağıtılıyordu, onları 1 ay topluyorsun; işte tencere, tabak mikser, saç kurutma makinesi, artık ne veriyorlarsa alıyordun. ben onların fotomodelliğini, tanıtımını yapıyordum. işte elimde mikser, bilmemne saç kurutma makinesi, neyse.

  “kadir inanır’la veznede maaş kuyruğuna girerdik”

  ne kazanıyordun hatırlıyor musun? ya da oradan kazandığınla ne yapıyordun?

  eve getiriyordum. bayağı kazanıyordum ama. fotoroman başına 500 lira alıyordum. çok faydası oluyordu. günaydın gazetesinin altında bir vezne vardı. bütün gazeteciler, ben, bir de kadir inanır, o da fotoromanlarda oynuyordu o zamanlar. hepimiz kuyruğa giriyorduk. ay başında maaş almak için.

  okul?

  okul, sinemaya başladığım zaman bitti. yaşım tutmuyordu-15 yaşındaydım-vekalet filan verildi italya’ya gittik. avrupa sinema güzeli yarışması vardı. 4’üncü oldum. sonra ilk sinema filmim var ayhan ışık’la. o arada gece lisesine yazıldım ama gidemedim. tabii set şartları, çekim bitmiyor ki bazen gece 11.00’e kadar.

  sen ayhan ışık’ın karşısında başrol oynarken, ışık kaç yaşındaydı?

  o benden çok yaşlıydı. en az 20 yaş büyüktü benden. fazladır belki.

  bir çocuk için garip bir his değil mi kadın gibi davranmak? âşık bir kadını oynamak?

  yani ayhan abi o kadar usturuplu, o kadar düzgün bir adam ki. öpüşme sahnemiz var. çocuğum, görüyor sonuçta. aldı beni çevirdi. öpüşmeden sahneyi geçirdi. çok özen gösterdi. çevremdeki herkes benden nereden baksan 15 yaş büyüklerdi. çocuk gibi, kardeş gibi davrandılar bana. sinemada hiç rahatsızlık hissetmedim kadınlığım ya da genç kızlığımla ilgili.

  “arzu sen kendine haksızlık ediyorsun, artık yeter dedim”

  ailen film hayatının her aşamasında yanında oldu mu? erotik dönem başladığında tepkileri ne oldu?

  annem dedi ki bir gün, “utanmıyor musun böyle resim çektirmeye”, “yoo” dedim. “sen benim çektirdiğim o resimlerin parasıyla yaşamaya utanmıyorsan ben niye utanayım?”

  kırılma noktası nasıl oldu?

  ben bu işi artık yapamayacağım dedim ve bitti. çünkü bir iş yapıyorsun, oradan çıkıyorsun başka bir insan olarak yaşantına devam ediyorsun. tabii ki oyunculukta illa hayatındaki gibi roller düşmüyor sana. ama ne olursa olsun kendine saygını yitirmemen lazım. başkalarının sana saygı duyup duymaması onların problemi, beni çok ilgilendirmiyor. kendime bir yerden sonra “arzu sen kendine haksızlık ediyorsun, artık yeter” dedim.

  yeni hayat için yeteri kadar paran var mıydı?

  erotik filmler sayesinde param vardı, allah razı olsun onlardan. 80 küsur diğer filmlerimden hiç para kazanamamıştım. ciddi ciddi aç kaldım. yoksa zevkine mi gideceğim, oynayacağım erotik filmlerde.

  aç kalmak derken... içinde bulunduğun şartları tarif etmen gerekse ne dersin?

  o zamana kadar kazandığımla ancak aileme ve kendime bakıyorum. kirada oturuyorum. para gelince önce anneme veriyorum, sonra kalırsa bana. bir dönem dram filmleri furyası vardı. sırasını hatırlamıyorum. sonra işte köy filmleri. onlar bitti kovboy, sonra komedi furyası. bitti, bitti... sonra her şey bitti, hiçbir şey çekilemez hale geldi sinemada. yok yani beş kuruş yok. mecburen oynuyorsun erotik filmlerde. mercimeği haşladım, soğanları kavurdum. ama kıyma alacak param yok.

