şükela:  tümü | bugün soru sor
 • murat ongun un kaleme aldigi uc intihar vakasi...
  son 6 ayda aselsan da calisan uc muhendis degisik yontemlerle intihar etmis. ilginc bir konu, adeta bir john grisham romani diyesi geliyor insanin.

  yazi icin:
  http://www.haberturk.com/yazioku.asp?id=3673

  zaman içinde link ölmüş, yazı burdan da okunabilir:
  http://www.haberturk.com/…harlara-psikolojik-destek
 • intihar ettigi duyurulan ikinci kisinin* aselsan ile ilgisinin olmadigi intiharlardir. kendisi mikes'te calismaktaydi.
 • olayla ilgili açıklamalar için:
  (bkz: #10627356)

  bir de bu var:
  (bkz: #10864988)
 • aselsan'da çalışan 3 mühendisin intihar(!)ıyla ilgili bomba iddia

  http://www.aktifhaber.com/read_news.php?nid=105622

  okudukça insanın kanı donuyor
 • aslen intihar olmadığı söylenen ve benim de bundan neredeyse emin olduğum ölümler. ülkemizin silahta dışa bağımlılığını, ve olası bir çatışmada bu konuda bizi en kolay etkisiz hale getirebilecek ülkenin silahları aldığımız abd olmasını düşündüğümüzde, bizim silahlar konusunda kendi başımıza hareket etmemizi sağlayabilecek çok önemli çalışmalar yürüten üç mühendisin öldürülmesi olayında da en büyük şüphelinin (hatta tek) yine abd olduğunu görmek mümkün.

  isteğim olayların peşinin bırakılmaması. ama maalesef pek ümitli değilim. bu olayın failleri bulunmalı ve silah teknolojilerini kendi başımıza geliştirebilecek hale gelmeliyiz. çünkü ben bağımsız bir ülkede yaşamak istiyorum.
 • birincisi intihar gayet bilincli bir sekilde bir gun onceden planlanarak ve uygulamaya baslanarak ve gerçekleşmiş bir intihardır...ikinci intihar ise aselsan calısanı degildir...ucuncusu hakkında bir bilgim yok olursa yazarım...

  gonul isterdi aselsanda muhteşem calısmalar yapılsın ve bu calışmaları ortadan kaldırmanın tek yolu muhendislerin oldurulmesi olsun..ama zeten genelde malzemeyi uretmenin onundeki engel teknoloji degil ekonomi olmaktadır. bu durumda muhendis oldurulmesi cok da gerekli durmamaktadır...

  not: trajikomik bir sekilde bu intiharlar geride kalan aselsan calısanlarınlarının evlerinde krallar gibi muamele gormesine yol acmıştır. (ya da en azından bir kısmının)
 • sincan 2. ağır ceza mahkemesinin soruşturmanın yeniden yapılmasını istediği intiharlardır.

  http://www.hurriyet.com.tr/…yfa/6517715.asp?gid=205
 • 7 ağustos 2006 hüseyin başbilen, 16 ocak 2007 halim ünsem ünal, 26 ocak 2007 evrim yançeken isimli 3 genç mühendis, 3ü de odtü mezunu ve aselsan çalışanı ya intihar, ya da kaza sonucu yaşamlarını yitirdiler. üç mühendisin uçak tanıma sistemlerinin "millileştirilmesi" konusunda çalışmalar yaptıkları öne sürülmüştü. mühendislerin abd güdümlü elektronik sistemlerinin kontrol dışı bırakılmasını ve uydu müdahalesinin bertaraf edilmesini sağlayacak yeni elektronik sistemler geliştirdikleri iddia edilmişti. sincan 2. ağır ceza mahkemesi "intiharı" kamuoyunda şüphe uyandıran hüseyin başbilen'in ölümünün yeniden araştırılmasını istedi.
  kaynak: 16.05.2007 tarihli cumhuriyet gazetesi
  okurlara not: karma puanı bana prestij kazandırmıyor, buyrun kötüleyebilirsiniz rahatlıkla...
 • olen uc kisinin olumunu pazarlayan mide bulandirici bir medya maymunlugu olma olasiligi komplo olmasindan birkac milyon kat daha fazla oldugunu dusundugum son derece uzucu durum. olen uc muhendisten sadece biri gizli projelerde deneyim sahibi olabilecek bir yasta. digerlerinden biri zaten orada calismiyor, digeri de daha egitim asamasini bile tamamladigini sanmadigim yeni mezun bir muhendis. elektronigin cogu dalinda yuksek lisans derecesine sahip olup bir-iki yillik is deneyiminin olmasiyla uluslarasi duzeyde rekabet gostermeniz gereken bir sektorde birakin projelerde gizlilik derecesi olacak kadar ayrintili calismayi, herhangi kayda deger bir uretkenlik gostermeniz bile zor bir olasiliktir.