• sorun asgari ücrete zam yapılması değil yeğen,

sorun aynı oranda beyaz yakalıya zam yapılmaması.
  • benim o. çok üzülüyorum valla. aynı oranda ben de zam alıyorum benim için değişen bir şey yok. asgari ücret artınca her şeyin fiyatı daha da fazlasıyla artıyor. alt tarafta kim kaldı yine bil bakalım. ihtiyacın olan zam değil güzel kardeşim doğru yönetim ile alım gücünün artması. bu cehaletle bir sikim olmaz.
  • toplumda hepimiz aynı cıkarlara sahip degiliz.
    bu sosyalist, devrimci ortasınıf bunu anlamıyor.
    kendi kendini yok edenleri de destekliyor.
    neyse biz de universitede devrimciyken, "kubada doktorla isci aynı maası alıyor" diye propaganda yapardık.
    aha karma belamızı verdi.
    ortasınıfı cokmus bir toplum, devletin tepesi ve kalan fakirler olur.(kuba, kuzey kore....)
  • çünkü asgari ücret ne kadar artarsa artsın, o bir asgari ücrettir.
    asgari ücretle 100 ekmek alınıyorsa, asgari ücret 2 katına çıktığında asla hiçbir senaryoda 200 ekmek alınamayacaktır.

bu kadar basit.
    olması gereken, asgari ücretin hibir şart altında artırılmayıp toplumun %50'sinden fazlasının aldığı bir tutar olmaktan çıkmasıdır. bu para toplumun %10'undan fazlasını ilgilendirmemeli.

ama asgari ücret arttıkça daha çok kişi asgari ücretli oluyor. yani daha çok kişi 100 ekmekle sınırlandırılıyor.
  • asgari ücret arttıkça her şeye daha da zam gelmesi olabilir bir nedeni. bak ekmek 5 tl oldu mesela. bir zam daha yapsınlar ekmek 8-10 tl olsun.
  • asgari ücrete yapılacak astronomik zam ile, asgari ücretlinin hayatının daha da daralacağını, hiper enflasyona artık ne kadar yaklaştığımızı anlamaya beyni yetmeyenlerin doluştuğu başlık.

asgari ücret 2800 iken, şu ankinden çok daha rahat geçiniyordu insanlar. asgari ücret 6 bin tl bandına çıktıktan bir süre sonra ise artık tamamen film kopmuş olacak.

ha ayrıca,

enlasyon 3 hanelere çıkmışken de tabi ki maaşım ile asgari ücret arasındaki makasın kapanmasını istemem. 20 yıl boşuna mı okudum lan ben ? yüksek mühendis olarak tabi ki asgari ücret ile benzer skalada maaşı kabul etmem.
  • ey asgari ücretli sana yapılan zam oranı kadar her meseleğe yapılsa zaten sıkıntı çıkmaz. 3 sene önce de 10bin civarı alan doktor şimdi de o civarlarda alırken senin maaşın kaç kat arttı. sana yapılan bu yüksek oranlı orta tabakanın bitmesine ve ülkenin %60ının asgari ücret ile çalışmasına sebep oldu.
  • sene başında asgari ücrete %50 civarında zam yapıldı da ne oldu? 2-3 aya bu yapılan zam eriyip eksiye düştü ve asgari ücretlinin alım gücü 2021 yılının bile gerisine düşmedi mi?

bunu kavrayacak bir zekanız olmalıdır diye düşünüyorum..
  • evet korelasyon nedensellik manasına gelmeyebilir ancak bu konuda asgari ücretin maliyetleri ve hemen ardından da ürün fiyatlarını arttıracağı bir gerçektir. teorik olarak nedenselliğin varlığı ve yönü hakkında günlük hayatın doğal akışı bize ipucu vermekte.

ancak bazı dönemlerde (kriz veya seçim dönemlerinde) bu nedenselliğin yönü tersine dönebilmektedir. şu an yaşadığımız şey de tam olarak bu. enflasyon çok yüksek ve maaşlar bu enflasyon karşısında eriyor. politika yapıcılar kısa vadede bu erime etkisini daha az hissettirebilmek için asgari ücret artışını seçebilirler. bunun sonucunda enflasyon uyarlaması tamamlandıktan sonra öncekine göre daha yüksek enflasyon olacak ve bu bir sarmal haline gelecektir.

alım gücünün düşük olmasının sebebi nominal ücret seviyesi değil yapısal problemlerdir. dolayısıyla bu sorunu yapısal problemleri çözmeden nominal değişkenlerle oynayarak çözemeyiz.

asgari ücret karşılığında 50 kilogram domates alınabildiğini varsayalım. bununla birlikte asgari ücretin hükümet tarafından 100.000 tl ye yükseltildiğini de düşünelim. zannedildiği gibi asgari ücretliler hemen mercedes bayisine koşup lüks arabalar satın alamayacaklardır. diğer herşey sabitken bütün ürünlerin fiyatları bu zam oranına göre belirlenecektir. çok üzgünüm ancak bütün bu adımların sonucunda alınabilecek domates miktarı hep 50 kilogram civarında olacaktır.
  • asgari ücrete zam zaten enflasyon ortamında biraz daha fakirleşmek anlamına geliyor. zira merkez bankası aracılığıyla para basarak maaşlara zam yapmak çok kolay. enflasyona gerçekten çare bulsunlar maaşlar zaten yeter. başlığı açan zata bunu hatırlatmak istiyor ve kendi zihin dünyasında neler yaşadığını bilmek istiyorum.
hesabın var mı? giriş yap