• louis mallein 1958 yapimi filmi. jeanne moreau ve maurice ronet basrollerde. soygun yapmaya calisirlar, adam asansorde kalir. zaten filmin ingilizcesi de elevator to the gallowsdur. muzikleri miles davisindir, pek hostur.
  • boris vian, filmin müziği ile ilgili bir yazısında, miles davis'in bir solosunda, dudağından küçük bir parçanın koparak trompete kaçtiğı yeri tarif etmiştir. ben anlayamamıştım. doğru olmasa bile pek hoştur.
  • filmi izlemedim. ama ne kadar $anslıyım ki soundtrack cd'sini dinledim. kucagınıza bir kedi alıp onu mır mır ok$aya ok$aya, kırmızı $arabınızı yudumlaya yudumlaya, sigaranızı ya da her ne icmek istiyorsanız onun dumanını tüttüre tüttüre dinlenilesi, 26 $arkılık nefis bir miles davis resmi geçidi. ne zamandır hiçbir müzik ruhuma bu kadar iyi gelmedi.
  • her gelişen olayda ayrı dumur olunan süper eğlenceli bi film. 1958 de yapılmış bi film için bayağı sağlam bir senaryosu ve müzikleri var. soundtrack le filmin siyah beyazlığının uyumu böle aşmış. bi de filmdeki 2 çiftin 2 sinin de elemanları güzel tipler ilginç bişekilde. almanların arabası da şahaneydi yandan açılan kapılarıyla.
  • ek olarak, miles davis bu filmin soundtrack ini atmosfere uyucak bi şekilde emprovize etmiş, 2-3 gnde stüdyoya girilip çalınıvermiş, filmi izlemeden soundtrack yapmayı kabul etmiş ve sırf bu iş için paris e gitmiştir. soundtrack tarihinde daha önce görülmemiş bir vakadır bu da.
  • olağanüstü, tartışmasız en iyi soundtrack lerden. mükemmel, kusursuz, tekrarı ve benzeri mümkün olmayan.
  • türkçeye darağacına asansör diye çevrilmiştir.
  • caz festivali'nin 3 sene once altın elma alan kedili filminde, pufun üstünde oturan sarı ve şişko kedinin kuyrugunu miskin miskin saga-sola sallarken dinleyedurdugu muzik de iste bu soundtrack albumunun ta kendisidir.
  • bir femme fatal, bir dedektif ve bir gizemli ask ucgeni... klasik bir film noir ornegi fakat cok ilgiyle izleniyor, ozellikle miles davis muzikleri ile birlesince su gibi akip geciyor zaman bu filmi izlerken.
  • bir başka katilin olay mahalline dönmesi meseli ama bir başka; bambaşka. öyle sarsmadan sürükleyip dalgaya düşürüyor insanı.
hesabın var mı? giriş yap