şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çocukluğumuzda zaten beton olan yolların zamanla tamamen asfalta çevrilmesi işleminin tersi. akp ile 20 sene öncesine dönüyoruz çok şükür.

  http://www.haberler.com/…n-yollarla-9403866-haberi/

  edit; beton yolları her zaman sevmişimdir.
 • artık bunu yapıyoruz diye övünmek yıllardır var olan balkan ekspresini kısaltıp sofyaya tren açtık demek gibi bişey
 • konfor açısından yanlıştır. beton serttir. lastik darbesi emmez ve aşırı ses yapar. ha dayanıklı mıdır? evet! ankara'dan gelirken afyon'un girişinde çimento üreticileri birliği mi neyin yaptığı beton yol var. 20 senedir bir tane çatlağı- yaması yok.
 • asfaltın hammaddesinin ithal olup beton hammaddesinin yerli olmasından ötürü desteklenmesi gereken uygulama.

  ha beton yol bildiğim kadarıyla asfalta göre pahalı. bu da ayrı bir bakış açısı.

  edit: gundelikyasaminhickiriklari sağolsun pahalılık konusunu düzeltti. olay tam tersiymiş ve asfalt daha pahalıymış. o zaman neden yolları beton yapmıyoruz. hashtag yapalım bence bunu. #asfaltlarbetonolsun
 • beton yolu nasıl yaptığınıza göre değişecek mevzu. asfalt zaten yolun maliyetini düşürmek için kullanılan metoddur.

  beton yol yapmak için kalıp çakmak, demir hasır sermek, beton dökmek, o betonu sulamak, kalıp sökmek, drenaj açmak vs bir sürü tekrarlı işlem gerekir ve yapması doğal olarak uzun sürer.

  asfalt ise continuous atılabilir. önden yola toprak seren kamyon, arkasından silindir, arkasından mıcır seren kamyon arkasından silindir, arkasından asfalt finisher arkasından silindir şeklinde dizip gün içinde kilometrelerce yol çekip arkanıza bakmazsınız.

  beton yol çok fazla tonajlı kamyonun geçtiği, asfaltın dayanamadığı yerlerde mecburen yapılır.

  beton yolun asfalttan ucuza çıkmasının iki yolu var, ya çimento kamyonunun arkasından akıta akıta döküp yarrak gibi bişey yapacaksınız ya da yandaş medyanıza beton daha ucuz diye haber yapıp yandaşa ihale çakacaksınız.
 • amerika'da epey zamandır yapılan uygulamadır.

  o nedenle kışın kar yağdığında zincir kullanımı yasaktır, betonu bozar.

  elbette bazı eyaletlerde ülkemizdeki gibi değil 5-6 hafta karın kalkmadığını da düşünürsek zincirsiz buzlu yolda shift-drive denen kayarak sürme tekniğine herkes hakimdir.

  aynı zamanda ankara-afyon yolunda afyon çıkışında bir 11 kilometrelik beton yol da deneysel olarak uygulanmıştır. benim bildiğim bir 10 senedir var, belki hala duruyordur.
 • ...
 • şu anki asfaltlı yolların hali düşünüldüğünde güzel bir gelişmedir, olayı akp'ye bağlayanları da kutlamak lazım, amerika'da da yollar bu şekildedir ve taş gibidir, tek kötü yanı artacak yol sesi olsa gerek.
 • yasadigim amerikan sehrinde yazlari 50 dereceye yaklastigi icin 1960 larda bu beton yollari dosemisler ve 1960 li yillardan beri bu yollarda bir catlak bir yama dahi yok. hem ucuz hem cok uzun omurlu

  ben anlamadim neden turkiye'de bu uygulanmaz. hem asfaltin maddesi petrol icin yurtdisina para vermek zorunda kalmazsiniz hemde dakka basi yama catlak kapama gibi islerle ugrasmazsiniz

  araba surerken evet biraz ses geliyor ama avantajlari o kadar fazlaki uygulamamak delilik

  dusunun adamlar 1960 larda yapmislar bizimkiler neyi bekliyor acaba?
 • yeni beton zenginleri oluşturacak eylemdir. il başkanının bir sike sap olamamış oğlu, bakanın bedelli askerlik yapmış hayta yeğeni, özel üniversitede işletme okumuş damatların zibil gibi beton şantiyesi açmasıyla sonuçlanacaktır. bu şantiyelerin sermayesi kamu bankalarından, çalışanları da asgari ücretle köleliğe razı milyonlardan gelecektir.

  kimse de madem yüzde otuz beş ucuzdu neden on beş yıldır pahalı asfaltı kullandın da beton ile yapmadın diye sormayacaktır.