şükela:  tümü | bugün
  • ilk bakışta isim olarak kamuran akkor'un kız kardeşi gibi duran tank. oysa benim teorim düşmanlara göz dağı vermek için bu adı koymuşlar gibi.

"akkor, düşmanın a...kkor"

oldukça caydırıcı.
  • tankı aktif koruma sistemidir, tank değildir. 360 derece koruma için gerçek radar ve launcher yerleşimini hayal edemedim. yüksek hızlı tepki verecek launcher ve mühimmat da ayrı bir problem olabilir. çok kısa sürede tehditi algılama, launcheri yönlendirme, tüm bunların otomatik olması falan zor iş gibi duruyor. daha konsept aşamasında sanırım, tasarımcılara başarılar dileyelim şimdiden.

sanırım bunun muadili:
    rafael thropy

edit: evet biraz daha okudum da wikide bile trophyye link vermişler zaten. radar ve mühimmatın da 2008'den beri geliştirildiği söylenmiş, konseptten daha ilerde anlaşılan. 4 faz dizili antenle 360 derece de kapsanıyormuş.
  • sanirim cikis noktasi donanmada ki meko tipi gemilerde de bulunan sea zenith ciws tarzi aktif koruma olan sistem.

tabi gemilerde olanlar ile tank uzerinde kurulacak olan sistemi bir tutmamak lazim. burada cok kisa tepkime surelerinden bahsediliyor.

konsept cok basarili dilerim hayata gecer.
  • suriye'ye gonderilen tanklarda kullanilsaydi bugun belki sehitlerimiz olmayacakti. acilen gelistirilip kullanilmasi gereken tank koruma sistemi.
  • savaşlarda hantal olan,zayıf olan tanklarımızın kusurunu kapatabilecek sistemdir.
  • ihtiyaç olan fakat ortada olmayan teknoloji. her vurulan tankta içimiz acıyor. haydi aselsan biraz çabuk.
  • aselsan-tübitak ortaklığı ile geliştirilen yerli tank koruma sistemi. halihazırda testlerden geçmiş ve afrin'de kullanılmak üzere gün sayıyormuş.
  • afrin harekatında kullanılmak üzere aselsan tarafından yollanılmış olduğu söylenen sistem. şimdilik hepsinde değil ama savaşın ön saflarında olan tanklarda olacağı belirtiliyor. link