şükela:  tümü | bugün
  • cumhurbaşkanı hükümet sistemi ile birçok kurulun cumhurbaşkanlığı’na bağlanması tartışmalara neden olurken, asgari ücret tespit komisyonu’nun ve boğaziçi imar kurulu’nun da cumhurbaşkanlığı’na bağlandığı öğrenildi.

    bundan sonra kimin ne kadar düşük maaş alacağına ve boğaz'da elde edilecek rantın kimlere gideceğine erdoğan karar verecek.

    ayrıca; (bkz: boğaziçi imar kurulu'nun erdoğan'a bağlanması)

    kaynak
  • s1 numaralı cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle gerçekleştirilen durum. oysa cumhurbaşkanı kararnameleri kanun yerine geçemez ve sınırları vardır. ancak bu kararname anayasaya aykırı olarak, iş kanunu'nun 39'uncu maddesini ilga edecek şekilde yürürlüğe kondu. bu durum ilginç bir şekilde 12 eylül darbesi sırasında çıkartılan ilk kararnamelerin de sendikal hak ve hürriyetleri ortadan kaldıran ve kısıtlayan uyuglamalar olması durumu ile benzerlik göstermektedir. önümüzdeki dönemde, ülkemizin işçileri, emekçileri, en az 12 eylül dönemindeki kadar ağır hak kayıplarına uğrayacak gibi görünmektedir. 5 numaralı kararname ile de sendika başkanlarını görevden alabilme yetkisinin devlet denetleme kuruluna verilmesi emeğe, alınterine, çalışan insanların haklarına yönelik saldırıların artacağı düşüncesini güçlendirmektedir.

    https://www.izgazete.net/…yasaya-aykiri-h26690.html