şükela:  tümü | bugün
 • kelime anlamıyla izlandaca "aesir'den olanlar" manasına geliyor, aesir'den olanlar derken aesir'e bağlılık anlamalıyız.
  asatru, lapland ve izlanda'da 19. yy.'a kadar da yaşamayı başarmış, 1970'lerde new age ve paganizm yenilenmesi dönemlerinde yeniden yapılanmaya başlamış kuzey (nordic) ve cermen halklarının şamanizm dönemi dinidir.
  9 soylu prensibe göre hareket etmeye çalışırlar ki, neymiş bu prensipler:
  cesaret, doğruluk, onur, bağlılık, misafirperverlik, çalışkanlık, azim, disiplin ve kendine inanç.

  viking tipi insan böyle olur dedirten bir sistemdir asatru.
 • diğer avrupa pagan inançlarında olduğu gibi 4 ana festival kutlarlar
  sonbaharda dísablót (bkz: ekinoks)
  kış başlangıcında vetrarblót
  kış ortasında jólablót (bkz: solstice)
  ilkbaharda sigrblót

  benim gördüğüm kadarıyla isveç, norveç gibi yörelerin gençliğinde epeyce yaygın bir inanç sistemi, köklerimize dönelim istemi. "haftayaa buluşalım haftayaa" diyen vikingler'den farkları da fanatik olanlarının hristiyanlığa savaş açması, iskandinav milliyetçiliği, ırkçılık yapmalarıdır. amerika'da da ne yazık ki iskandinav kökenli motorcu çeteleri arasında yaygınlaşmaya başlamış olduğundan politicaly correct asatruar'lar (asatruya inanan kişidir asatruar) kampanyalara başlar olmuşlar, "biz ırkçı değiliz, biz kökenlerine bağlı viking evlatlarıyız" diye.

  not olarak varg vikernes'in de kendini son dönemlerde odinist ve asatru olarak tanımladığını es geçmeyelim.
 • hitler asatru inancinda olan insanlari, nazizm e yaklastirmaya calismistir.
  bu yolda neo-nazilerde ugras vermektedirler.
 • thetroth.org amerikadaki asatru beyinlerinin websitesidir .
 • pete beyin dediği gibi eklemek gerekir ki hitler gerçekten de aryan ırkının orijinal dini olarak kabul ettiği kuzey avrupa pagan inançlarını içeren bir inanç sistemini oturtmaya çalışmış kabul edilir ama onun anladığı asatru'nın ötesinde birşeydi. adolf hitler ve esasen dritte reich'ın occult ile ilgilerinin olduğu, rosicrucian'larla alakaları olduğu hemen hemen kesin kabul edilmiş birşeydir. bu occult'le uğraşan, gül-haç tarikatına (rosicrucian) gönül vermiş kimseleri, asatruar'ları bağlamaz elbette ama genelde pek hoş gözle bakılmamalarının sebeplerinden de biridir.
  ama almanya gibi en başta romantizm akımından bu denli etkilenen bir ülkede occult'un önünün açılmaması, judeo-christian öncesi dönemlere ilgi duyulmaması imkansız olacağından direk paganizm=nazizm korelasyonu kurmak da saçma olur.
 • asatru neo pagan türünden inan¢ların en çok saygı görenlerindendir... bu inan¢ türü witchcraft, kelt druidizmi, mısır, yunan, roma ve diğer eskil pagan inan¢larının yeniden yapılandırılmı$ hallerini kapsar... ancak, birçok asatruers kendi inan¢larını neo-pagan ağacının bir dalı olarak değil, ama tamamen farklı bir ba$ka ağa¢ olarak değerlendirmektedir...bonzai agaci gibi mesela..bir¢ok farklı geleneklere sahip witchcraft'ın tersine, asatru'nun bu yeniden yapılanımı, yaşayan tarihi kanıtlara dayanmaktadır ve orjinal iskandinav inan¢larına olabildiğince yakın durmaya çalışmaktadır...
  asatru ya da ásatrú izlandaca bir kelimedir, ve danimarka dilindeki asetro sözcüğünü bir çevirisidir. bu ikincisi, araştırmacılar (scholars) tarafından 19. yüzyılın ortalarında kabul edilmi$ti ve anlamı asir'e inanmaktı... iskandinavya da bu din çeşitli adlarla anılır.. forn sigr, forn sed , nordisk sed ve son olarak hedensk sed belli ba$lilaridir..
 • an itibariyle hala patlama yaratamadiklarindan, acaba kendilerimi patladi diye korktuğum vokalleri leziz olan grup.
 • bir asatru olmanın ilk şartı, o kanı taşımaktır. dolayısıyla dünyanın geri kalanında dinledikleri black metal albümlerinden gaza gelip ben "asatru oldum olm" diye dolaşmaya başlayanlar kelimenin en hafif anlamıyla cahildir, cürüm içinde yüzmektedir. asatru ortak bilincinde, savaşta cesaret, ulusuna bağlılık gibi kavramlar vardır. bu sebeple, asatrular diğer neo-pagan kişilere kendi geleneklerinizi izleyin, araştırın derler. aile köklerini bilmeyenleri, asla aralarına almazlar. son yıllarda anadolu sufi geleneğine yakın araştırmalar yapan asatrular da mevcuttur*.
 • "ben sana ampul abi olamazsın demedim, yanamazsın dedim"
  * asatrusok