şükela:  tümü | bugün soru sor
 • asgari ücret 2020tl açıklanmış, vatana millete hayırlı olsun. peki iş yerleri bu zammı nasıl kaldıracak. ekonomik krizle baş edemeyen bir çok işyeri batmanin eşiğindeyken birde bu maaşları nasıl ödeyecek?

  10 calisani olan bir is yeri bu ay 4000 tl fazla kazanabilecek mi? kazanamayacaksa bu parayi kim odeyecek?

  edit: gelen bir çok mesaj üzerine 4000tl yi min olarak yazdigimi belirtmek isterim. tabiki sgk primi vb bir cok külfetiyle beraber hesaplarsaniz cok daha fazla rakamlar ortaya cikiyor.

  ana fikre odaklanin :)
 • zaten birkaç aydır her ürüne ve her hizmete yapılan ekstra zamlarla bu asgari ücrete hazırlık yapmışlardı.
  işverenler seslerini kesip otursunlar yerlerine.

  edit: yazmayayım dedim ama dayanamadım. mesaj kutum doldu, küfür edenleri zaten saymıyorum ama anladım ki ekşisözlüğün yarısı baya işçi çalıştıran işverenlerden oluşuyormuş.
  adam diyor ki 40 kişi çalıştırıyorum bla bla... ulan 40 kişi çalıştıran işyerin varsa eğer, senin eğer 40 taneden fazla evin birikimin yoksa ben hayatta hiçbirşey bilmiyorum. ( fakirlik böyle birşey ki zenginliği ev sahipliği cinsinden ölçüyorum)
  yani adam artık senede 2 ev alamıyacam 1 ev alacam diye yaygara koparıyor bence lan yuhh!
 • bu işyerinde asgari ücret uygulanmaktadır. (gurur lan)
 • işvereni ilgilendiren brüt asgari ücrettir. net 1603 liradan 2020 liraya çıkarken, brüt asgari ücret 2029,5 liradan 2558 liraya çıkmıştır.
  brüt/net oranı da 1.266 olarak aynı kalırken lira cinsinden aradaki makas 417 liradan 538 liraya yükselmiştir.
  elbette işveren de, son zamanlarda biraz riskli olsa da makul oranlarda zam yaparak kendi kazancını koruyacaktır. tüm bu döngü ise enflasyon olarak geri dönecektir.
  asıl mesele asgari ücreti artırmak değil, asgari ücretli emekçinin alım gücünü artırmaktır.
  bu konuda, brüt - net asgari ücret arasındaki farkın kapanmasına çalışmak iyi bir başlangıç noktası olabilir.

  mesaj kutum pert oldu editi: maliyetin brütle bitmediğini, sigorta da olduğunu söyleyen yazarlara tek tek teşekkür ederim. elbette maliyet brütle bitmiyor, ama başlık net asgari ücretin iş yerlerine etkisi olduğu için sigorta, yol yemek gibi insani ve kanuni yükümlülükleri karıştırmadan brüt ücret üzerinden yazmıştım. zira sigortayı katsan yemek var, yol var liste uzar gider. zaten özellikle kobi nezdinde catering, sodexo, setcard gibi bir çözüm yoksa bu maliyet tam olarak da bilinmez, aşağı yukarı mantıklı bir tahmin yapılır. öte yandan; çalışanının emeğiyle para kazanan bir işveren, işçisinin yediği yemeğe göz dikmemeli, lokmasını saymamalı o da ayrı konu.

  şimdi gelelim maliyet hesabına;
  brüt ücret 2019 2.558,00 tl
  sigorta primi işçi payı 358,12 tl
  işsizlik sigortası primi işçi payı 25 , 58 tl
  gelir vergisi matrahı 2.174,30 tl
  gelir vergisi 326,15 tl
  damga vergisi 19,42 tl
  kesintiler toplamı 729,26 tl
  asgari geçim indirimi (bekâr ve çocuksuz) 191,85 tl
  net ücret (asgari ücret + agi dahil) 2.020,59 tl

  işverene maliyeti 2019
  asgari ücret 2019 2.558,00 tl
  sgk primi % 15,5 (işveren payı) 396,49 tl
  işveren işsizlik sigorta fonu 51,16 tl
  işverene toplam maliyeti 3.005,65 tl

  burada dikkat çekmesi gereken nokta toplam maliyeti mi, brüt+sgk'yı mı yoksa direkt brüt ücreti mi dikkate alacağımızdan ziyade aradaki kesintiler olmalı. bir işveren işçisi için 3250-3300 lira* öderken, ya da 2558 lira brüt asgari ücret öderken neden işçinin cebine 2020 lira giriyor bu konuşulmalı. asgari ücretliden neden 326,15 lira gelir vergisi ve 19,42 tl damga vergisi kesiliyor, 345 liralık bu kesinti azaltılabilir mi, bitirilebilir mi? asıl mesele budur. teşekkür eder, esenlikler dilerim.

