şükela:  tümü | bugün
 • merkezi sinir sisteminden çikan bir uyarinin sinir boyunca ilerledikten sonra geldigi sinir-kas kavsaginda; sinirden kasa tasinmasini saglayan maddedir. motor son plakta yer alan sinaptik keseciklerde bulunan asetilkolin molekülleri; sinirsel uyarinin gelmesiyle sinaps araligina dökülür. buradan ulastiklari postsinaptik membranda kolinerjik reseptörlere tutunarak kas kasilmasinin sekillenmesini saglar.
 • sinapsta yayılan habercilerden biri. motor hareket ve bellekten sorumlu, eksikliği alzheimer ile bağlantılıdır.
 • hücre zarının kalsiyum geçirgenliğini değiştirerek etki eder.
 • fazla salgılandığında titreme gibi belirtiler ortaya çıkar. eksikliğinde ise felç riski vardır.
 • sinir-kas kavşağında, santral sinir sisteminde bulunan bir nörotransmitter.
  santral sinir sisteminde asetilkolin salgılayan nöronların aşırı aktivitesi sonucu parkinson hastalığı gelişir.
 • parasempatik sinirler devredeyken salgilanan norotransmitter.
 • the x filesın birinci sezon bölümü iceda mevzu bahis olduğunu, aradan geçen dokuz seneden sonra bile unutmadığım sinir sistemi şeysi... bölümdeki salgın halindeki saldırganlıktan sorumlu tutuluyordu bir şekilde.
 • merkezi sinir sisteminin efferent (motor) aksonları tarafından salgılanan başlıca nörotransmiterdir. tüm kas hareketleri asetilkolin salınımı sayesinde gerçekleşir. dorsolateral ponsta yer alan asetilkonerjik nöronlar rem uykusunda önemli rol üstlenirler. bazal ön beyinde bulunanlar serebral korteksin aktive edilmesinde ve özellikle algısal öğrenmede rol oynar. medial septumdakilerse, belirli bazı bellek oluşumlarının da içinde bulunduğu hipokampusa ait elektriksel ritimlerin duzenlenmesini sağlar. (yani genellikle katalizör görevi görür.) yapılan araştırmalara göre karadul örümceğinin zehri asetilkolin salınımını ciddi anlamda tetikler. buna zıt olarak kötü konservelerde yaşayabilen bir bakteri tarafından üretilen botulinum toksini asetilkolin salınımını engeller. bu toksin oldukça potent bir zehir olmakla bereber bir çay kaşığı botulinum bütün insan popülasyonunu zehirleyebilir. bu güçlü zehrin oldukça hafifletilmiş hali eser miktarda enjeksiyonla botoks tedavisinde de kullanılıyor.

  kaynak: foundations of behavioral neuroscience/neil r. carlson
  sayfa 99
 • otonom sinir sisteminin ganglionlarında preganglionik sinirler, postganglionikleri uyarmak için salgılarlar bunu. sempatik-parasempatik farketmez. parasempatiklerde ve bir kısım istisna sempatiklerde ise postganglionik arkadaşlar hedef organı uyarmak için de salgılar. sempatiklerin geneli ise adrenalinle noradrenalin salgılar.
  ach (a büyük) olarak kısaltılıp kullanılır. bunu da kullanırlar da öğretmezler birinci sınıfta, değerimi bilin.