şükela:  tümü | bugün
149 entry daha
  • bir ortamda 10 kişi pasta yiyeceksiniz. pastayı işinizde iyi olmaya, şirketinize yaptığınız katkıya, tahsilinize vs. bakarak dilimlere ayırmışsınız. ama son anda şöyle bir karar alınıyor: “x değerinden daha küçük dilim olamaz.” bir anda 5 kişinin dilimi hiç yoktan büyütülmek zorunda kalınıyor. tabi yoktan var edilemeyeceği için diğerlerinin alacağı pasta küçültülerek bu işlem yapılıyor.

    şimdi normalde hakkı olan büyük bir dilimi alacak adam payı küçüldü diye mutlu mu olsun?

    ülkeye dışardan para girmiyorsa bu tip düzenlemelerin tamamında birinden alınıp diğerine veriliyor. tabi bir de devletin komisyonu var arada, onu unutmamak lazım.
  • romalılar, o beyaz yakalı olarak anlatayım. asgari ücrete zam yapmak bir amaca yönelik bir araçtır. amaç refahı artırmak olmalıdır.

    bu mantıkla bakınca asgari ücrete zam yapmaktan daha iyi stratejiler mevcut. asgari ücrete zam yapınca otomatikman herkesin, asgari ücretlinin de hayatı pahalanıyor, paranın değeri düşüyor ve alım gücü azalıyor. oysa bunun yerine, yani asgari ücrete zam yapmak yerine, temel giderler maliyetini düşürecek hamleler yapılsa, toplumda zam yapılmamasına rağmen herkesin, özellikle de dar gelirlinin refahı artar.

    örneğin, tarım politikası iyileştirilip, zam yapılacak bütçe ile çiftçi desteklense, onlar için mazot ucuzlatılsa, devlet aradaki rantçıları devre dışı bırakacak denetimi sağlasa, aynı parayla çok daha fazla sebze meyve alırsınız. bu zengini çok daha zengin etmez, ama dar gelirliye büyük katkı sağlar. işte bunu yapmak varken, zam yapmak gibi işe yaramaz ve popülist hamleler yapılınca biz beyaz yakalırlar üzülüyoruz çünkü bunun insanlara yarardan çok zararı oluyor.

hesabın var mı? giriş yap