şükela:  tümü | bugün
 • 1898 yılında kurulmuş, siyah-beyaz renklere ve ambleminde castel trosino, nam-ı diğer trosino kalesi ilüstrasyonu bulunan takım. 1974-76, 1978-85, 1986-90, 1991-92, 2005-07 sezonlarında serie a'da mücadele etmiş marche bölgesi takımıdır. çok fanatik taraftarlara sahip oldukları söylenir.
  (bkz: falange bianconera)
  (bkz: gruppo rasta)
  (bkz: settembre bianconero)
  falange bianconera grubu ve grubun ilham kaynakları (bkz: kara gömlekliler) nedeniyle taraftarlarının adı faşistlik ile anılsa da günümüzde değişik taraftar oluşumları da görülür. en büyüğü ise yine aynı ekolden gelen ascoli piceno ultras dır.
 • ascoli piceno şehrinin takımı olup maçlarını 20 bin kişilik cino e lillo del duca stadyumu'nda oynar. tam bir challenge takımıdır, her sezona eksi puanla başlar. bu ara formdalar, bakalım bu sezon neler gösterecek.
 • taraftarları tarafından stadına 11 tane mezarlık yapılmış takımdır.meali ise ya da ligde kalın ya da şiddete hazır olun.
 • bundan 43 sene önce, takvimler 12 ocak 1975'i gösterirken ascoli evinde bologna fc 1909'u ağırlamaktaydı. maçın bitmesine az bir süre kalmışken, rakip bologna maçı 3-1 önde götürmekteydi; fakat edepsiz bir şekilde 4. gol için bastırmaktaydılar. bolognalı futbolcu giuseppe savoldi kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonda hattrick için topu filelere doğru yollamışken, o sırada kale direğinin yanında duran top toplayıcı velet, top çizgiyi geçtikten sonra topa vurmak suretiyle topu kaleden öteye gönderdi. o zamanlar var yok tabii, hakemler topun direkten döndüğünü düşünerek oyunu devam ettirdiler.

  * https://www.youtube.com/watch?v=hhvc0tkcrxy

  o topun filelerle buluşmamasını sağlayan domenico citeroni isimli velet, ascoli'nin kahramanları arasında gösterilirken bolognalı taraftarlar ise bunu, bologna'ya karşı başlatılan sistematik savaş olduğunu düşünmüşlerdi.