şükela:  tümü | bugün
 • 14 sene 4. katta oturdum. üstelik son kat sonradan yapıldığı için merdivenleri çok düzgün değildi. diğer katlara göre iki basamak eksik ve kendi içinde yükseklik farkı vardı. dönüş yerinde peşpeşe iki basamak baya yüksekti. market dönüşü bu basamaklarda ebem zikilirdi. şimdi de 4. kattayım ama asansör sağolsun.

  zaten bi klimayı icat eden bir de asansörü icat edenin aldığı duanın haddi hesabı yok.
 • alt komşularınıza göre daha uzun yaşamanızı sağlayabilir. kardiyovasküler açıdan.
 • öğrenciyken asansörsüz bir binanın en üst katında yaşadık. beş yıl boyunca. yedinci kat. 105 basamak. ellerimizde market torbalarıyla, eşek ölüsü çantalarla merdivenlerden tırmanırken ali şeriati'nin konfor ruhun bataklığıdır sözünü telkin ederdik birbirimize.
  o kadar çile çekiyorduk, manzara güzel olsa ne bileyim denize nazır olsa.. nerde.. ev, mezarlığa bakıyordu. gece vakti esen sert rüzgarlarla göğe uzanan selvi ağaçlarının gölgelerinin odama vurduğu, gündüz arasından geçtiğimiz parlak mermerli mezar taşlarının gözlerimizi aldığı, bahar gelince badem ağaçlarının çiçeklerini nazlı nazlı kabirlerin üzerine dökerek bir gelin gibi süslediği, dünyanın çilesine elveda demiş nasiplilerin istirahatgahı olan kabristana.
  bu mezarlık beni öyle terbiye etti ki en havai olmam gereken yaşlarda kalendermeşrep biri oldum çıktım. zevkleri bıçak gibi kesen ölümü her an hatırlarken nasıl olmayasın.
  gönül isterdi ki dünyanın çirkinliğini görmeden göçüp gidenlerin arasına karışayım.
  bu yaşa erdirdi allah beni. gençtim, almadı canımı.
  **
  **
  **
  ölüm demişken aklıma gelen bir bilgiyi paylaşmak isterim, bildiğiniz gibi mevt de ölüm vefat da. mevt mutlak anlamda ölüm, vefat ise canın alınması. bunu kur'anda en açık şekilde zümer suresi 42. ayette görebiliriz, ölenler mevt kelimesi ile canı alınıp geri verilenler teveffa lafzı ile ifade edilir. yarı ölüm de dediğimiz uyku bir tür vefattır ancak bununla biyolojik ölüm kastedilmez. nüzul-u isa'yı savunanların delili budur, ali imran 55'te geçtiği gibi
  'canını uyku ölümü ile alacağım’ manasındadır ki, allah hz. isa’yı öldürmemiş, kendi katına yükseltmiştir.
 • ankara demetevler'e hiç uğramamış yazarlar görüyorum. buralarda insanlar asansörsüz 7.-8. katta oturuyorlar.
 • bavul veya ağır eşya indirip çıkarmadığınız sürece aşırı faydalı bence. çok uzun yıllar böyle yaşadım

  hatta evdeki kardeşimle anlaşma yapardık elim çok dolu yardıma gel derdim zile basıp, o da yarıya kadar getir geliyorum derdi. ahahaa ne güzelmiş şimdi düşününce
 • 4. kat, asansör boşluğuna sahip ama asansörü olmayan bir apartman diyip artırıyorum.
 • asansörlü binada 13. katta oturup asansörün 3 ay çalışmamasının bir tık altı durumdur
 • çocuk yapınca işkenceye dönüşecek olan durum.
 • allah elden ayaktan düşürmesin duasının anlamını bilmektir.

  arkadaşın yaşlı annesi hastalanmıştı, teyzeyi tekerlekli sandalyesiyle beraber 5. veya 6. kattaki dairesinden indiren, dana sonra da yine çıkaran yine indiren güçlü-kuvvetli, iri yapılı abilerin çalıştığı ekipleri olan bir firmadan hizmet alıyorlardı. tedavi sürecinde sık sık in-çık yapılıyordu ki, arkadaş, in-çık işinin tedavinin kendisinden daha ağır bir yük olduğunu, hastayı harap ettiğini söylemişti.

  teyze sonradan vefat etti, allah rahmet eylesin, amin

  asansörü olmayan ve ana giriş kapısına basamakla çıkılan binadan uzak durun.

  arabanın lastiğinin bastığı zemin, seviye farkı-basamak vs olmadan, seni doğrudan asansörün kapısına kadar götürebilmeli.
 • bostanlıda ki eski evim,
  merdivenleride dikçeydi, çıkan arkadaşlar yarı baygın önce bana sonra orayı yapan müteahit e soluklarının yettiğince bi söverlerdi..

  ama en unutmadığım bi kere balık sipariş verdik,
  ehtiyar dayı, kendi getirmeye kalkmış, adam ne kızdıydı bize, niye gelip dükanda yemionuz lan diye,
  su felan verdik ölüyordu aq.. ahdbsnaksbz
hesabın var mı? giriş yap