  o zaman karar verdin... bir filmde ilk soyunma mı olacaktı?

  tabii. yani bikiniyle filan muhtemelen oynamışımdır önceki filmlerde ama.
  deniz kenarında filan o kadar.

  kazandığın parayla ne yaptın? ev mi aldın?

  evi oradan kazandığım parayla alamadım. o parayla ingiltere’ye gittim, dil öğrendim. o bitti, geri geldim. sonra şarkıcılık yapmaya kalktım. tabii muhteşem bir ses olduğu için bende! sonra ibrahim tatlıses’le bir turneye çıktık. turneden kazandığım parayla topağacı’ndaki evimi aldım.
  “yorgunum, görünmez olmak istiyorum”

  peki arzu şimdi kendisi için ne hayal eder?

  kaybolmak istiyorum. görünmez hale gelmek.

  niye?

  yorgunum. gerçekten çok sıkıldım. çalışmaktan da. normalde en kötü şartlarda
  40 senede emekli oluyorsun. ben bir de 14-15’te işe başladım. bir-iki sene içinde işleri toplayıp çok sakin bir yere gitmek istiyorum. yazı filan da yazıyorum kendi kendime. onları toparlamak istiyorum. daha çok yazmak, yemek yapmak, sakin bir hayat özlüyorum.

  “ben bu yaşımda iyi bir film olursa göğsümü yine açarım”

  o dönemin yeşilçam’ı bu filmleri biraz sanat kaygısıyla çekseydi sizin gibi bir grup yıldız da bundan bu kadar zedelenmemiş olurdu imaj olarak.

  ben de onu anlatmak istiyorum. kötü film var, iyi film var. yoksa ben göğsümün görünmesinden hiç de rahatsız değilim. ben bu yaşımda çok gerekirse, iyi de bir film olursa göğsümü gene açarım. yani n’olacak? göğsümle burnum arasında ne fark var? yeter ki iyi çekilsin.

  doğru düzgün bir senaryo ve film olsaydı, senin erotik filmler çevirmiş olmanda bir sıkıntı olmaz mıydı?

  evet. ama biz film yapmadık. sadece pazara hitap ettik. çok kötü filmler çekildi. herkes geçim derdindeydi. arz-talep meselesi. insanlar istedi, yapımcılar da yaptı. herkes kendi payını becerebildiği kadarını aldı. ama sonuçta kimin başına patladı? niçin benim yaptığım filmlerin yapımcısı, yönetmeni, kameramanı eleştirilmiyor? neden erkek oyuncusu eleştirilmiyor? o erkek oyunculardan daha sonra ödül alanlar da oldu. her şey unutuldu gitti. ama işte türk toplumunun kadın üzerindeki baskısından bahsediyoruz.

  erotik filmlerde oynayan kadın oyunculardan, sinemaya başka tip rollerle dönen olmadı mı?

  olmadı. bir-iki kişi var evlendi. erkekleri zaten biliyoruz. ali (poyrazoğlu) kariyerine devam etti. bülent kayabaş, aydemir (akbaş) devam etti. çok başarılılar hepsi.

  “film yıldızı olmak için yaratılmamışım”

  kendini film yıldızı gibi hissedip çok gurur duyduğun oldu mu?

  ben kendimle ilgili hiç öyle şeyler hissetmedim. karakterimde yok herhalde. hiç olmadı. film yıldızı olmak için yaratılmamışım. üç tane çocuğum olacak. evde oturacağım. kitaplarımı okuyacağım. belki de bir işte çalışacağım. böyle yaşamak isterdim. istediğim şey oydu.

  demek ki türkiye’de başka sektöre geçince de eski hayatından sıyrılamamışsın. yoksa başka ülkeye gitmezdin bence.

