• sigorta ve şalter kelimesine göre daha çok benimsediğim ve önce öğrendiğim kelimedir.
    hatta sigorta kelimesini uzun süre elektrik işlerine konduramamış ev, araba ile ilgili bir şey olduğunu düşünmüştüm. öyle olmakla birlikte elektrikle de ilgisi varmış.
    asfalya ayrıca kafası bozulan insanlar tarafından da kullanılır izmir'de. bir şeye kızmış olan biri cümle içinde şöyle kullanabilir:
    - biladeri tabii kahvede göremeyince bende asfalyalar attı...
  • genelde izmirliler tarafından asfalyaları atmak şeklinde kullanılan ilk duyduğumda beni çok şaşırtan kelime. etrafımdaki milyonlarca izmirli bi de nası bilmezsin muhabbeti çekmişti bana*
  • başka bir şehirde doğup büyüyen eşimin 'asfalyalar attı' dememi anlamaması üzerine şaşırdığım, etrafımdaki herkesin bildiğini sandığım ve %90'ı izmirli olanlar tarafından ise bilinen bir sözcük.. sonradan sözlüğe baktığımda bu kelimenin izmir şivesine ait olduğunu öğrendim ve şaşkınlığım iyice arttı.
  • sigorta versus asfalya karşılaşmasında bariz güçlü olan. fonetiğinden mi kaynaklanıyor bilemem ama kendisini duymak için izmirli arkadaşları kızdırdığım kelimedir.
  • sadece sigorta anlamında kullanılmayan, yaşlı anneanneciğimin kızdığında " attırma asfalyalaama" şekilde ege ağzıyla kullandığı kelime.