şükela:  tümü | bugün
 • aslında başlık aselsanın covid-19 için yerleşkelerinde yeterli derecede herhangi bir önlem almamış olması olacaktı.

  evet aselsan bizim savunma sanayinin belkemiklerinden birini oluşturmakta ancak diğer savunma sanayi şirketlerine baktığımızda:

  havelsan: geçici olarak tesislerini kapatarak çalışanlarını eve gönderdi:
  roketsan: hala çalışmaya devam etmekte. [roketsan çalışmayı durdurmayacağına dair basın açıklaması yapmış basın açıklaması] yapmış. ama izinler iptal mi bir bilgim yok. çalışma sistemlerinin rotasyonlu olduğuna dair duyum aldım.
  tai: kumanya sistemine geçti. yemekhaneleri kapattı. hala tüm çalışanları işe gitmektedir. izin alabilenler yıllık izin alabiliyorlar.

  bonus tubitak: tubitak bilgem de çalışan bir arkadaşım yöneticiler sadece kumanya dağıtıyorlar demişti. şimdi onlar da evden çalışmaya geçmişler.

  ancak tai de çalışanlar en kötü izin alabilirken aselsandakilerin bu hakkı da yok.

  köle sistemi gibi hala işe gitmek zorunda olmalarının üstüne önlem olarak sadece kumanya verilmesi ve yemekhanenin kapatılması dışında herhangi bir önlem almadılar. yeterli dezenfektanların sağlanmadığı, tesise alt yüklenicilerin hala girip çıktığı bir çalışma yöntemi izlenmekte.

  kübik sistemi çalışma koşulu olan aselsanda en ufak bir korona virüsü taşıyıcısı bir anda tüm tesisi hasta etmeye yetecektir.

  kamuda bile rotasyonlu çalışma varken aselsanda en azından buna geçilmesini kesinlikle yöneticiler kabul etmiyor. kübiklerde dipdibe çalışırken hastalığın bu kadar insan arasında yayılmaması mucize olur.

  bir an önce önlem almaları gerekmektedir.

  edit: roketsan için edit girildi. basın açıklaması koyuldu.

  gelen bir mesaja istinaden edit: tübitak sagede bir çalışanda covid-19 pozitif çıköış ve geçen hafta tüm tübitaklar kapatmışlar. evden çalışma işi nereden geldiği belli oldu.
 • tam tersi sonuna kadar kapatmaya falan niyetleri yok.

  link
 • katilmadigim onerme.

  roketsan konusunda da ayirca edit girilmelidir.
 • savunma sanayi çalışanlarında özellikle aselsanda yan yana dip dibe bir çalışma koşulları varken ve sayıları bu kadar fazla iken bu koşullara uyulmaması düpedüz çalışanlarına değer vermemekten başka bir şey değildir.

  herkes #evdekal etiketleri ile paylaşımlar yaparken bu kadar mühendis ve çalışanın hayatını riske atmaya ne gerek var. en azından rotasyonlu çalışılabilir düşüncesindeyim.
 • çalışanlarının, normal zamanda sürekli dillerde dolandırılan "kıymetli aile"(!) kategorisine yeterince girmediğinin göstergesidir.