• 2 temmuz 1993 sivas katliami'nda yakilarak oldurulen 37 insanımızdan biri (33 konuk, 2 otel görevlisi ve 2 gösterici)... karikaturist...

(karakare dergisinin eki olarak 3 fasikul halinde yayimlanan ve mart 1986'da ilk baskisi yapilan goc hatirasi isimli karikatur albumunde yer alan ozgecmisinden... onun agzindan dinledigimiz goc hatirasi'nin 1986'a kadar olan bolumu...)

"1958'de yozgat'in yerkoy ilcesinde dogmussa da resmi kayitlara 1959 kirsehir dogumlu olarak gecti. kahramanlik oykuleriyle buyudu, turk buyuklerinin resimlerini cizdi. kedisine yedirdigi cigerlerin kanina buladigi elleriyle annesini korkuturken savas dusleri kurdu. kullukte yaktigi naylonu ayak bilegine yapistirarak kemigine dek isleyen bir yaraya sahip oldu; annesinden yedigi dayakla savasciligi sona erdi.

ilkokul yillarinda iki buyuk ask yasadi. ruyasinda gordugu kiza ve resme delicesine tutuldu. iyi resim cizdigi icin baska bir ilkokula cagrildi. ogretmenler odasinda ogretmenlerle sohbet etti. bu olaydan sonra ellerindeki kan lekeleri yerini boyalara birakti.

istanbul davutpasa lisesi isyanlarin ve karikaturun baslangici oldu onun icin. dersten kacmayi ve 51 oynamayi da orada ogrendi. derslerdeki haylazligini karikaturde gostermedi, cizdi, cizdi...

kirsehir egitim enstitusu'nu bitirdikten sonra fircasini sirtina vurup goc etmeye basladi. 4 yil sivas'ta, 3 yil adiyaman'da 5 ayri okulda calisti. ogretmenlik karikaturu kiskanip durdu bu donemde. sonunda asil sevdasini, karikaturu secti ve ogretmenligi birakti.

10 yillik karikatur seruveninde 6 kisisel sergi acti, karma sergilere katildi. karikaturleri sorun, yapit, yeni olgu, turkiye yazilari, olusum, bilim ve sanat, yarin, edebiyat 81, cumhuriyet, gunaydin ve yeni cuval'da yayinlandi. 1984'te 16, 1985'te 5 karikaturunu kartpostal haline getirdi. tmmob denizli temsilciligi'nce duzenlenen karikatur yarismasinda basari odulu, cumhuriyet gazetesi'nin yunus nadi armagani yarismasi'nda mansiyon kazandi.

asaf'in gocu suruyor. sirtinda fircasi, yureginde sevdasiyla..."
  • karikatüristtir. mor gömlek, renkli çorap giyermiş. faturaları ödeyemezmiş, çok parası olmamış...çok iyi bir insanmış gözlerinden çıkan ışıkla karikatürler çizermiş.
    bu yüzden bakarken gözlerimi yaşartan, tanımadığım halde özlediğim insan. http://www.google.com.tr/…=615&tbm=isch&um=1&itbs=1
  • sivas katliamı sırasında mızıka çalarak ölüme giden karikatürist.

son yolculuğuna çıkışı cumhur gazioğlu tarafından şöyle, murat sayın tarafından da şöyle çizilmiş.

edit: hislerimi eklemek istedim:

düşünsene, bir şenlik için başka bir şehire gelmişsin, binlerce kişi kaldığın otele saldırıyor. yapacak hiçbir şeyin yok, umutsuzca yardım gelmesini bekliyorsun. ve çıkarıyorsun mızıkanı çalmaya başlıyorsun.

en azından ölürken sevdiği bir şeyi yapıyor oluşu bile bir teselli.
  • dışarıda binlerce it sürüsü seni yakmaya gelmiş, kaldığın otelin etrafını sarmış sen orada mızıka çalıyorsun adam. tamam gülmek devrimci bir eylem anladık da senin yaptığın nedir? hiç mi korkmadın? hiç mi eline taş sopa almayı düşünmedin? hadi sen korkmadın? diğer insanlar da korkmasın diye mızıka çalıyorsun öyle mi?
    belki insanoğlu adem ile havvadan gelmiş olabilir, tamam. ama insanlık de senden gelmiş abi. o gün orada yok olan insanlık seninle tekrar dirilmiş olabilir. hem bizde öyle değil midir abi? tenler ölür, canlar ölesi değil midir? sen bi başka vücudda gelmiş olamaz mısın? hatırladın di mi? hani gezi de gaz bombasına uçarak vole çakan, polise börek veren, kitap okuyan insanları? o insanları hep araştırmak lazım. senin soyundan gelmiş olabilirler. ya bu ülkede suphi nejat ağırnaslı diye bi adam var ya. adam herşeyi bırakıp ermeni olmadığı halde ermeniler için, kürt olmadığı halde kürtler için alevi olmadığı halde aleviler için savaşmaya gidiyor. aynı soydasınız işte. korkmuyor o da. ya kemal divrikli var ya bildin mi? daha yeni. adam yol kenarındaki tosbaa ölmesin diye alırken kafasına motorsiklet çarpıp ölüyor. ya bak berkin elvan da güzel resim çiziyormuş. daha ne kadar sayayım abi? neyse lafı da uzattım. çok yaşa sen. yine görüşürüz di mi?
  • (bkz: #52838715)
  • uzaktan bir akrabam olam asaf koçak'ın yeğenidir.amcasının ismi koyuldu kendisine.ne tesadüf ki bende sivasta okuyorum hergün o otelin önünden geçiyorum.
  • şöyle bir çalışması olan karikatürist. seneler öncesinden bugünü görmek böyle bir şey sanırım.. * *
  • cenazesi 5 temmuz 1993 tarihinde kaldırılmış
    "sivas katliamı’nda hayatını kaybeden karikatürist asaf koçak’ın yozgat/yerköy’deki cenaze namazını çarşı camii imamı kıldırmak istemedi. başka imam istenen müftülük’ten de olumsuz yanıt gelince çiçekdağı ilçesinden bir köy imamı getirildi; törene 1.500 kişi katıldı",

kaynak:
hesabın var mı? giriş yap