  toplum baskısına maruz kaldığım doğrudur. ticarete 24-25 yaşımda istanbul’da başladım. önce tanımazlardı beni. makyajsız falan. diyorum “ben bu dükkanı tutmak istiyorum”. “kızım senin baban yok mu, kocan yok mu?” diyor. “yok ben tek başıma geldim, tutmak istiyorum” diyorum. adam yine de direniyor. sonra adımın arzu okay olduğunu öğreniyor. ya rahatsız ediyor ya da kiraya vermiyor.

  sadece artist olmaktan mı yoksa erotik film çevirmiş olmaktan da mı kaynaklanıyordu bu tavır?

  ikisi de ama sanırım erotik filmlerin tesiri daha fazladır. onlar olmasaydı da bana sıcak bakacaklarını sanmıyorum. ticarete soyunuyorsun neticede. sadece kadın olmak bile zor o dünyada.

  ticaret sana hitap etti mi peki, filmlerden daha çok?

  evet, evet. yaptığım işi çok sevdim ben. çok uzun yıllar çok severek yaptım. sıfırdan başladım ve çok emek verdim. aslında belki de sinemada olduğum yeri çok kolay kazanmıştım. geldi güzel bir kız, al sana ayhan ışık’ın karşısında başrol. ama ticaretin içine girdiğimde böyle olmadı. çok sıfırdan başladım. tırnağımla dişimle kazıya kazıya geldim.

  “türkiye ile ilgili komşuculuğu özlüyorum en çok”

  türkiye’ye dönmeyi düşünüyor musun?

  eskiden idealim siyah afrika’ya yerleşip 6 ay orada, 6 ay fransa’da ve türkiye’de kalmaktı. kongo olur, kenya olur. senegal fazla turistik. öyle bir niyetim var. çok da kolay orada yaşamak. çok ucuz, çok basit.

  işler nasıl gidiyor?

  kötü. feci. türkiye’den deri alıyorum, burada satıyorum. krizin de etkisi var. cirolar bayağı düştü. allah’tan benim fazla masrafım yok. az bir şeyle dönüyorum. geçindiriyor geçindirmesine de artık parayı az düşünerek yaşamak istiyorum.

  sana böyle dizilerden teklif gelse kabul etmez misin?

  bilmiyorum, yaparım belki de.
  en çok yazmak istiyorum. hikaye yazarım, şiir yazıyorum. habire yazıyorum. bir ara internet gazeteciliği yaptım ama iş hayatı içinde vakit olmuyor. işi bırakmak lazım ki yazabilesin.

  türkiye ile ilgili özlediğin bir şey var mı?

  komşuculuk. komşu olmak. “defne, limon göndersene, sende var mı?” diyebilmek.

  gecenin bir yarısında fransız’dan limon istesen ne yapar?

  kapıyı açmaz. ama burada da başka bir şey var mesela. kontrollü bir saygı var. günaydın, günaydın. herkes birbirine ciddi bir saygılı. asansöre biniyorsun “iyi günler” diyorlar. metroda kapıyı tutuyorsun arkandaki için, o da senin için tutuyor.
  türkiye’de asansöre biniyorum, “iyi günler” diyorum herkes bana bakıyor. cevap vermiyorlar.

  “kızımın sevgiyi bilmesi çok önemli”

  sen anne olarak eda’nın eğitimine nasıl bir yatırım yaptın?

  fransızca, ingilizce, italyanca, ispanyolca ve türkçe konuşuyor, yazıyor. zaten babası amerika’da yaşıyor. fransızca’sı var, türkçe’si zaten var, evde o bana fransızca sorduğu zaman türkçe cevap veriyordum. orta sonda filandı, ispanyolca’dan 20 üzerinden 3 getirdi. ispanya’da bir müşterim vardı, hiç kimsenin ispanyolca dışında bir dil konuşmadığı bir yerdi. oraya gittik. “20 üzerinden 3 getirmeyecektin çocuğum” dedim.

