şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilinçaltında asansor fobisi olan kişilerin sıklıkla gördüğü rüyalardır. genelde asansörün bozulup içinde mahsur kalınması şeklinde değil, inmek istenen ve düğmesine basılan katta durmayıp yukarı doğru ilerlemesi şeklindedir. hele ki bir de binada bulunan kat sayısından da yukarı çıkıyorsa kabus başlamış demektir.*

  merak ettiğim bu rüyaları gören kişilerin güncel hayatlarında asansörü kullanmaktan korkmamalarına rağmen aynı tip rüyayı neden belli aralıklarla sürekli gördükleridir.

  (bkz: surekli ayni ruyayi gormek)
 • asansöre binersiniz, zemin katın düğmesine basarsınız. asansör indikçe iner, zemin katı geçer, inmeye devam eder, hiç durmayacak sanarsınız.

  en çok yaşadığım kabus çeşitidir.
 • düşen uçak rüyalarıyla beraber uykumu mahveden rüya konusu. uyku değil sıkıntı oluyor bu rüyaları gördüklerim. balon şeklinde asansör, üçgen asansör, içinde yangın çıkmış asansör, tünelden geçilip binilen.. içinde merdiven olanını bile gördüm ya.

  dün gece son gördüğüm ise ortası düz, iki yanı basamaklı, yüksek ve duvarları olmayan bir taneydi. iki yanı basamaklı kısımlardan iki kapı ile inilip biniliyordu ve kapılar faklı binalara açılıyordu.
 • asansör fobim olmamasına rağmen sürekli olarak gördüğüm rüyalardır.
  zemin katı geçer, yerin altına kadar iner durmadan. aklımda hep asansörün içine su dolacak korkusu da olur ama hiç dolmaz.

  aynı şekilde yukarılara çıkar, durmaksızın. yukarıda kat yok nereye gidiyor bu asansör korkusu olur bu sefer de hep.
 • durdurak bilmeyen asansör konulu rüyalar. son kata kadar çıkar, ardından asansör dairesine ulaşır, onu da geçer, çıkar da çıkar...
 • genelde aynı çeşidini gördüğüm rüyadır. asansör fobim olmamasına rağmen rüyalarımda* asansör inmek istediğim katta durmaz. aşağı iner yukarı çıkar hatta kat arasında durur fakat bir türlü asansörden inemem. bunalarım tırsarım. dün gece yine gördüm; kapısı başta demirken sonra camdandı. en sonunda yumrukla kapıyı patlatıp çıktım. enteresan.

  yalnız sözlük nasıl bir kutsal bilgi kaynağıysa bir aratayım belki bu tip bir şey vardır dedim şak diye karşıma çıktı. bir de başka bir rüya çeşidi var:

  (bkz: rüyada sert yumruk atamamak)

  edit:
  gün itibarı ile tekrar gördüm. asansörle 1 kat yukarı çıkmışken aşağı inmeye karar veriyorum, bakıyorum in in bitmiyor hatta hızla inmeye başlıyor düştüğünü sanıyorum falan. bi şekilde çıkmışımdır ama hatırlamıyorum sonunu eheh.
 • bu başlığı görünce şok olduğumu söylemeliyim.bu aptal saptal rüyaları bir ben görürüm sanırdım.bende küçükken görürdüm.asansör zemin katta durmaz aşağıya gider ve betondan kafes gibi biryerde bana şifre sorardı.bazende 10.katta basardım 11e giderdi 9a basardım 8e giderdi.
  nitekim gereksiz rüyalardır.asansörden de korkmazdım.
 • içinde dayılar yoksa eğer benim için sorun olmayacak rüya. yalnız dayılar olmasın, teşekkürler.
 • son zamanlarda en sık gördüğüm rüya çeşidi sanırım. çeşit diyorum çünkü insanlar gelip konu açmışlar, şikayetlerini dillendirmişler. biraz da benim içimi dökmemde bir sakınca yok sanırım.

  çocukluğumdan beri rüyalarımda yükseklikten korktum ben. on santimlik yüksekliklerden, merdivenlerden bahsediyorum. yükseklik korkum olmamasına rağmen köprülerde, basamaklarda, yürüyen merdivende hatta tümseklerde bile yere yapışıp kaldım korkumdan, tir tir titredim neredeyse. sebebini hiç bilemedim, hep öğrenmek istedim.

  ama şu sıralar aynı korkuyu asansör için hissediyorum. hep tek başıma olduğum rüyalar. asansöre bindiğim andan itibaren korkudan öleceğimi hissediyorum, asansör sarsılıyor, çarpacakmış gibi oluyor bazen, bazense hiçbir şey olmuyor ama ben yine de korkudan ölüyorum.

  hani rüyada hissedilen her şey daha yoğun ya korku da öyle en saf haliyle hissediyorum. ve yükseklikten korkmam gibi asansörden korkmamın da sebebini öğrenmek istiyorum.
 • benim bindiğim asansör genelde çürük çarık olur. her an düşecekmiş gibi. aklımda kalan en son asansör rüyasında yine böyle dandik eski bir asansördeydim. bi iniyordum bi çıkıyordum ama asansörden çıkamıyordum. en sonunda asansörün üstündeki kapaktan çıktım, filmlerdeki gibi, sonra da demirlerden atlaya atlaya bir şekilde kurtuldum o lanet yerden.