şükela:  tümü | bugün soru sor
 • petrolün ayrışması ile oluşan ve çoklukta tortul kayaçların gözeneklerinde bulunan doğal bitüm*.
 • türkiye'deki rezervi 82 milyon civarında olan kimyasal hammadde. rezervin büyük kısmı şırnak ve mardin başta olmak üzere güney doğu anadolu bölgesi'nde bulunuyor. asfaltit, kadmiyum, molibden, nikel ve vanadyum gibi kazanılabilir pahalı elementler içeriyor. bulunduğu bölgede genellikle ısınmak için yakıt olarak kullanıldığından bu elementler tek tek elde edilemiyor; ancak termik santral sayesinde elde edilebilirler ve kömürden petrol üretildiği gibi asfaltitten de petrol üretilebilir. ama uzun süre rezervler yatırım yapılacak büyüklükte bulunmadı. şu sıralar bölgede 500 kişinin istihdam edildiği 800 milyon dolarlık yatırımın planlandığı proje için çalışılıyor.
 • petrol kökenli katı bir yakıt olup yüksek yumuşama noktasına sahip doğal asfalt benzeri bir maddedir.

  asfaltit maddelerin yerleşimi petrolüngöçüne neden olan; hidrostatik basınç, gaz basıncı ve sıcaklık gibi etkenlere bağlıdır.

  hareket halindeki sıvı veya yarı sıvı asfalt, çeşitli kırık ve çatlakları izleyerek yüzeye kadar çıkabilir.

  asfaltit; boya, vernik, oto lastiği, elektrik yalıtımı, batarya koruyucuları, genleştirilmiş kauçuk, zemin karoları, su geçirmez kabloların yapımında ve benzeri çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

  ulkemizde sirnak mardin ve siirt cevresinde rezervi mevcuttur. olusturmus oldugu sanayi alani onemlidir. bu bakimdan gelecegin universite sinavlarinda sorulabilecek bir potansiyeli var.