şükela:  tümü | bugün
  • bir film pazarlama ve dağıtım şirketi.
  • (bkz: palermo)
  • dvd'lere divxplanet çevirmenlerinin altyazılarını koyan dağıtım şirketi.
    (bkz: another year)
    (bkz: the lincoln lawyer)
  • palermo'dan kalan koltuğu maalesef devralan film dağıtım faciası. palermo'yla aralarındaki bağı bilemiyorum, ancak o firmanın piyasadaki ürünleriyle azalarak yok olması ile bu firmanın mantar gibi ortaya çıkışı arasında çok fazla süre geçmedi. palermo'nun vakti zamanında dağıtım haklarını elinde bulundurduğu filmlerin şimdi as sanat'ta olması da bir başka detay. ama iki firma arasındaki asıl benzerlik, kalitelerinin birbirine neredeyse denk oluşu. daha doğrusu kalitesizliklerinin demeliyim. as sanat, en az palermo kadar özensiz, ucuz ve dandik ürünleriyle kısa sürede piyasada markasını konumlandırdı.

neydi palermo'nun rezilliği, bilmeyenler için hatırlatalım. bu dvd ve vcd dağıtıcı firma(o zamanlar henüz blu-ray yoktu), dağıtım hakkını elde ettiği filmleri o kadar kalitesiz formatlarda piyasaya sürerdi ki satın aldığınız filme lanet ederdiniz. altyazılar en son ilkokul 4. sınıfta ingilizce okumuş biri tarafından hazırlandığı için baştan aşağı çeviri hatalarıyla dolu olurdu. görüntü kalitesi, dosyanın sıkıştırılmasından ötürü allah'ı şaşmış hale gelirdi. filme dublaj sesi eklerken bazı filmlerde orijinal sesleri müzik ve efektlerle birlikte tümden kısar, sonra da film çok sessiz oldu diye arkaya kafalarına göre müzik yerleştirirlerdi(scream 3 dvd). kartonet en ucuz ve kalitesiz kağıda basılıp, leş gibi ucuz ve kanserojen plastik kokan dvd kutularına konulup piyasaya sunulurdu. ayrıca (bkz: palermo/@canned).

as sanat'ın birkaç yılda benzer kalitesizliklerle piyasaya sızdığını rahalıkla söyleyebiliriz. elimdeki tonla blu-ray ve dvd'ye şöyle bir göz gezdirdim ve içlerinde sorun yaşadıklarımın büyük çoğunluğunun bu firma etiketine sahip olduğunu gördüm. bir kere blu-ray'lerin istisnasız hepsinin ambalajı buruşuk. (tiglon da aynı pisliği yaptığı için buna bir şey diyemiyorum tabii). kutuların üzerine yazmaya zahmet etmedikleri için bilemiyoruz ama eminim bütün filmleri 50gb'lik blu-ray'ler yerine 25gb'lık disklere sıkıştırma manyağı yaparak yerleştiriyorlar. filmlerin görüntü kaliteleri yurtdışı baskılarına göre bariz biçimde düşük zira. bunun haricinde her filmde kendine has bir sorunla karşılaşıyorum. bir filmde dublaj sesiyle izlerken gürül gürül duyduğum sesleri orijinal sesinde duyamama problemi yaşadım(evet, bu sefer dublajı değil orijinalini bozmayı başarmışlar bkz: resident evil extinction blu-ray). bir başka filmde ekranda sürekli karelenme ve bozulmalar meydana geldi. ayrıca orijinal seslerinde arkada çalan müziğin daha ince bir tonlamaya sahipken, dublajda fark edilir biçimde pes bir hale geldiğini fark ettim (bkz: la marche de l'empereur blu-ray). birinin ekstraları masraf yapmasın diye çıkarılmış(bkz: apocalypse now redux blu-ray), çoğunun altyazıları saçmalıyor. dağıtım hakkını aldıkları bazı filmleri sadece dvd ve bas oynat olarak çıkarıp blu-ray'inden mahrum bırakmalarına değinmiyorum bile.

