şükela:  tümü | bugün
  • bodrum gumbet de bulunan bir bolge adi.is bankasi sitesinin cok yakinindadir.
  • aynı zamanda izmir'in menemen ilçesine bağlı bir köy.
  • izmir'in ortasından beytüşşebap'a açılan bir solucan deliği.

15 dakika sonra türkiye'nin en modern, kızlarının en fazla ve güzel olduğu, mini etekle gezdiği ve sokakları tertemiz olan bir bostanlı var. iki adım ötede ise polisin, askerin ve belediye görevlilerinin giremediği bir yer var.

işte fark:

asarlık: https://www.youtube.com/watch?v=fwwztzk15h4

bostanlı: http://www.izmirhaberim.com/…i-ya-yeni-kiyilar/700/
  • doğduğum büyüdüğüm, hala daha yaşadığım yer. köy değil öncelikle içinde 5 mahalle barındıran, eskinin beldesidir. 20.000’e yakın nüfüsü vardır herhalde. nufüsünün büyük çoğunluğu doğudan göçen kürt asıllı insanlardan oluşur. alevi nüfusta belirli mahallelerde toplanmıştır. cem evi bile var. ben dördüncü sınıfa giderken açılmıştı. açılışına kıvırcık ali* falan gelmişti. sene muhtemelen 2001-2002 falandır. ( bunu niye belirttim, bazı yerlerde alevilerin kendini gizlediğini falan duyunca çok şaşırmıştım. üniversitede bir arkadaşım söylemişti. sebebi ne ki diye düşünmüştüm. ben hiç öyle bir şeye şahit olmamıştım zira. )

etnik yapı olarak, öncelikle hiç alevi-sünni, türk- kürt çatışmasına ben şahit olmadım. gayet de insanlar uyumlu yaşayıp gidiyor. kimse kimsenin ne yaşayışına ne de giyim kuşamına* karışmaz etmez. en büyük sıkıntı klasik göç nedeniyle meydana gelen çarpık kentleşme, gelişememe, belediyecilik namına bir şey yapılmaması, en önemlisi de eğitimsizlik. buna ilişkin bir entryim vardı. ama öyle belediye görevlilerinin giremediği yer falan değil, abartılmış. polisler de yıllarca gelip kürtçülük taslayan çocuklara, gençlere gerekli müdahaleleri yapardı. az biber gazı yemedik. (evimiz eylem yapılan yere çok yakın, yoksa ben gitmezdim) öyle polislerin giremediğini hiç görmedim ki, polis karakolumuz var zaten yıllardır. ki bir yıldır falan polis sadece suriyelilerin buradan çıkartılması için yapılan eyleme iştirak etti. artık kürtçülük namına eylem dahi yapılmıyor. her şeyi geçtim 2002 seçimlerinde chp, akp ve o zamanın hdp’si seçim yürüyüşleri yapıyordu binlerce kalabalıkla. öyle de hoşgörülüydük.*

21. yüzyılda doğalgaz dair her türlü altyapısı var. medeniyetten nasibini almamış değil. su, elektrik, telefon olmayan yer var mı bilmiyorum ama ben görmedim, duymadım. kuyudan su çeken insanlara da şahit olmadım.

ayrıca istanbul-izmir otobanı geçtiği için o arka taraflarda bayağı yıkım oldu. belki bu sayede gelişim gösterir. ha burda doğmak ister miydim, kesinlikle hayır. benim de gözümü kanatıyor o çarpık kentleşme, sokakların pisliği vs ama, şu yukarıdaki video ve entry de biraz fazla önyargılı. ama yine de keşke otoban nedeniyle komple yıkılsa derim. ayrıca bir medeniyet göstergesi olarak, bim, a 101 ve şok marketlerimiz bile var.* valla gittiğim bazı anadolu ilçelerinden daha gelişmiş bir yer bugün itibariyle.