şükela:  tümü | bugün
  • shakespeare'in yazdığı bir oyun. "all the world's a stage and all the men and women merely players, they have their exits and entrances.." diye devam eden bölümü (act 2, scene 7 imiş) meşhurdur, herkes bilir bunu öğrenir (ilköğretim). kahvede okey çalan arkadaşlara söylenir, okey tahtası kafada kırıldıktan sonra tabii.
  • as you like it-->beğendiğiniz gibi adı ile çevrilmiş ve pek çok kez sahnelenmiş shakespeare eseri.
  • anlamda$ olarak (bkz: as you wish)
  • shakespeare'in çobanları ve kır hayatını gösterdiği tek komedyası.ilk bakışta pastoral sanılabilecek bu oyunun dikkatle incelenirse sonunda aslında pastoral eğilimin karşısında olduğu anlaşılır.shakespeare,oyun boyunca ormanın koyu yeşil güzelliğini överken onun rahatsız edici dikenlerini de göstermeyi ihmal etmez.
  • size nasıl geliyorsa olarak da çevirilmiş shakespeare komedisi. pastoral olarak adlandırılır, erkek kılığına giren kadın kahramanlar, onlara aşık olan bayanlar; aşk üçgen, dörtgen beşgenleri gibi shakespeare komedilerinin ortak öğelerini taşır. inanılmaz eğlenceli ve zeki diyaloglar geçen bir oyundur bu, özellikle baş kahramanımız rosalind in konuşmaları kelime oyunlarıyla doludur hatta karşısındaki karakterde oyuna katıldığında kahkahalar attıran geyik muhabbetleri dönebilmektedir. aşkın sebepsizliği hatta bazen ne kadar saçma ortamlarda ortaya çıktığı yine görülür, bayanlar erkek kılığına girmiş bir kadın buldular mı aşık oluverirler nedense.

    ayrıca bu eğlenceli oyunun biraz japon etkileşimli denebilecek 2006 yılında çekilmiş bir filmi de mevcuttur. kenneth branagh ın çektiği filmde rosalind i bryce dallas howard orlando yu da david oyelowo oynar. diyaloglara çoğunlukla sadık kalınmış izlenesi bir filmdir. yine de oyuncuların bariz bir şekilde batılı ( hatta orlando gibi bazılarının zenci ) olduğu bir kadroda neden japon giysileri giyip japon evleri içinde barılınılmaktadır çözümek zor olabilir.
  • izlediğim en vasat şekspir oyunu. o meşhur "all the world is a stage... " tiradı hariç kayda değer bir etkileyiciliği yok. zaten o tiradın devamı da vasat. yalnızca girişi çok fiyakalı.

    müzikler, prodüksiyon ve iyi niyetli oyunculuk da iyi olmaya yetememiş be leyla. üzgünüm.