şükela:  tümü | bugün soru sor
 • uye sayisinin cogu hukumet temsilcilerinden olu$an, emekcinin, garibanin sadece gostermelik olarak bulundugu komisyon.
 • 3-4 kere toplanmadan bir ücret belirlemeyen komisyon..
  http://www.google.com.tr/…&as_qdr=m6&btng=ara&meta=
 • beş işçi, beş işveren, beş de hükümet temsilcisi olmak üzere, toplam 15 kişiden oluşan (işçi tarafını türk-iş, işveren tarafını ise tisk'in temsil ettiği), "asgari ücret"i hangi ülkenin şartlarına göre hesapladıklarını merak ettiğim komisyon.

  hayır eğer (şu anda geçerli olan) asgari ücretin net olarak 380.46 ytl olmasına bu ülkenin şartlarına göre hesap edip karar veriliyorsa; 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 594 ytl, yoksulluk sınırının ise 1.934 ytl’ye yükseldiğini gösteren araştırmalar hangi ülkede yapılıyor?
 • üyelerinin gece nasıl rahat uyuduğu ciddi şekilde merak edilen kurum.
 • ona karşı beş mücadele komisyonudur..yıllardır emekçiler açısından başlamadan kaybedilen bir alan olmaktan öteye geçememiştir.burada yetkiyi elinde bulunduran türk-iş'e düşen görev derhal komisyondan çekilmek ve daha fazla bu kandırmacaya ortak olmamaktır.
 • 2007 yılı için uygulanacak asgari ücreti tespit amacıyla bugün ikinci toplantısını yapmış olan komisyon..elli sefer daha toplansalar bu ülke emekçilerine "hiç"ten başka birşey vermeyeceklerdir..bugün yapılan toplantıların ardından bazı açıklamalar şöyledir.

  çalışma bakanı : "komisyonumuz, imkanlar ve ülkenin sosyo-ekonomik durumu neticesinde bir karar verecektir"

  yani size hiç birşey yok demek istiyor..imkanlar emekçiler sözkonusu olduğunda zorlanmaz,bir de sosyo-ekonomik durumdan anlaşılan hep sermayedarların daha da büyümesidir.

  işveren: "asgari ücretin tüm ücretlerin temelini oluşturduğundan ve ekonominin seyrini belirleyen başlıca göstergeler arasında yer aldığından dolayı, yapılacak artış ve düzenlemelerin büyük önem taşıdığını" söyleyerek şöyle devam etmiş "uluslararası rekabet gücünü zayıflatacak, işsizliği ve kayıt dışını büyütecek artışlardan titizlikle kaçınılmalıdır"

  yani size hiç birşey yok demek istiyor *..artışın kapitalizmin dengesini bozacağını dillendiriyor..bir yandan da tehdit var,artış olursa kayıt dışı büyür diye,sanki kayıtdışılığı yaratan işçilermiş gibi.

  işçiler ise "kölece koşullarda çalışan, buna rağmen aldıkları düşük ücretlerden dolayı yoksulluk içerisinde yaşayan milyonlarca işçinin gözü ve kulağı, bugün ilk toplantısını yapan asgari ücret tespit komisyonu’na çevrilmiş durumda. hem komisyondan sevindirici bir karar çıkmasını istiyorlar, hem de bu konuda son derece umutsuzlar.
  umutsuz olmakla sonuna kadar haklılar. çünkü asgari ücret tespit komisyonu’nun patronlar adına çalışıp karar verdiğini, komisyonun bir kez daha patronların çıkarlarına göre karar vereceğini bu iş içinde yeralan sendikacıların ise sadece figüran rolü oynadığını, gayet iyi biliyorlar.
  bugün işçiler örgütsüz ve dağınık olduğu için, sendikaların sermayeyinin denitiminde olduğu için bu saldırılar karşısında eli kolu bağlı durmaktadır. fakat işçiler sermayenin kendilerine reva gördüğü köleliğe, açlık ve sefalete mahkum değildirler. bunu doğal birşeymiş gibi, bir kadermiş gibi kabul etmemelidirler. kendi gerçek çıkarları için mücadeleye atılarak bu kaderi değiştirmelidirler."
 • kendileri asgari ücretten fazla aldıkları için,
  bilmedikleri bir durum hakkında yorum yapan komisyon
  (bkz: eşşek hoşaftan ne anlar)
 • tüm üyelerini biri bizi gözetliyor kıvamında bir eve doldurup, ellerine de asgari ücreti verip, 1 ay boyunca izlemek istediğim komisyon. hadi ev kirası yapımcı şirketten olsun ve bir ailenin geçim kaynağı olarak değil, sadece kendi bireysel harcamaları olarak düşünelim, yine de izlemek istiyorum.
 • iç ve dış sermaye çevrelerinin istediklerini dikkate alan komisyondur..bu komisyon adet yerini bulsun diye her sene bu zamanlar toplanarak patronlarla kafa kafaya verip asgari ücreti önceden amaçladığı gibi çıkarmakta, işçi temsilcisi olarak komisyonda bulunan türk-iş temsilcisi de bu karara muhalefet şerhi koymaktadır. ancak bu muhalefet şerhinin de hiçbir değeri olmamaktadır..sonuç olarak imf-hükümet-sermaye troykası karşısında işçinin bu komisyondan çıkacak iyi bir haber beklemesi hayaldir.
 • 2007 yılında belirlenecek asgari ücret için bugün ikinci kez toplanarak ortaoyununa devam edecek komisyon.

  işveren temsilcisi olan tisk, asgari ücrette yapılacak olan artışın, uluslararası rekabet gücünü zayıflatacak, işsizliği ve kayıtdışını büyüteceğini savunuyor.*asgari ücretin, insanca yaşanacak ücret özelliğini koruması gerektiğini belirten işçiler ise asgari ücretin, en az 605 ytl olarak hesaplanan açlık sınırına çekilmesini talep ediyor.

  (bkz: insanca bir yaşam için asgari ücret)