şükela:  tümü | bugün
 • bindiğiniz uçağın yere kaç parça ineceğini belirleyen versustur
 • grundig beko'ya transfer olup cerkeskoy'e gidebilirsiniz. avrupa'ya yakin sayilir.
 • ikisi de mühendislik şirketidir.
  mühendisliğin çıktısı patenttir.

  mühendislik yapmak isteyen bir kişi için türkiye'de çalışılabilecek en iyi şirketlerden ikisidr

  çünkü dünya fikri mülkiyet örgütü "wıpo" nun uluslararası patent listesinde bu şirketlerden türkiye 1.si diğer şirket türkiye 4.südiü.

  ama dünya sıralamasına baktığımızda;
  türkiye'de 1. olan şirket dünyada 74.
  türkiye'de 4. olan şirket dünyada 1441. sırada yer alıyor.

  türkiye'de 1. dünyada 74. olan şirket arçelik. bu yüzden mühendislik yapmak isteniyorsa zaten tercih az çok belli.
  yok ajan bilmem ne geyiklerine girip aselsan'ı daha havalı buluyorsa tabi ki aselsan'a girip sonra arkadaşlarına çok gizemli işler yapıyoruz diye hava atabilir, o da bir tercih.

  mühendislik alanında değil de diğer alanlarda çalışmak isteniyorsa da global olmak, global iş yapabilmek muhtemelen daha kritiktir.

  globalliğe baktığımda da şirketlerden birinde çalışma arkadaşlarım bostan'dan londra'ya tayland'dan çin'e güney afrika'dan rusya'ya dünyanın dört bir yanında olacak. üretilen/sattığım ürünler 130'dan fazla ülkede yer alacak. markalarımdan bir tanesi barcelona'nın formasında yer alacak. pakistan'ın, romanya'nın, ingiltere'nin, türkiye'nin, güney afrika'nin pazar lideri markaları benim olacak.

  diğer şirket de devlet'ten gönderilen insanlarla dolu olacak, globallikten anladığı yurt dışındaki kongrelere, fuarlara katılıp ürün tanıtımı yapmaktan ibaret olacak.

  ben bu versus'ta aselsan diyeni 1970'lere davet ediyorum. çok mutlu yaşabileceğiniz yıllar.
 • farklı alanlarda uzmanlaşmış iki firmada kariyer yapmak istiyorsanız siz de hangi alanda uzmanlaşmanız gerektiğini bilmelisiniz önce.
  anlamsız karşılaştırma.

  ha uzmanlığa karar verilecekse ben arçelik derdim. yurt dışı imkanları daha rahat olur çünkü.
  savunma sanayinde çalışılacaksa yurt dışında çalışmak öyle kolay değil, vatandaşlık falan isterler.

  kendinizi iyi tanımalısınız. bu bahsettiğiniz firmalarda öyle kolay kariyer de yapılmıyor.
  (bkz: tecrübeyle sabit)

  edit:
  "aselsığaaaaaahhnn!!" diye götünü yırtan ergenlere aldanmayınız. işte iş tecrübesi bilmemne olmadan götlerinden uyduruyorlar.
  adam demiş "aselsan şöyledir: toplar tüfekler", "arçelik şöyledir: çamaşır makinesi tv". ulan böyle versus mu yapılır? tam bir ergen karşılaştırmasıdır işte bu. tabii sonra bunlar büyüyor, böyle siktiriboktan zihniyetli insanlar dolaşmaya başlıyor ortada.

  aselsan'ın kapısından içeriye girmemiş dangalaklar gelmiş burada karşılaştırma yapıyor. canım bi çalış önce aselsan'da sen, ondan sonra konuşuruz arçelik'te kariyer mi daha iyi aselsan'da kariyer mi diye...
  karşılaştırmasını yapmak bile aptalca.
 • aselsan böyle bişidir
  korhan zırhlısı
  korkut uçaksavar

  arçelik ise böyle bişi
  çamaşır makinesi
  süpürge

  maaş , mühendislik tatmini ve saygınlık açısından aselsan arçelikten çok daha iyidir. her anlamda daha iyidir. yapacağınız karşılaştırmayı sizin.
 • saçma sapan bir versus. bu karşılaştırmaya göre kariyer mi belirlenir? nerede hangi işte mutlu isen, senin için en iyi kariyer o olur. kendinizi mutlu etmek için planlayın hayatınızı, kendinizi pranga altına almak için değil.

  bir de bu şekilde karşılaştırmalar yapıyorsanız, saçma sapan çıkarımlar ile gelmeyin. patent oldukça önemlidir, kabul ama bu işin ticari sırrı var, devlet sırrı var vs. vs. birbirinden alakasız sektörlerde çalışan, dinamikleri çok farklı olan, şirketleri böyle alakasız argümanlar ile karşılaştırmaya kalkmayın.
 • mayış ne mayış??
  bildiğim kadarıyla koçun hiç bir şirketi ** savunma sanayisinin verdiği parayı vermiyor. hal böyle olunca proje bazlı çalışan aselsan bu versusta bence daha önde.
  kişiden kişiye değişecen ve doğrunun olmadığı versustur.
 • ben şahsen öyle bir imkanım olsa aselsan'ı tercih ederdim. dünya'da bilmem kaçıncı sırada zırvalığı bana göre tamamen saçma sapan bir karşılaştırma. götüme güveniyorsam sıralamayı değiştiririm ve değiştirince o karşılaştırma yapan götü de göt ederim. sen eğer işinde iyi isen ve orta halli bir anonim şirketinde çalışıyorsan ekibin kısa sürede beyni olursun ve istediğin patenti aklın bilgin varsa alırsın. ha ben hazıra konmacıyım diyorsan o ayrı. gidersin diyarbakır karpuzu gibi götün varsa patentin kralına apple'a samsung'a başvurursun. vizyonu dar olan büyük şirketlerin penceresinden bakmak yerine vizyonumu geniş tutar kendimi mutlu ve faydalı bulacağım şirketin penceresini büyütmeye ve oradakileri benimle beraber mutlu olmaya odaklanırdım.

  hiç bir firma birden bire sıralamada bilmem kaçıncı sıraya kurulduğu gün gelmedi dersem eşşek olmayan ne demek istediğimi pekala anlar diye düşünüyorum.
 • arçelik ik ekşi'de de çalışıyor!
  maaşallah.
 • zamanında boğaziçi üniversitesi'nde yapılan koç taşaklı eylemi akıllara getiren versusdur.

  not: 39. sn'den itibaren aksiyon başlıyor.