  “benim yapamadıklarımı çocuğum yapsın” var mı biraz?

  mutlaka. eda ressam olmak istiyordu. sorbonne’un güzel sanatlarını bitirdi. madrid’de mastır yaptı. grafik tasarım üzerine. sorbonne’da da açıktan bir mastır yaptı. istanbul’da ilk sergisini açtı. ikincisini paris’te açtı. oyunculuk eğitimi aldı iki sene burada ayrıca.

  anne olarak gurur duyuyor musun çok?

  çok seviyorum kızımı. benim ona desteğim manevi. eğitim yatırımı yaptım derken öyle çok para falan harcamadım. burada yaşamanın avantajı var. bir defa sorbonne bir devlet üniversitesi. ekstra para yok. üç sene yaz aylarında üst üste, yabancı dilleri için yurt dışına yolladım. ama söyleyeceğim rakamlar çok komik. bir ay mesela oradaki okul parası ve aile yanında kalma parası 1000 avroyu geçmemiştir. bir de cep harçlığı.

  eda için ne istiyorsun?

  mutlu olmasını. hayatta en çok insanları sevmesi çok önemli. sevgiyi bilmesi lazım hayatta. sevmeyi bildikten sonra gelir arkası her şeyin. doğru bir yerde olsun. hayatın içinde bir duruşu olsun mesela. kimseyi yargılamaya hakkı olmadığını bilsin. herkesin duruşu kendine. bu solcu da olur, sağcı da olur, cumhuriyetçi de olur, ulusalcı da olur, faşist de olur. neyse o duruş, içinde kendini taşısın. “ben buyum” desin kendi kimliği içinde. koysun ortaya ve o kimliğine sahip çıksın.

  “oruç aruoba’ya âşığım, arayacağım onu”

  politize bir kimlik olduğunu da biliyorum. kuvvetli fikirleri olan, aynı fikirleri paylaşan kişilerle dünyayı değiştirmek için fikir birlikteliği yapabilecek bir kadınsın. o dönem türkiye’nin siyasi kargaşasında rolün neydi?

  hiçbir zaman önlerde yer almadım. ama çok fazla öndeki insanların yanında oldum. kendime göre bir grubum oldu.

  sol gruplar diyebilir miyiz?

  evet.

  o politize oluş da seni etkilemiş olabilir mi? acaba bu değişimin ana ekseninde o mu var?

  15-16 yaşından itibaren çok yoğun okudum. okula gidememenin acısını böyle kapattım. bütün çevrem de sol grupların içindeydi. belki de onlar yönlendirdi. denemedim değil. sağ görüşlerden de okuduğum şeyler oldu başlangıçta öğrenmek için. ama bu taraf bana yakın geldi.

  soldan hangi yayınlar seni etkiledi?

  çok genç yaşlar için... felsefenin temel ilkelerinden başlayalım. erasmus... ilk başlarda jack london. bir gazeteci ağabeyimin verdiği kitaptı, beyaz diş. ‘metafizik’ diyor, hiçbir şey anlamadım. 15 yaşındayım. koydum kenara. önce başka bir şey okumam lazım ki bunları anlayabileyim diye. sonra zaten arkadaşların yönlendiriyor seni. çok küçüğüm tabii. şimdi oruç aruoba’ya âşığım. öyle bir gidip geliyor ki... ilişkiler içinde, hayatın içinde. muhteşem. cesaretimi topladım, arayacağım onu.
 • tutuk bir bacak yüzünden kendisini kanepeye ve türk filmlerine veren birisi olarak, şu anda ayhan ışık'ın başrolünü oynadığı ölünceye kadar adlı türk filminde gözümü kendisinden alamadığım oyuncu.
  ilk filmi ve tahmini onsekiz yaşında falan, açıkçası önce yabancı falan sandım zira yüzü o dönemin fransız aktrisleri gibi. sonradan seks filmleri furyasında yıldızlaşmış ama sanırım o dönemde arkasında biri olsa bugün filiz, türkan ve fatma grubuna dahil olurdu zira o dönemde filiz'in türker'i, fatma'nın memduhu ve türkan'ın kurallarını koyan rüçhan'ı vardı.
  film tamamen bekaret üzerine dönsede arada kendisinin oynadığı nesrin karakterinden ters köşe laflar geliyor valla.
 • arzu okay'a
  suç olmayan o saf suça!