türkiye'de film alırken her şeyden önce dağıtıcısına bakıyorum artık. as sanat ve kanal d home video(as sanat'tan kötü olmasın, bunlar da feci) etiketini gördüğüm yerde arkama bakmadan kaçıyorum. tiglon içlerinde en iyisi ve onların bile 4x4'lük olduğunu söylemek hayli zor. bu kadar kötü kalitede ürünlerin, özellikle blu-ray'lerin piyasaya 50-60 tl'lik etiketlerle sürülmelerini ise komik olmaktan alabildiğine uzak bir şaka olarak yorumluyorum. aklı başında herkes fiyatın en az üçte birine inmesini bekliyor ya da yurtdışına yöneliyor zira.
  • universal pictures, the walt disney, pinema, medyavizyon, r film, miramax, avşar film, chantier şirketlerinin filmlerini piyasaya süren leşş bir dağıtım şirketi.

2007 yılında kurulmuştur. 2010 yılından itibaren universal pictures filmlerini piyasaya sürmeye başlamıştır. dipnot: ürettiği filmlerin dağıtımını esen elektronik yapıyor.

şimdi bu firmaların ortak özelliklerine bakalım.

piyasada onlarcası ayaklar altına düşmüş, hızlı ve öfkeli serisi, geleceğe dönüş serisi, jurassic park serisi, schindler'in listesi, scarface, turist, slumdog millionere, dogville, volver, babel, brokeback mountain, godsend, riddick günlükleri, amelie, yetenekli bay ripley, çığlık serisi, good will hunting , gün batımından şafağa, jackie brown, kill bill serisi, hayat güzeldir, saatler, ucuz roman, cold mountain, chicago, frida, ingiliz hasta, piyanist, apocalpyse now, diğerleri, carlitos way, the phantom of the opera, john malkovıch olmak, goodbye lenin.... yoruldum çünkü sonu yok filmlerin.

yıllardır internetten, ikinci el ürün satan sitelerden 2. el dvd filmleri koleksiyonuma katmışımdır. herkesin sattığı filmlerin içerisinde yukarıdaki yazıklarımın yarısından fazlası oluyor. işte as sanat ve bunlar gibi firmaların düştüğü hata dağıtım hakkını alır almaz aynı filmleri yapıp piyasaya sürmek oluyor.
    arkadaşım biraz orijinal olun yahu!
    universal, warner broş... vs. bu şirketlerin filmleri yukarıdakilerden ibaret mi!

ha bir de as sanat firmasının çıkardığı ve elinde kaldığı için 2 tl'lik sepetlere düşürdüğü filmleri var.
    transit, kumdaki dehşet, can yoldaşım, ah salak kardeşim, müşteri, tehlikeli aşık, londra bulvarı, kırmızı tepe, kanıma gir, teklif... vs gibi filmler.
    angut gibi film basıp piyasayı çöplüğe çevirmeye ne gerek var.

geçenlerde universal filmden çıkan my little eye filmini facebook üzerinden kullanılmış dvd satılan bir grupta gördüm. tükçe altyazı seçeneği varmış ve yurtdışından gelmişti. adama mesaj attım karşılığı az önce sattım oldu!
    çocuk 40 tl para vermiş film için!

as sanat; halk yurttaş kane filmine 20 tl verip alıyor sanıyor herhalde!

ucuz dvd filmlere gel 4.04 tl.
    ucuz dvd lere gel vatandaş 4.04 tl.

yani siz zannediyorsunuz ki amelie piyasada nadir bulunan bir film bir de ben dağıtayım bunu öyle mi!
    al sana amelie...

sevilen filmleri köşe başında çöp film yaptığınız için teşekkür ederiz.

işte sayın ekşi sözlük yazarları.
    ülkemizin dvd film endüstrisi böyle çöp ve leşş bir yer.

ha unutmadan bir film, yeni film gibi şirketlerinde bunlardan aşağı kalır yanı yok.
    nerede tiglon, palermo...
    nerede bunlar...
  • nihayet batmıştır.