• bizim işverenimizin de * zaten cuk kadar maasimiza dahil edip verdigi dahasi vermedigi hatta sordugumuzda artistik yaptigi devlet odemesi.
    ben nerdeyse 1,5 senedir burda calisiyorum ve 1,5 senedir isverenim bu parami resmen gasp ediyor.
    ve buradan da okudugum kadari ile de bu konuda resmi kurumlardan bir sonuc da alinamiyormus.
    haftalik 45 saat olmasi gereken calisma saatimize de ekledikleri 10-15 saati hic soylemiyorum bile.
    ve tahmin edeceginiz uzere dini butun bir isverenimiz var.
    kendi adima tek kurusumu helal etmiyorum.
    allah bin belanizi versin*
  • özle sektördeki pek çok şerefsiz firmanın kendi cebine indirdiği ücret. üstelik de asla sizi işe alırken bunu açıklamazlar. bugün, benim işe aldığım, daha doğrusu ön görüşmeyi yaptığım, bir eleman da ilk maaşını aldıktan sonra doğal olarak bana hani benim agim dedi. ben de sevgili patronum sağ olsun(!), bu pis zincirin bi parçası olmuş olduğumu daha da bi fark ettim, çok hoş oldu. sokim kapitalizminize diyorum başka da bişey demiyorum..
  • işçi açısından faydası olmayan indirim. şöyleki işverenlerin çoğu maaş pazarlığı yaparken asgari geçim indirimini maaş içinde eritiyor. asgari geçim indiriminiz artsa bile bunu maaşa gelen zam içinde gösteriyor. hatta işim gereği konuştuğum işçilerin çoğu ödenmediğinden söz ediyor. yani özetle al kardeşim sen 750 lira maaşını vergisi algısı hepsi içinde sen sağ ben selamet. yani agi 50 olmuş 70 olmuş pek bir şeyi değiştirmiyor. bu temelin benzine zam gelmedi ben hep 10 liralık alıyorum fıkrasına benziyor. kendi üzerimden örnek vermek gerekirse yılbaşında yine krizi bahane ederek cücük kadar zam yapan işverenime peki agi hariçmi diye sormama rağmen içinde içinde cevabını almam ama eşim çalışıyordu işi bıraktı agi tutarım arttı dememle " dahil koçum dahil hepsi içinde" yanıtını almam bir oldu. 100 lira zam aldığınızı düşünün agi yılbaşında 20 lira artmış olsun zaten işveren size 100 lira zam yapacağını kafaya gördüğüne göre alacağınız zam 80 liraya düşüyor. birde benim gibi eşiniz işten çıktı veya çocuğunuz olduysa agi tutarı oldukça farkediyor. ama alınan zam sonuçte 100 lira düş 35 liralık agi farkını aldığınız zam 65 liraya düşüyor. ama işveren muhtasar beyannamede bunu indirim konusu yaparken yeni yükseltilmiş tutar üzerinden yapıyor. hem size az ödemiş oluyor hemde devlete. yani giren çıkan yine işçiye.
  • - ya muhasebeci, asgari geçim inidirimi nası bişey nası hesaplanıyo?
    - maaşı 50 lira fazla alıyorsunuz ya, o.
    - nası yani? o küsurat o mu?
    - devlet kesilen fişlerin vergi iadesini toptan hesaplayıp herkese dağıtıyo, size düşen de 50 lira.
    - haa... allah devletimize zeval vermesin madem.
  • yıllık gelir vergisi matrahının tespitinde bir kısım tutarın vergi matrahı kapsamının dışında bırakılmasını ifade eder.

asgari ücret artacak
    asgari ücret: 531,00
    ssk primi: 79,65
    asgari geçim indirim toplamı (kendisi, eşi, çocuğu): 358,43
    asgari ücretlinin gelir vergisi matrahı: 92,93
    gelir vergisi kesintisi : 7,43
    damga vergisi: 3,19
    asgari ücretliye ödenecek: 440,73
    asgari ücretliye vergi iadesiyle şu an ödenen: 412,00
    asgari ücretlinin eline geçecek ekstra gelir: 28,73
    (not: ytl olarak.)

böyle bir şey işte uygulamaya geçtiğinde, ama asıl burdan kazançlı olacak olan her zamanki gibi sermayedir (kit'ler de dahildir). asgari ücretli çalışan ya da öyle gösterilen işçiler üzerinden devlete ödedikleri vergiden indirim yapılacaktır bir başka deyişle. 2007 yılı asgari ücret görüsmeleri öncesinde böyle bir düzenlemeye girilmesi ilginctir, kaldı ki düşük gelirliyi düşünüyoruz asgari ücret üzerindeki yükü azaltıyoruz gibi savsatalar söylendiği sırada, bir yandan da yeni zam ve vergi haberleri fink atıyor.
    ön yargılıyım arkadaş hiç bir hükümet halk için emekçi için faydalı bişiy yapmaz, kendileri icin kanunlar çıkartırlar (ahanda daha yeni balon şirket/kredi ilişkisiyle ilgili al baraka ve bağlı olarak unakatanı kurtaracak bir yöntemi geçiriverdiler kaşla göz arasında), bütçe doğrultmak için vergiler koyarlar ama senin hayat standartının bir önemi yoktur çünkü sen açlıkla mücadele eder hale getirilmişsindir çoktan.
    son olarak kdv yi kaldırıyorlar ya bunlar; kayıt dışının da önüne geçiceğiz de diyorlar di mi, ee sen şindi bilemediğim ne çeşit hesaplardan sonra kdv'yi kaldır fiş zorunluluğu kendiliğinden ortadan kalksın kayıt dışı uçurumu büyüsün. ama nedir hem iş vereni vergi yükünden bir nebze olsun kurtar hem de kendini kdv ödemesinden kurtar iki kuruş faydası olur umuduyla da çalışanlar sevinsin. hey yavrum hey
  • işverenlerin maaş içine dahil ederek gasp ettiği paradır.
  • brüt ya da net maaş içerisine dahil edilemeyecek bir devlet katkısı. diye biliyorum. agi maaşa dahilse agi neden var, neden agi denilmiş. agi maaşa dahilse ve maaş sabitse, evlendin diyelim agi arttı, maaş artmadı bu nasıl olacak? maaşını mı düşürecekler. zandavalın biri de, muhtemelen ucuz bir işveren, yukarıda yazmış, çocuk falan filan yoksa agi maaşa dahildir demiş. yok öyle birşey. emek hırsızları, ahlaksız insanlar.
  • 2016 yılı (tüm yıl geçerli) asgari ücretinin 1.647,00 tl olarak açıklanması üzerine 2016 yılı için;