  sinebeyaz

  kalpdudak bir şiirdim ben ruj ruj gitmiştin saflığımı
  az beyaz zambak az siyah sardunyaydın sen o vakitler/den
  "her şeyim sensin"le başlamıştın kolye bir imge gibi içimde
  sonra "rüya gibi"ydin "arzu" gibi "günah" gibi "çırılçıplak" gibim
  sinemagünü pastasını kendi kesen berde bir bıçaktın bende

  suç ve zaaflardan bir karbon yarayım şimdi senden
  şiir icabı külebi hazzı rol icabı paris beyazı
  kalbimi kalp çarpmış, aşk ağzım tezer özlü kimsesizi

  : ben öldüm arzu'anım, yakam klaket kesiği sinema bıçağı!

  hüseyin alemdar
 • seks furyasının henüz fazlaca çirkinleşmediği, zerrin egeliler ve zerrin doğan gibi karakterlerle tavan yapmadığı 1975-77 döneminde akımın yegane güzel ve seviyeli temsilcisidir.
  ne çevirdiği filmlerdeki nü imajı abartılı, ne de konu saf ve katıksız pornodur.
  kısaca; o filmlerde boy gösterenler arasında en son topa tutulması gerekendir.
 • kendisinin güzelliği zaten bilinir.
  insani güzelliğini de bianet açık etmiş.

  --- spoiler ---
  arzu okay'dan korkan devlet

  "orada olmak zorundaydım. çocuklar ölürken sessiz kalırsam kendi çocuğumun yüzüne nasıl bakarım diye düşündüm."

  "ölüm değil yaşam" sloganıyla ve "barışa yürüyorum" diyerek bodrum'dan diyarbakır'a giden ve 31 aralık günü polisin toma’lı, gazlı müdahalesiyle karşılaşan "barış yolcuları" arasında polisin plastik mermisiyle yaralanan bir isim vardı. önce herkes isim benzerliği olduğunu sandı ama kısa sürede bu kişinin ünlü sinema sanatçısı arzu okay'ın ta kendisi olduğu anlaşıldı.

  arzu okay hakkında

  1970 yılında 15 yaşındayken sinema yüz güzeli seçildi. sinemaya ayhan ışık ile başrolünü paylaştığı "ölünceye kadar" adlı filmle başladı. 70'lerin seks furyası döneminde vamp kadın olarak adını duyurdu. uzun yıllar fransa'da yaşadı ve deri ticaretiyle ilgilendi. kızı eda su neidik ressam. en son 2000 yılında feridun kete’nin “yalnızlar” adlı filminde oynadı. halen foça'da yaşıyor.

  arzu okay, 29 yıl yaşadığı paris'ten türkiye'ye taşınır taşınmaz, ayağının tozuyla gittiği diyarbakır'ı ve izlenimlerini bianet'e anlattı.

  "orada olmak zorundaydım. çocuklar ölürken sessiz kalırsam kendi çocuğumun yüzüne nasıl bakarım diye düşündüm" diyen sinema sanatçısı arzu okay, vahşete sessiz kalan sanatçılara da seslendi, "başıma gelecekleri az çok tahmin ediyordum ve 60 yaşımda ilk kez polisin gazlı, sulu saldırısına maruz kaldım, plastik mermiyle yaralandım. insanın özgürlüğünden daha kıymetli kaybedecek neyi var? sanatçı arkadaşlarımın para pul, şöhret kaybından korkarak yaşananlara mesafeli durmasını anlamıyorum. özgürlük olmadan hiçbirinin kıymeti yok ki!"

