• bankaların kredi kartından para kazanmasının en önemli yolu.

  bi ortamda konuşma bulduğum ortalama bankalardan birinin* üst düzey bi yöneticisine, üniversitelerde kurdukları standlardaki görevlilerin kantinde oturan öğrencilere cebren kredi kartı vermeye çalışmasını eleştirirken neden öğrenci kesmine bu kadar bulaşıyosunuz tarzı bi soru sormuştum. adamın cevabı "bizim istediğimiz müşteri profili ne kart borcunu zamanında ödeyen, ne de hiç ödemeyenler. biz asgari ücreti ödeyip borçlu kalacak müşteri istiyoruz ki para kazanalım, bu tanıma da öğrencilerden daha iyi uyan bir grup yok" açıklamasından ben ders alamadım ama siz alırsınız inşallah.
 • kredi karti borcunun tamamini sona erdirmek icin her ay en az iki katinin odenmesi gereken tutar. yoksa omur boyu surundurebilir.
 • asgari tutarın, toplam borcun %10'una tekabül ettiğine ve her ay %6 civarında bir faiz bindiğine bakılırsa asgari ödeme yaparak borç kapatmak mümkündür. her ay asgari tutar'ı öderseniz ve hiç harcama yapmazsanız bugünkü şartlar altında yaklaşık %60 faizle borcunuzu yıllar içerisinde kapatmanız mümkün... yani her ay borcunuzun %4'ünü kapatmış oluyorsunuz. %100'e vuracak olursanız bakkal hesabıyla borcunuzun 25 ay sonra kapanacağını görürsünüz; ancak bu böyle hesaplanmıyor galiba, faiz meselesi işleri karıştırıyor. ama yaklaşık 2,5-3 yılda borcunuz kapanır.

  kredi kartı batağına saplanmış biri olarak kendimi avutuyorum, çok görmeyin, hor görmeyin*...
 • barlarda haftada bir iki ya da belki daha fazla kez "siz banna nakkit verrin ben karttlan ödiimmm hen hen hen" diyerek 40-50 milyon hesap ödeyen, sonra o nakitleri de yiyen öğrenci kişisinin ay sonunda ekstreyi eline alıp "askttiiiiiiir" dediği zaman ana borca faiz yazılmaması için yatırdığı paradır. son çaredir aynı zamanda.
 • başta 6% iken artık 20% olan, bankaların en sevdiği şey. 1000tl borcunuz varsa sadece asgari tutarı ödeyerek borcu 11 senede kapatabiliyorsunuz ve bunun için cebinizden 15.500tl çıkıyor...
 • kredi kartını kullanmaya devam edebilmek için her ay yatırmanız gereken tutar. %20 oranında alınıyor şu an. sistematik olarak arttırılması düşünülüyor. zaten %5'lerden bu noktaya geldi.
  bankaların hemen hepsi asgari ödemeyi yapsanız bile tüm borcunuz üzerinden faizlendirmeye gider. kredi kartı borcunuz 500 tl ise bunun asgari ödemesi 100 tl tutar. siz 100 tl'yi ödersiniz ama 500 tl üzerinden faizlendirilirsiniz.
  bir seferde ödeyemeyeceğiniz bir tutarı ekstrenize düşürmemeye bakın. yoksa bu asgari ödeme çarkından kurtulamazsınız
  ben mesela kredi kartı limitimle bir porche alabiliyorum ama gelirimle dikiz aynasını alamam. *