bekar - 123,53 tl
    evli, eşi çalışan - 123,53 tl
    evli, eşi çalışan, 1 çocuklu - 142,05 tl
    evli, eşi çalışan, 2 çocuklu - 160,58 tl
    evli, eşi çalışan, 3 çocuklu - 185,29 tl
    evli, eşi çalışan, 4 çocuklu - 197,64 tl
    evli, eşi çalışan, 5 ve üzeri çocuklu - 209,99 tl (tavan)

evli, eşi çalışmayan - 148,23 tl
    evli, eşi çalışmayan, 1 çocuklu - 166,76 tl
    evli, eşi çalışmayan, 2 çocuklu - 185,29 tl
    evli, eşi çalışmayan, 3 çocuklu - 209,99 tl (tavan)
    evli, eşi çalışmayan, 4 çocuklu - 209,99 tl (tavan)

şeklinde hesaplanacaktır.
  • 19 maddesi dün gece itibariyle genel kuruldan geçmiş tasarı.
    eşlerini çalıştırmayan çok çocuklu ailelere selam olsun. karı koca çalışıp yok abi kendimize bakamıyoruz çocuğa nasıl bakalım diyenlere geçmiş olsun. kendini doyuramayan bir toplumu hala üremeye teşvik edenlere zıkkım olsun.
  • işçi ne kadar ücret alırsa alsın aynı iadeyi aldığı uygulama.asgari geçim indirimi (agi) işçinin aldığı ücret üzerinden değil asgari ücret üzerinden hesaplanıyor.bu durumda eşi çalışmayan dört çocuklu 5000 ytl ücret alan işçi en az aylık 675 ytl vergi öderken aynı koşullar altında asgari ücretle çalışan işçi vergi ödemiyor.teoride çok kazanandan çok az kazanandan az vergi gibi görünüyor.ancak önceki uygulama olan azalan oranlı vergi iadesi işçinin maaşı arttıkça iade oranı azaldığı için az kazanandan az çok kazanandan çok kalıbına daha uygundu gibi geliyor. eğer agi’nin uygulanmasının amacı zarftı fişti ıvır zıvır işlerden kurtulmak olsaydı agi matrahı hesabında asgari ücret değil işçinin aldığı brüt ücret kullanılırdı.eğer amaç vergi de adalet sağlamak olsaydı azalan oranlı vergi iadesine devam edilirdi.agi nin avantajlı tarafları da yok değil.örneğin önceki uygulamada sadece beşlkalem gider iadeye konu edilebiliyordu (eğitim,sağlık,gıda,giyim ve kira) .bu uygulamada bunların ayrımı derdi ortadan kalktı.işverenler ve işçiler verdikleri zarfların doğruluğundan sorumluydular.oturup zarfları tek tek kontrol edenler bile vardı işverenler arasında.artık verdikleri aile beyanlarının doğruluğundan işçiler sorumlular.eski uygulamada zarflarını ne kadar doldurabilirlerse o kadar iade alabiliyorlardı.şimdi sabitlendi.kayıt dışılığı önleme açısından bakıldığında maliyenin bu yönde pek korkusu yok.haklılarda.kredi kartı kullanımı o kadar teşvik edildi ki artık kimse kartsız alışveriş yapmıyor.kredi kartlarını izlemek çok kolay olduğundan perakendeci kartlı alışverişlerde mecbur belge düzenliyor.eğitim ,giyim ve bir miktar da sağlık harcamaları bu sayede kontrol altında.insanımız gıda harcamalarının nerdeyse tamamını marketlerde yapma alışkanlığı da edindi.ha bunlar büyükşehirlerde olan şeyler taşrada böyle değil denebilir.ama zaten vergigelirlerinin çok büyük kısmını büyükşehirlerden toplanan vergiler oluşturuyor.taşrada zaten sigortalı çalışma alışkanlığı yerleşmediğinden iade de doğmayacaktır.dolayısıyla maliyenin buralardaki vergi kaybını çok umursayacağını zannetmiyorum.yani olan asgari ücretten fazla alıp bunu bordroda gösteren işçiye oldu.naçizane tahlilimdir.böyleyken böyle.hadi hayırlısı.
hesabın var mı? giriş yap