• türkiye'nin içinde bulunduğu son durum.

sadece haftaiçi, yani ayda 22 gün, günde 8 saat çalışan bir asgari ücretlinin, ki öyle biri var mı inanın bilmiyorum, saatte 1.7 usd kazanıyor olması durumu.
    hesaplayalım;
    hafta sonları çıkarsa ayda 22 gün var. ayı 30 gün olarak alıyorum ve resmi/dini tatillere hiç bulaşmıyorum.
    1604/22=72,90 tl günlük kazanıyor.
    72,90/8=9,11 tl ise saatte kazanıyor. şu anlık dolar kuru 5,17
    9,11/5,17=1.7 usd
    aylık 310 usd

peki pek çok asgari ücretlinin çalıştığı şekilde, yani haftada bir gün tatil, günde 10 saat üzerinden hesaplarsak ne kazanıyor?
    saatte 1 dolar 19 cent kazanıyor. evet bir dolar 19 cent.(1,19 $)

amerika'da asgari ücret ile çalışan biri kişi saatlik ortalama 7.25 usd kazanmakta.
    diğer ülkeleri de yazacaktım ama baktıkça ruhum daralıyor, içim sıkışıyor. kendimi kapana sıkışmış gibi hissediyorum. bakmadım o yüzden. üzgünüm.

son 4-5 aydır insanı koşullarda çalışılabilecek bir iş arıyorum. saatinin 1,19 cent olmasını geçtim, iş bulunmuyor aynı zamanda. denizcilik mezunu biriyim, dolar ve euro başını alıp gittiği için kendi sektörümde iş bulamıyorum. şu an ne yapsam ne etsem diye kara kara düşünüyorum. özel güvenlik görevlisi mi olsam? askere gidip uzman olarak kalmaya mı çalışsam? yine gazetelerden iş ilanı mı kovalasam? berber olurum belki? iyi para var diyorlardı..
  • çok uluslu bir şirkette mühendisim. kazancım her ay değişir ama düşük olduğu aylarda amerikan asgari ücretli kazancına denk olduğunu öğrendim. vay babam vay... ya beni iyi sikiyolar, ya da komple ülkeyi.
  • bir asgari ücretlinin kazancı, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının altındadır. bence, bir asgari ücretlinin kazancı tek kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının altındadır. bırakın doları, euroyu kazancınızın kendi ülkenizdeki satın alma gücüne odaklanın.
  • 8 saat çalışan asgari ücretli mi olur evladım?
    asgari ücretlileri köpek gibi en az 12 saat çalıştırıyor o evlatları.

t: akp türkiyesinin içler acısı hali.
  • 1.5 milyar insan günde 1 dolara geçiniyor

--- spoiler ---
    alman uzman bu alt hedeflere ulaşma yolunda ilerleme kaydedilemediğini belirtirken diğer uzmanlar da istatistiklere yansıyan fakirlik tarifini sorguluyorlar. gerçekten de fakirlik belli bir miktardaki parayla ölçülemeyip, beslenme, eğitim ve sağlık hizmetlerine ulaşmayı da kapsıyor. örneğin gıda maddesi ihtiyacını karşılayabilen bir fakir, daha fazla para kazanıp da gıda maddesine ulaşamayan fakire göre zengin sayılıyor. martin ravallion en fakir kalkınma halindeki ülkelerde günde bir dolar 25 sentle geçinmenin mümkün olup olmadığını şöyle açıklıyor: “çok kanaatkar bir sınır olduğu, doğru. dünyanın en fakir ülkelerinde nüfusun beşte biri bu sınırın da altında kalıyor.”
    --- spoiler ---

türkiye'nin afrika ile yarıştığını gösteren durum.
  • 7 aralık 2021 tarihli dolar kuru ile saatlik ücreti 1.26 dolara düşmüştür.

net asgari ücret: 3.040,87
    gün sayısı: 22
    günlük çalışma saati: 8
    usd/try: 13,7
hesabın var mı? giriş yap