  "zulme dur demek için gittim"

  sizin paris'te yaşadığınızı sanıyorduk. ne zaman geldiniz ve diyarbakır'a gitmeye nasıl karar verdiniz?

  dünyanın her yerindeki saldırılar beni de etkiledi paris'te. etkilememesi ne mümkün! etkilemiyorsa, o etkilenmeyenlerin ayıbı zaten.

  hem bütün bu olanlar hem de burada uzun süredir devam eden ilişkim, dönmeme vesile oldu. ömrümün kalanını foça'da geçireyim istedim. geldiğimin üçüncü gününde kendimi diyarbakır'da buldum.

  nereden duydunuz barış yürüyüşü'nü?

  bir dostum sosyal medyadan paylaşmıştı. hemen kendisini arayıp sordum. zulme, savaşa dur demek isteyen, barış gönüllülerinden oluşan bir grup olduğunu öğrenince eşime "ben gidiyorum" dedim. bir kız arkadaşımla hazırlandık, iki saat sonra bodrum'daydık.

  "çocuklar ölürken sessiz kalamadım"

  sizi foça'dan diyarbakır'a götüren neden neydi?

  illa kendi çocuğumun cenazesini mi buzdolabında tutmam lazım oraya gitmek için! herkesin evladı ölüyor, sivil insanlar zarar görüyor.

  bir insanın annesinin cenazesini pencereden bir hafta izlemek zorunda kalmasından, onu defnedememesinden öte bir şiddet, zulüm olamaz. çocuklar ölürken sessiz kalırsam kendi çocuğumun yüzüne nasıl bakarım diye düşündüm ve yola koyuldum.

  diyarbakır'da polisin saldırısıyla karşılaştınız ve yaralandınız. bekliyor muydunuz böyle bir saldırıyı?

  çok erken saatte diyarbakır'a vardık ve büyükşehir belediyesi'nde kahvaltıya davet edildik. bizi çok güzel ağırladılar.

  eş başkanlar sloganlardan uzak, çok güzel konuşmalar yaptılar. orada kürtçe tabelaları görünce aklıma kızımın ispanya'da yüksek lisans yaptığı günler geldi. katalanca ve ispanyolca, çift dilde yazılmış tabelaları kimse yadırgamıyordu. bizde de keşke böyle olsa diye geçirdim içimden.

  beni orada en çok etkileyen, kürt kadınlarının gelip bize sarılmaları, ağlayarak teşekkür etmeleri oldu. "siz bizim için, barış için mi geldiniz?" diye soruyor, teşekkür ediyorlardı.

  yürüyüş başladığında biz barış için geldik, en önde biz yürüyelim dedik. halay çekenler vardı, konuşmalar yapılıyordu. barikatlara 50-60 metre mesafede durduk. hdp eş başkanı figen hanım konuşuyordu.

  bir ses duyuldu. ses bombası olduğunu söylediler. ardından gaz bombası attı polis. ben de sol bacağımdan plastik mermiyle yaralandım. canım çok yandı. arkadaşım aksel ile el eleydim. beni bırak sen kaç dedim ama bırakmadı elimi. o mermi gözüme, kafama da gelebilirdi. şans eseri bacağıma geldi. daha önce hiç böyle bir olay yaşamamıştım, 60'ımda kısmetmiş.

  toplam 24 kişi gözaltına alındı. sizin gruptan da beş kişi değil mi?

  keşke ben alınsaydım. o çocuklar çok gençler. bugün (3 ocak) mahkemeye çıktılar. buradan telefonla dakika dakika takip ediyorum. örgüt üyeliğiyle suçlanıyorlar. inanılır gibi değil.

  nelere tanık oldunuz polis saldırısı sırasında?