  edit2: wcf bu hesapta stopaj olmadığını, stopajla birlikte yok yemek harici maliyetin 3422 lira olduğunu söyledi. 2029,50 olan 2018 yılı brüt asgari ücretini 2020 lira olarak aklımda kalmış. uyarı için push the tempo'ya teşekkürler.
 • özel sektör için psikolojik limit 1850-1900 arasıydı, psikolojik limit geçildi.

  2020 tl çalışanın eline geçecek net tutar, işverene maliyeti brüt tutar sigorta stopaj derken çok daha yüksek olacak. unutmayın ülkedeki özel sektörün tümü milyon liralar kazanan işçinin hakkını yiyen godomanlardan oluşmuyor. yüzbinlerce esnaf, küçük-orta işletme var.

  özel sektör için 2 seçenek var; toplu işten çıkarmalar yapılacak veya sattıkları ürünlere zam yapacaklar. asgari ücretliye aldığı zam helali hoş olsun keşke daha fazla alsalar fakat işin diğer tarafını da düşünmek zorundayız. ekonomisi batık bir ülkeden bahsediyoruz toz pembe bir tablo görmek isteyen a haber'e gitsin.
 • adam tornacıda cezayı ve iş kazası riskini göze alıp cnc sök-takçısını suriyeli çalıştırıyordu. mahmood kardeş iki satır da g-kodu öğrendiyse (ki ben eğitim kurulumcuyken beş günde öğretiyordum bunu) programcının da götüne tekmeyi koyacak.

  şimdi istediğiniz kadar sikebilirsiniz su veren itfaiyenin hortumunu
 • zam fazla olursa (çok büyük para değil tabiki) iş yerlerinin durumu diye başlık açılır ve iş yerleri batacak diye felaket tellallığı yapılır. zam az olursa bu sefer de bu insanlar açlıktan ölecek, bu kadar parayla kim geçinecek diye eleştirilir ve felaket tellallığı yapılır. ( para hala yeterli değil bence,siktiğim iş yeri sahiplerini ben düşünemem)
  çünkü ekşici olmak bunu gerektirir. aynı şey suriye operasyonlarında da görüldü çünkü.
 • iş yerleri bu zammı nasıl mı kaldıracak. bir çok işyeri batmanin eşiğindeyken birde bu maaşları nasıl mı ödeyecek. tabii ki fiyat dışı unsurlar sayesinde. bu ulkedeki butun dertlerin cozumu bence budur artik. fiyat dışı unsurlar
 • yanımda 86 kişi çalışıyor. bunların yüzde ellisi asgari ücrettir. müşterilerime yüzde on zam dediğim zaman suratı bir karış halde olur derse sarılıp öpesim geliyor. pek çoğu rakip firmalara kaçıyor. bu arada rakip firmaların ne bok yediğini anlamak mümkün değil. maliyetine iş yapıyor.

  zaten rekabetten dolayı çok düşük karımız vardı. şimdi o da yok. en mantıklı seçenek kapatıp gitmek gibi görünüyor.

  edit: lan bu ne öfke. kar edemeyen bir salağım ve çalışanlarıma asgari ücret veren bir itim. kapatırsam bu insanlar nasıl iş bulur tek düşüncem bu. ben tıp doktoruyum. karnımı her şekilde doyururum.
 • çalışan emekçi kardeşlerim adına sevindim. malum tuvalet kağıdının 70 tl ( 32’li ) olduğu bi ülkede bu zam az bile ama bi tane dengesiz demiş ki ürünlere çok fazla zam geldi iş yerleri de kessin sesini de ödesin. çok afedersiniz , be amına koduğum her ürüne aynı oranda mı zam geldi ? hangi sektörden bahsediyorsun ? iş yerlerinin sağlıklı çalışması hem ülkeye hem de çalışana katkı değil mi ? enflasyon ve kur dengesizliği sadece isçiye mi yansıdı ? şu an maliyet hesabı yüzünden personelin işsiz kalacak olması normal mi ? işçiye hazırlanan mali durum kadar her sektörde sağlıklı bi ticaret ve kazanç ortamı var mı ? iş kalitesi ve hayat standartları adına üretici ve personel iş hayatında eşitlikle beraber çalışmamalı mı ? senin o işçiler kardeş patron kalleş tavrını sikeyim . aynı gemide olup , birbirime bu kadar zıt gitmek nedir ?