şükela:  tümü | bugün
 • bu manasız ifade genelde apartman içi bütün asansörlerde mevcuttur. 4 kişilik ama neye göre 4 kişilik... yane bud spencer modeli 4 kişi ile halil ibrahim'den 4 adet yada danny de vito'dan 4 adet olabiliyor mu ?kim tartıyo, ne belirliyo bunu belli değildir...

  sürekli de tartışmalar yaşanır "teyze sen kilolusun merdivenden çık", "amca sen bineceksen biz bi sonraki tur gelelim" falan tarzı muhabbetler döner, 4 kişiden fazla binildiğinde asansörün düşeceğinden, asılı kalacağından yada patlayacağından korkulur...

  hatta bizim maallede bi apartmanda "asansöre 4 kişiden fazla binilince katta kalır !!!" diye bi uyarı asılıdır, asla asansöre binmem orda.
 • 4 kişi binilmesi tasarlanmış asansörlerde baz alınan ortalama insan kilosu genellikle 80'dir, bunu da "toplam 320 kg" gibi teknik konularda daha aydınlatıcı yazılardan anlarız, ki bunlar muhakkak asansörün içinde yazar.
 • depresif anlarda altina "ama ben cok yalnizim" cumlesi kazinasi asansor kapisi kli$esi.
 • bazı komik insancıklar o rakamın sagına soluna bişiler yazar, 140 olur 1400 olur,
  madalya veresim gelir o anlarda ...
 • normal şartlarda ki kişilerin kilosu bilimsel hesaplamalarda 70 kilo olarak alinir. buna +/- 10 kilo eklerseniz maksimum 80 kilodan 4 kişi 320 kilo eder. normal apartman asansörlerinin eski çekeri bu idi. lakin, yüksek bloklu evler, çok daireler eşya taşıma olayini da beraberinde getirdiğinden, bir buzdolabinin rahatça taşınabilmesi, çamasir makinesi ile bulaşık makinesini üst üste koyarak üst katlara tasima girişimlerinde bulunan yaratıcı türk zekasi nedeniyle 1000 kilo ya kadar kapasiteleri arttırılmıştır.
 • asansorlerde bulunan asansorun markasini, kaldiracagi kiloyu ve bunun genelde 4 kisiye denk geldigini belirten tabela. tekrar soylemek gerekirse genelde bu tabelalarda kucuk harflerle asansorun kaldirabilecegi kilo da yazar, coluk cocugu yarim insandan sayarsiniz.
  ayrica asansor kisiler icindir; asansor ile tasinmak degil.
 • şizofren asansörler üreten firmanın, ürünleri üzerine astığı yazı. bu asansör çift kişiliklidir gibi bişi. yani 4. kata çıkmak istiyorsanız 4'e basmanız yeterli olmayacaktır. asansörün ruh hali ve eşref saatine göre sizi uygun bir yerde bırakacaktır. bir de alttan alın dellenebilir.