şükela:  tümü | bugün
 • om mani padme hum adli siir kitabi, adam yayindan cikmis, mukemmel bir kitap. bütün siirlerine bayildim. ama en çok mara
 • ilk gençliğinde gazel ve rubai yazıp, daha sonra doğu medeniyetine olan istidatını serbest nazımlı şiirlerinde de gösteren, çok mühim ve nadide bir şair..

  om mani padme hum ilk '50'lerde yeditepe yayınları tarafından basıldıydı; resimleyenlerden biri de fahrünnisa zeid idi hatta..

  ayrıca yky, '98'de özel olarak asaf halet'le ilgilenmiş; yazılarını hakan sazyek, şiirlerini de selahattin özpalabıyıklar derlemesiyle toplu olarak basmıştır..
 • modern türk edebiyatının babalarından. om mani padme hum, cüneyd, ibrahim, mara gibi şiirleri unutulmazdır. şiirleri tasavvuf, iç ses, psikanalitik, psikoloji kokar. tadından yenmez. bütün şiirleri kitabı başucu kitapları arasındadır. bir de bütün düzyazıları vardır ki, hiç sormayın..
 • benim güzel cocuklugumu ahmak bir ayak ezdideyip her seyi anlatan sair.
 • korkunç bir hüzne sahip
  mevlanasever şair.
  eski ile yeni,
  doğu ile batı arasında
  yeniyi eskiden alip
  eskiyi yeniden inşa eden
  ahşap bir kitaplık gibidir,
  bir benzeri de yoktur.
 • (bkz: harput)
 • kendine özgü bir poetikası olan frankafonluk ile doğu kültürünü içine bir güzel sindirebilmiş , insan kültürüne hayran bir düşünce adamı.mevlana'ya olan sevgisini fransızca olarakta dile getirebilen şair.yaşamının sonuna doğru tamamen özgün yapıtlar vermiş , özellikle om mani padme hum'da. hum zamiri serencam eylemiş , yola dizilen safi halk referansa kalka durmuş..
 • om mani padme hum'daki kitapları , kitaplıkın son sayısındaki deneysel edebiyat antolojisinde yer bulmuştur.baykuş , ayak ve ince adam , kitapların içindeki yazılar , yazıların içindeki kitaplar , yandan hasetler içinde bakan göz ve kitabın ıhlamur kokusu , otuz iki kısım tekmili birden kitaplarda , hem de deneysel tarafından..
 • ....

  zaman unutulunca misr-i kadim yasanabiliyor
  kendimi unutunca seni yasiyorum
  yasamak
  bu ani yasamaktir
  ammon ra kotep
  veya tafnit
  kim oldugunu bilmek istemiyorum
  yalniz etrafinda nefes almaliyim
  dut bu a'ru unnek pahper
  kamma pet kama ta
  misir metinlerinde okudugum cumleler
  seninle okuduklarimsa busbutun baska seylerdi
  ...
  dun cin den gelmistin
  bugun lizbondan
  yuzunde tarcin kokusu
  gozunde cin
  bir gun buradan gidersin
  can kadar yakin
  cin kadar uzak
  bir gun buradan gidersin
  aynalarda seni ararim
  bu sehirde seni ararim
  bu dunyada seni ararim
 • bakanlar ona, gövdesini görürler, o başka yerdedir; gömenler onu, gövdesini gömerler, o başka yerdedir, sana bana olan ona da olmuştur, kendi cübbesi altında yok olmuştur; şimdi ufacık bir tohumda koskoca bir ağaçtır; adı olmayan yerlerde, geçip gidenlere bakarak adını unutmuştur.

  asaf hâlet çelebi, saf haletin peşindeki çelebi, kısaca "ah çelebi"

hesabın var mı? giriş yap