  sığındığımız markette bize limon verdiler. oranın halkı hazırlıklı bu saldırılara. sonra özel tim girdi bulunduğumuz yere ve gördüklerim gaz bombasından da, o mermiden de kötüydü.

  insanın insana vururken çıkan o ses var ya! yumruğun ete vururken çıkardığı ses tüyler ürpertici.

  beş arkadaşımız gözaltına alınırken biz oradan üstümüz başımız sırılsıklam çıktık. önce otele gidip temizlendik. sonra baro'ya gidip tahir elçi'nin odasını ziyaret ettik. arkadaşlarımızın salıverileceğine dair umudumuz vardı ama olmadı.

  sizce neden saldırdı polis?

  biz buradan şarkılar, türküler söyleyerek yola çıkan sivil insanlardık. herkes biliyor, amaçları göz korkutmak, yıldırmak.

  dönüş yolunda otobüste bir forum yaptık. herkes tek tek orada olma gerekçesini anlatıyordu. aynı görüşte olmasak da ortak paydamız barıştı.

  hesapsız, kitapsız, arkasında bir örgüt olmayan sivil bir inisiyatif. söz sırası bana geldiğinde orada olma gerekçemi voltaire'in meşhur sözüyle anlattım: fikirlerinize katılmıyorum ama onları ifade etme hakkınızı sonuna dek savunacağım.

  diyarbakır'da tanık olduklarınız sizi şaşırttı mı?

  basından, sosyal medyadan izlemekle yerinde görmek çok farklı. olanları orada görmek lazım.

  insanın canı öyle yanıyor ki... üstelik biz sadece diyarbakır'a gittik. cizre'de olanları düşünün bir de. bizden bir gün önce giden gruba polis saldırmamıştı ama onlar basın açıklamasını yaparken grubun dört bir yanı panzerlerle toma’larla çevriliydi. bu da bir şiddet.

  yaşam ve barış kaygısı

  barış yolculuğunu sürdürecek misiniz?

  tabii. çocuklara söyledim. bir daha giderlerse beni de çağıracaklar.

  türkiye'nin batısındaki bu sessizliğe, sanatçıların suskunluğuna ne diyorsunuz?

  bakın sabiha gökçen'de bir bomba patladı. kim patlattı, neden patlattı, ölen kim? birkaç yer dışında bu haberleri görmedik bile! her şey çok kötü.

  ben kendimi oradaki insanların yerine koydum ve yollara düştüm. paranın, işin, şöhretin önüne geçen çok daha önemli bir kaygı var, yaşam kaygısı, barış kaygısı. önce bunları halledeceğiz ki işin gücün anlamı olsun değil mi?"

  "arzu okay'ı tanıyarak harika bir yoldaş kazandık"

  barış yolcularından vicdani retçi, anarşist yavuz atan'la arzu okay'ın yol arkadaşlığını konuştuk.

  okay'ın plastik mermiyle yaralanmasına rağmen haber olmak istememesini atan şu sözlerle anlattı:

  "bodrum'dan yola çıktığımızda çoğunluk birbirini tanımıyordu. molalardan sonra herkesin otobüste olup olmadığını anlamak için yoklama yapıyorduk. arzu okay adını duyunca acaba tanıdığımız sinema sanatçısı arzu okay mı diye baktım, evet o idi.

  “onu orada görmek çok hoşuma gitti. ünlü biri gibi davranmıyordu ben de bu durumu bozmak istemedim. yaralanmasından sonra birlikte bir canlı yayına davet edildik ama arzu okay gelmek istemedi.

  “medya ve devlet benim geçmişim üzerinden çirkin haberler yapabilir, bu yürüyüşümüze zarar vermesin diye geri durmak istiyorum dedi. biz de kendisine, eski bir sinema emekçisi olarak geçmişiyle hiçbir sorunumuz olmadığını, kendisiyle bir arada olmaktan gurur duyduğumuzu, onunla artık yoldaş olduğumuzu söyledik."

  bianet özlem akarsu çelik
  --- spoiler ---