• suç ve ceza'da geçen, uzun bir süredir bu topraklardaki insanların yaşam şeklini yansıtan dostoyevski sözü:
    "önce biraz ağladılar ama alıştılar şimdi. aşağılık insanoğlu her şeye alışır!"
  • ''alıştılar da… ağladılar mağladılar ama yine de alıştılar… insan denilen şu aşağılık mahluk neye alışmıyor ki..”

hasan ali ediz - milli eğitim basımevi - sf.104

''alışmışlar da buna… ağlaya sızlaya da olsa alışmışlar. insanoğlu denen aşağılık yaratığın alışamayacağı hiçbir şey yok galiba!..”

mazlum beyhan - iş bankası kültür - sf. 87
  • "iyi ama ya ben yanılıyorsam? ya insanoğlu aşağılık bir yaratık değilse? yani genel olarak tüm insanlık, tüm insan soyu... o zaman geri kalan her şey boş bir inançtan, kuruntuya dayanan bir korkudan başka bir şey değil."

şeklinde devam ederek bunun için insanoğluna aşağılık dememek gerektiğini belirten alıntı.
  • bugünlerde sık sık aklıma gelen alıntı.

şu sıralar ağlamayı yavaş yavaş atlatıyoruz. tabii bu herkes için geçerli değil. umarım alışma kısmına geçmeyiz ve alışkanlıklarımızı değiştiririz.
  • gerçekten de böyle miyiz? aşağılık mıyız? öyle gibi...

her şeye, her felakete, her ölüme, her yıkıma, her türlü pisliğe alışıyoruz. hayat devam ediyor mottosuyla önümüze dönüyoruz. canımız acıyor, üzülüyoruz, ağlıyoruz, günlerce yemek yemiyor, uyumuyoruz ama sonunda alışıyoruz. acıyla yaşamaya alışıyoruz, sıcaklığını yitirince arka plana itiyoruz. kimimiz kısa, kimimiz uzun sürede aşabiliyor ama alışıyoruz. bir süre sonra alışkanlıklarımıza geri dönüyoruz, eskisi kadar üzülmüyoruz.

dünyadaki her acıya bir şekilde alışıyor, adapte oluyoruz. yine dönüp kendimize bakıyoruz, herkes kendini bir şekilde ikna ediyor ama sanırım aşağılık bir varlık insanoğlu...
  • son (bkz: şule çet)’in öldürülme haberiyle kendini doğrulatan söz. son dönemde onlarca yavrumuz aramızdan ayrıldı. hiçbirini koruyamadık. daha kötüsü bir kaç gün sonra unutup alıştık. bizler ne ara böyle aşağılaştık. yazık.

(bkz: özgecan aslan)özgecan

(bkz: helin palandöken)

(bkz: gizem akdeniz) gizem

(bkz: ırmak kupal)ırmak

(bkz: eylül yağlıkara)

(bkz: leyla aydemir)leyla

(bkz: ecem balcı)
  • sadece bu topraklardaki insanlar için değil, tüm insan türü için geçerli söz.
  • günlerdir zihnimde dönüp duran cümle.

hayır alışmıyoruz diyemiyorum, evet hepimiz alışıyoruz demek de ağrıma gidiyor. doğrusunu ise gerçekten merak ediyorum.
  • ne olacak bu halimiz nasıl sarılacak bu yaralar
    empatinin "e" kısmı bile bu kadar acı veriyorken oradaki insanlar nasıl üstesinden gelecek
    zamanla alışılır belki ama bu kadar eksik bu kadar yıkık yola devam etme zorunluluğu çok acımasızca
hesabın var mı? giriş yap