şükela:  tümü | bugün
 • kaynak kişisi aşık haydar öztürk olan çorum dolaylarından güzel bir bozlak. ismail altunsaray'ın eşliğiyle nazlı öksüz yorumu dinlenesi.

  arzuhalım sana ey kaşı keman
  dara düştüm kerem eyle al beni
  od düştü sineme aman ha aman
  aşkın ateşine etme kül beni
  neredeysen kömür gözlüm bul beni

  harami de deli gönül harami
  o dost açtı şu sineme yaremi
  lokman bile bulamadı çaremi
  bir yar için esir aldı çöl beni
  neredeysen kömür gözlüm bul beni

  çok bekledim baştabibim gelmedi
  canda cana canan derman olmadı
  aşık haydar şad olup da gülmedi
  dost köyüne uğratmadı yol beni
  neredeysen kömür gözlüm bul beni
 • mutluysanız dinleyeceksiniz, net. ama öyle musa eroğlu "neredeysen kömür gözlüm bul beni" derken aklınıza düşen bir kömür gözlünüz filan varsa hiç elleşmeyin türküyle. günümüzde veremin kalmamış olması hiçbir şeyi değiştirmez. verem olursunuz. badem gözlüyken kör olursunuz, dudu dilliyken lal. hiç gereği yok dolaştığınız diplerden daha diplere ulaşma çabanızın. sizin bu kadar kararmaya gücünüz yetmeyeceği gibi, bu kadar dertli bir siz dünyaya da fazlasınız, ağırsınız, ziyansınız. ama çok güzel be. :/

  "arzuhalım sana ey kaşı keman
  dara düştüm kerem eyle al beni
  od düştü sineme aman ha aman
  aşkın ateşine etme kül beni
  neredeysen kömür gözlüm bul beni."
 • sözleşmeden buluşulmuş bir gece, özenilmeden kurulmuş masa, kağıdın içinde bir parça peynir, boş kadehlerden birinin içinde eskimiş vesikalık, kendinden başka hiçbir yeri aydınlatmayan titrek ışık. çok yıllar kim bilir nelerden kaçmış üç kişi var odada. saatlerdir konuşan yok. duvarda kırık bir bağlama, yıllardır el sürmemiş bizim oğlan. ulan bu gece çal be diyorum, bir daha istemem söz. önce oralı olmuyor, yarım saat kadar sonra ufaktan tıngırdatıyor.
  arzuhalım sana ey kaşı keman...

  sözlerin sahibi keman kaşlısına kavuşup da şad olmuş mudur bilinmez, bir kış gecesi tenha bir köy yolunda kömür gözlüsü buldu bizim oğlanı. arabayı bulanlardan biri akıl edip de teybi kapatana kadar defalarca çalmış bu türkü onu çıkarırlarken.
 • bir mesai bitimi sigaralık yol işle ev arası. allahın unuttuğu bir taşra ilçesinin yamalı yollarında adam gibi radyo kanalı bulunmaz üstelik. ya bonzaici arabesk, ya allahu ekber ya da sikindirik ankara havası. arada bir murat boz çıkınca bile mutlu oluyor insan. neyse dolanırken kanalları, hafif keyifliyim, iş bitmiş gidip masa tenisi oynucam sonra yemek yiyip bira içip yatacam. birden çalmaya başladı kül beni kül beni diye. 2500 devirde dönen uyduruk reno motorunun sesi bile kesildi bir anda. sonra uyuyana kadar devam etti sessizlik, masa tenisi içki masasına, yemek kavun peynire, bira rakıya, ben 3 yıl önceye döndüm.

  bana bu hüznü hatırlatan, dünyanın en gereksiz radyo kanalına teşekkür ediyorum.

  tanım: musa eroğlu yorumu yürek dağlayan türkü.
 • ağlamak için optimum koşulları sağlamadan dinlenmemesi gerekiyor. benim gibi ofiste dinleyip yüzünüz gözünüz yamulmasın ağlamaktan diye söylüyorum. etrafınızda hiç kimse olmasın mümkünse, birkaç rulo tuvalet kağıdı kafi. alkol gibi bir eşlikçiye hele hiç gerek yok, tadı başka bir şeyle karışsın istemem zira. zevk ala ala ağlıyorum dinlerken her seferinde, her ne kadar orada doğup büyümemiş olsam da köyümüze giden yolu hatırlıyorum, sonra dedemi hatırlıyorum. kefene sarılı, üzerine bir sabun ve bıçak koyulmuş haliyle. ne zaman musa eroğlu dinlese hep ağlardı, ben de ağlıyorum. günün birinde bir çocuğum olursa, gönlüm razı gelmez ağlamasına ama umarım en azından o da dinler ve hafiften titrer içi.