şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iki karbonlu aldehit.

  ch3 -- ch == o şeklinde bir formüle sahiptir. etanal ve oksoetan şeklinde
  de isimlendirilir.
 • sourberry'de bizlere yaşattığı eğlenceli saatler için kendisine müteşekkir olduğum, alçak gönüllü olduğuna gönülden inandığım, kendisi yayına girer diye sourberry'i hiç kapatamadığım, şimdilik "beni nöbette dinleyiniz" dj'i. seviyoruz, dinliyoruz ailecek.
 • lisede elde edilşinin deneyini yaptığım madde ( bileşen vs..). sol framede görünce anılarım canlandı yeminlen.

  lisede kimyadan olimpiyatlara katılan ben ( her ne kadar matematik daha tercihim olsa da ve bu yüzden gitmek istemesem de, hocamızın ısrarıyla kimyadan girmiştim. beheyy günler. ) yine *hocamızın da ısrarıyla sene sonu bilim haftası gibi bir şeyde de kimyadan yaptım deneyimi. herkes afili bir şeyler buldu ( fındıktan yakıt, gül yapraklarından gül yağı falan ) ben de gittim bu şahane ara maddenin deneyini yaptım ki kendisi ( tamamen hatırladığım kadarıyla yazıyorum) jet yakıtı, böcek öldürücü maddeler ve daha bir çok maddeye dönüşümü yapılabiliyordu. neyse bilim haftası geldi çattı kaymakam, bilmem ne müdürleri okulumuzda da haliyle tutmadı benim asetaldehit deneyi. kim ne yapsın böcek öldürücünün ara maddesini değil mi? haklılar yani.
 • playlistiyle insanı bambaşka yerlere götürmeyi başarabilen, "nesli tükenmekte olan" statüsüne sokabileceğimiz muhteşem sourberry djlerinden biri...iki saat boyunca boş muhabbetleriyle kafa ütüleyen bir kısım arkadaşlarımıza kapak olasıdır.
 • #16949604 numaralı entrysinde sabırtaşı yazarların sözlüğe girişleri için "hepsi hak etmeyen, beleşe konmuş, mirastan pay alan kız çocuklarıydı gözümde" tarzı bir cümle kurmuş yazar.

  edit: mesajlaşmalarımız sonunda düşüncelerinin geçmiş zamanlı olduğu ve benim fevri davrandığım konusunda hemfikir olduğumuzdan dolayı yanlış anlışılma nedeniyle kendisine özürlerimi iletiyorum. ibret olması açısında da bu entryi silmiyorum.
 • "mahalleden arkadaşının üniversiteden oda arkadaşı" olmuşluğum olan yazardır.

  neslimizin tükenmeye yüz tuttuğu şu devirde, sımsıkı birbirimize tutunmaya çalışıyoruzlan. ağlamak üzereyiz sözlük!
 • 9.nesil hoşsohbet badim.

  ahaha sktrsin gitsin bence, ibina! böyle sevdiğim bi kardeşim işte. farklı platformlarda zamanın ötesinde çok çileler çektik, çok cefalar gördük. ama yılmadık, yıldıramadı kevaşe ağızlılar. ''karşim ben ek$i'deyim, su çok güzel gelsene :))'' diyince koşa koşa geldim. hasiktirsin ordan, çaylaklık sıramı bekliyordum olm :( bu ekşibition'da falan birtakım olayları olduğunu söylediler, ''zaten bizim asetal gazete okuyan radyo dinleyen adamdır, ne bekliyorsunuz :)'' cevabını verdim. dj asetaldehit dediler, iyi dedim. 1 ay sonra askere gidecekmiş, halletmesi gereken vatani görevleri olduğunu söylediler. gidecek tabi gidecek ki askerlik aradan çıksın. bilmem anlatabildim mi ahahaha.
 • nesline değil #16949604 numaralı entrysine bakılması gereken yazar, eski kulağı kesiklerden. yüzyüze anlatır gibi yazar, sen de dinlersin.
 • birincil alkollerden oksitlemeyle elde edilmiş ve ~cho grubu olan maddelere verilen ad. asetaldehidin, elmanınkini andıran özel bir kokusu vardır. uçucu bir sıvı olan bu madde, damıtılmış alkollü maddelerde bulunur ve solunduğunda bilinç kaybı ve benzeri bozukluklara yol açabilir. antiseptik ve anestezik etkilerine rağmen tıp alanında kullanımı sınırlıdır.

  ticari üretimi dört yöntemle gerçekleştirilir;

  1. asetilenin hidrasyonu ile.
  2. etil alkolden.
  3. wacker prosesi ile etilenden.
  4. düşük molekül ağırlıklı parafinlerden.

  bizim için pratik hayatta dikkat çeken özelliği alkolden sonra mide bulantısının ve akşamdan kalma o puşt halet-i ruhiyenin asıl nedeni olmasından kaynaklanmaktadır. kendisiyle münasebetimiz genellikle bu sebeptendir. etkilerini azaltmak için; (bkz: alka seltzer).