şükela:  tümü | bugün soru sor
 • araç ve sürücü bilgi sistemi.

  aşağıda açıklandığı gibi çalışır.

  üretimi veya ithalatı yapılan araçlara ilişkin veriler üretici veya ithalatçı tarafından araç ve sürücü bilgi sistemi’ne iletiliyor. elektronik ortamda zaman damgalı ve e-imzalı olarak saklanan bu bilgiler aracın satışı yapılırken de devir işlemi için yasal zemini oluşturuyor. aracın satışı yapıldığında ise satışa ilişkin bilgiler elektronik ortamda satışı yapanlar tarafından e-imzalı olarak merkezi sisteme iletiliyor ve alıcı bu işleme ek olarak tescil talebinde de bulunabiliyor.
 • 6 mayıs 2013 itibariyle istanbul'da trafiğe çıkacak ''otomobil'' statüsündeki bütün araçların trafik işlemlerinde zorunlu olarak geçilen sistem. bir aksilik olmazsa grey market yani ithal araç olayını bitirecek güzellik..
 • seagate'in türkiye distribütörlerinden biri. teknik servisleri iyidir, diskiniz arızalandığında faturasını bulamasanız bile teknik servisle irtibata geçin, muhtemelen sorunu çözeceklerdir.
  eğer çözülmezse, diskleri amsterdam'a yollayın *
 • arızalandığı gün istanbul'da herhangi bir araç için plaka & ruhsat çıkarmak saatlerce mümkün olmuyor. server'larında sıkıntı var bugün ve insanlar işlem yapamıyor. dövlet buna bişi yapsın..
 • her zamanki gibi çalışmamaktadır.
 • m1 ve n1 grubu tam araçların tescillerinin bu sistem üzerinden yapılması zorunludur. otomobil bayilerinde çalışan bir personel yada bayilerin çalıştığı trafik takipçiler tarafından, gerekli evraklar ile program üzerinden tescil bildirimi yapılır ve elektronik imza ile imzalanarak aracın tescili yapılmış olur.

  m1 kategorisi araçlar(otomobil): en az 4 tekerlekli, sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlardır.
  n1 kategorisi araçlar(kamyonet): en az dört tekerlekli, azami kütlesi 3.5 ton'u aşmayan, motorlu yük taşıma araçlarıdır.
  tam araç: üzerinde tadilat ve üst yapı olmayan araçlardır.

  tescil için gerekli evraklar: gerçek kişi için; ötv ödeme belgesi, araç faturası, trafik sigortası, aracın uygunluk belgesi, kimlik fotokopisi ve tescili yapan kişiye araç sahibi tarafından verilen noter tasdikli vekalet. tüzel kişi için; gerçek kişi için gerekli olan evraklara ek olarak, vergi levhası, güncel faaliyet ve oda sicil kayıt belgeleri, resmi gazete, imza sirküleri ve sirkülerindeki yetkili kişinin kimlik fotokopisi.

  üzerinde tadilat olan araçlar, ötv indiriminden faydalanılarak alınan araçlar, misafir plakalı araçlar(ma-z), diğer tüm araç grupları ve motorsikletlerin tescilleri ise trafik tescil şubelerinde polisler tarafından yapılmaktadır.

  bu sistem üzerinden tescil yapıldıktan sonra, programdan iki adet belge çıkarılmaktadır. bunlar; plaka basım fişi ve araç tesciline ilişkin geçici belgedir. plaka basım fişi ile şoförler odasına gidilerek plaka basılmaktadır. geçici belge ile de herhangi bir trafik tescil şubesine gidilerek ruhsat alınır. yakın bir zamanda motorsikletlerin de tescil işlemleri asbis sistemi üzerinden yapılmaya başlanacaktır.
 • bunun yazılımı yalnızca windows 7 bilgisayarlarda çalışmaktadır. lakin, windows 7 veya windows 7 ile beraber satılan bilgisayar piyasada sıfır/kullanılmamış ürün olarak bulunmamaktadır.

  (bkz: bürokrasi)
  (bkz: devlet mantığı)
 • (bkz: artes)
  (bkz: #74165536)