şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cesaretle kendini tanımlar.
 • bazen bedenlerin gizemiyle hayat bulan ve bu gizemin devinimsel hareketlerle karmaşıklıktan yavaş yavaş sadeliğe ya da tam tersi bir süreçle yalından karmaşığa ve böylece doruğa çıkan istencin açığa çıkan coşkunun maddesel veya fikirsel başkaldırışı da denebilir.

  arzunun eylemselliği saf sevgi kökenli midir yoksa saf bilincin açığa çıkması güdüsünün dinamiği midir ?
  insanı tanımlarken anlatırken sevgi ve bilinç ayrımının değişkenliği veya bazen imgesel düzlemde yansıttıklarının anlamını, simgeye çevirirken yani onu simgeyle tanımlamaya çalışırken düşülen zorluk, arzunun kendisini açıklamaktan zor olmasa gerek.

  çıplak bedenler, nefret edilesi ucube fikirler, korkutucu tüyler ürpertici düşünceler, dehlizler, karanlık izbe yalnızlıklar labirent gibi çıkışı zor bulunan dolambaçlı yollar arzuyu uyandırmada filiz veren nüveler midir yoksa arzunun yok oluşunun simgesel figürleri mi?

  arzunun eylemselliği kendini cesaretle tanımlar diyorsak beden üzerinden çıplaklık, çırılçıplak bedenler eylemsel düzlemde hareketlilik açısından arzuya hayat vermesi veya kimi için yok etmesi bakımından en güzel de örneklerdir. çırılçıplak bedenler gizemlidir; ama arzuyu uyandıran çıplaklık değil çıplaklığa yüklediğin anlamlardır. eylemsellik yüklediğin anlamlarla kendini tanımlar ve hayat bulur bazen hayat verir.
 • arzunun eylemselliği , çaresizlikten beslenen bir hareket ve karar anı'dır.
 • kendinde eleştirilir değildir. dışarı çıktığı hayata göre ise tartışmaya açıktır. ama bu yine de arzunun hiçbir halini kötü yapmaz, topluma aykırı yapar sadece.
 • dur durak bilmez. normali de budur, eylemsellikten bahsediyorsak, bir hareketten bahsediyoruz demektir.
 • durağan zamanların genel geçerliliğinde bir anlamın bağlamından koparılması aniden... koparılması... yeniden inşa etmek var olanı veya yoklukta tanımlanan aşkın bir idenin hayat bulması . yok olmayı arzulayan bedenlerin kendisiyle tezat oluştururcasına var olmak için verdiği mücadele... arzunu eylemselliği kör bir girdabın içinde daireler çize çize varlığını sürdürmeye çalışan bir garip yarı gerçeklik hali. arzunun eylemselliği insanın bizzat kendi doğası varoluş sancısı.
 • kesişmekle start alır. ilk adımla hızlanır.
  final? görsen bir dert, görmesen ayrı bi dert.