şükela:  tümü | bugün
 • hatha yoga da uygulanan bedenin belirli bir şekli uzun süre ve hareketsiz olarak sürdürmesine dayanan duruşlara verilen isim.
 • hint fakirlerinin felsefesindeki üçüncü aşama... belirli amaçlar için kol ve bacakların doğru şekillerde uzun süre tutulmasını içerir...
 • oturma hali anlamına gelir; yoga sisteminde hiçbir rahatsızlık duymadan bedeni uzun süre aynı biçimde tutma becerisini kazanmaya yönelik bir dizi alıştırmadır.
 • asana (fiziksel pozisyon), içerdigi sübtil mana ve uyum itibari ile, insan ve makrokozmik enerjiler arasinda yaradilisin 7 temel seviyesinde belirli bir rezonans saglar. her asana'nin gerçeklestirdigi, rezonansin titresimleri (bilgi ve enerji transferi) zihin konsantrasyonu ile daha da güçlenir. bu zihinsel konsantrasyon, sayesinde, fiziksel efor minimize edilerek asana'dan en yüksek fayda elde edilir.

  büyük yogi vhyasa'ya göre; "uygulayici, evren ile derin ve gizemli bir sekilde birlestiginde asana mükemmel uygulanmistir"... büyük yogi patanjali ise; "evrensel sonsuzluk ile birlesmesiyle asana mükemmel yapilmis olur ve bütün fiziksel eforlar biter" der...
  asana'lar vücudu fiziksel sagliga kavustururken, ayni zamanda ona, bioenerjetik denge verir. asana'nin vücuda verdigi mükemmel istikrar, suurun bütün vücuda hükmetmesini ve yaradilisin, belirli makrokozmik seviyelerine ulusmasini temin eder.

  asana'nin, geleneksel sekli ile yapilmasina, gerekli intizam ve saygi gösterilmelidir; o, evrene, içsel bir açilistir. bu yolla asana'nin amacini, dogrudan tecrübeler ile anlariz.

  gene belirtmek gerekir ki çevremizi saran ve içimize en üstün seviyede girmesi gereken, ancak aldirmazligimiz sebebi ile giremeyen ve bu nedenle bizi uyumsuz kilan, sübtil kozmik enerjiler, asana'lar ile benligimize nüfuz ederler.

  bir piyanonun, kapagi açik sekilde, yaninda dururken, "la" sesi verdigimizde, piyanoya hiç dokunmadigimiz halde onun "la" tellerinin de rezonanstan etkilenerek titresmye basladigini görürüz. burada verilen "la" sesi bir evrensel rezonans ve piyano ise bizim iç yapimiza benzer. önemli olan, belirli asana'lar ile, bioenerjetik vücudun çesitli seviyelerindeki chakra'lari enerji dolasimi ile açmak sureti ile dinamize etmektir. böylece rezonas meydana gelecektir.

  rezonansin önemi su sözler ile açiklanabilir: "kendinizi tam olarak ögrenebilseniz evreni ve onun gizli güçlerini ögrenmis olursunuz." (delphi tapinaginin ön cephesindeki yazittan...)

  dogu filozoflari kendi çaglarinda söyle bir yorum getirmislerdir: "burada olan her sey (mikrokozmozda bulunan her sey), her yerde mevcuttur (bütün makrakozmozda -evrende-mevcuttur); burada bulunmayan hiçbir sey (mikrokozmozda bulunmayan hiçbir sey), hiçbir yerde bulunmaz (bütün makrakozmozda-evrende-bulunmaz)... asana'lari uygularken dogu felsefesinin bu çok eski özdeyisini asla unutmayiniz.

  yukaridaki örnekler insanoglu ile evren arasindaki bu vazgeçilmez benzerlige ve yaradilisin yedi enerji evresinin insan vücudundaki yeri chakra ile enerji iletisimini gösteriyor.

  simdi bu enerji seviyeleri konusunu, açalim. binlerce yillik tecrübelerin isiginda bilinmektedir ki insanin mikrokozmosonuda, makrakozmosun yedi temel enerji odagi ile baglantili, yedi temel ve karmasik sistem bulunmaktadir. bunlar chakra veya güç merkezleri olarak bilinirler. bu güç merkezlerinin (chakra) yeteri kadar dinamize edilmesi ile içimizde bulunan normal üstü duyulara ulasip bunlari içimizde ve disimizda fark ederiz. bahis mevzuu 7 chakra'nin fiziksel vücut içi ve disinda, suurlandirdigi 7 spesifik bölge ve karakterleri söyledir:

  1- vertebra kolonunun en altinda, anüs ve cinsel organlarin arasinda kalan bölge. özelligi: yasam, enerji potansiyeli, katilik, intibak
  2- kadin alti, cinsel organlar bölgesi özelligi: içgüdü, hassasiyet, cinsellik, taklitçilik
  3- göbek bölgesi: özelligi: genisleme, kontrol, tutku, dinamizm
  4- kalp ve gögüs bölgesi özelligi: sevgi, sempati, uyum, fedakarlik
  5- boyun bölgesi, özelligi: yükselme, yücelme, estetik, vahiy, ilham
  6- alin bölgesi, iki gözün alina dogru ortasi, özelligi: zeka, yüksek zihinsel güç, duru görü, altinci his, sezgiler.
  7- basin tepe bölgesi özelligi: yüce mutlak ile baglanti, saf ruhsallik, yaratan ile baglanti, akil
 • yaşamdaki hareketlerimizin hakedişleri. kimisi sümük, kimisi parsel.
  (bkz: duruş)
 • vücudumuza bir duruş için şekil verip hayat enerjisinin ilgili organlara akmasını sağlarken hem tüm sistemimize canlılık veririz hem de şeklini aldığımız canlının özelliklerini taşır hale geliriz. örneğin, bir süre için dengeleyici ağaç duruşunu uyguladıktan sonra, denge, zihinsel ve duygusal olarak bakış açımıza da yansıyacaktır. böylece karakterimize olumlu özellikler de eklemiş oluruz. yani asanalar sadece fiziksel değil ruhsal katkılar da sağlar insana..
 • eski facebook calisanlarindan (facebook kurucu ortaklarindan dustin moskovitz ve justin rosenstein) cikan bir startup daha...

  http://www.asana.com/
 • (bkz: asena)
 • sankskritçe'de duruş veya pozisyon anlamına gelen tabir.