şükela:  tümü | bugün
  • sırf istihdam oranı düşmesin diye işverene ses çıkarmayan düzenin yarattığı sorunlardan sadece biridir. çözüm işsizliği azaltmak değil, çalışana hak ettiğini ödemek ve ödenmesini sağlamaktır. yurt dışında bir inşaat işçisi erkek ile avukat kadın evlenebiliyorsa, sebebi aralarında maddi ve dolayısıyla sosyal statü farkının bizdeki gibi uçurum olmamasıdır. türkiye'de ise iş hayatı 2000 tl nin altında maaşla çalışan mühendis kaynıyor.
  • bunun bir de,maaş kartlarını elinde tutup asgari ücreti bankaya yatırdıktan sonra bir kısmını geri çeken işveren modelleri var. türkiye burası neler var neler,işe aldığı adamı istediği zaman tazminatsız kovabilsin diye işe başlattığı adamdan kendi rızası ile ayrılmak istediğini belirten istifa dilekçesi alan patron gördü bu gözler.
  • aslında başlık “maaşın asgari ücret kısmını bankaya yatırıp, kalanı elden veren işveren” olacaktı ama malum karakter sınırı.

ülkemizde bazı şerefsiz işverenlerin devletten vergi kaçırmak adına yaptığı soygundur. aynı zamanda çalıştırdığı elemanın sigorta priminin düşük yatmasına da sebep olur bu şerefsizler. bunların allah belasını versin.

tanım: devlete daha az vergi vermek için ali cengiz oyunu yapan patronların yaptığı eylemdir.
  • başıma bişey gelmeyecekse devletten vergi kaçırmanın artık kötü veya ayıp bir şey olmadığını belirtmeme vesile olan yöntem. bu düzende vergi veren gerek halk gerek işveren olsun enayidir. net.

- devleti yönetenler zaten vergi kaçırıp milletin malına çöküyor.

-ben yıllardır vergi vereceğim sonra sikimsonik bir hükümet gelip sırf seçim vaadi için vergi vermeyen asalakların vergi borçlarını silecek? oldu canım.

-devlet bana olan birtakım yükümlülüklerini yerine getirmedikçe ben de gram vergi vermeye razı değilim. ben devlet için yokum, devlet benim için var. meşruiyetini benden alıyor. adalet olmazsa o devlet milyonların başına vurulan balyozdan öte geçemez.

vergi vererek iyi vatandaş olmuyorsunuz, enayi oluyorsunuz. hem devlet şark kurnazı ve hırsız, kulağınızın arkası bile kalmıyor, hem de vatandaş (!) çırpıyor.

bu yozlaşmış düzende aferin dediğim işverendir. gariban çalışanını kazıklayacağına devleti kazıklıyor.

edit: sigorta primi hakkında bir fikrim yok. o konuda üzerine gitmek lazım fakat vergi konusunda durum dediğim gibi.
  • ötv'nin kdv'sini kanırtan devletten söz ediyoruz değil mi?
    hani şu arabadan %174 vergi alan devlet?
  • siz böyle eşek oldukça semer vuranınız çok olur. dikkat ettiyseniz yalnızca biat kültürünü benimsemiş ortadoğulu maymunların başına geliyor bu durum. kabul etmeyin arkadaşım, hakkınızı arayın.

devlet de devlet değil ki amk yerinde seni işsizken de koruyup bu şartlara bile balıklama atlamanı engelleyecek şekilde işsizken de geçinmeni sağlasın.

devlet devlet değil ki bu firmaları tek tek tespit edip götlerinden kan alsın.

tüm bunlara rağmen gel gör ki avrupa amerika falan bizi hep kıskanıyor işte! cihan liderimiz amin.
  • arkadaslar sikayet dilekcesi vermis ama hala yanit alamamislar!!! ben bizzat kendim bu durumu isyerine gelen vergi mufettisine anlattim bana "ne yapalim issiz kalmanizdan iyidir, ben isvereninize soyleyeyimde biraz daha yuksek gostersin" diye cevap verdi.
  • size iş hukuku hocamın verdiği bir tüyoyu söyleyeyim:

elden aldığınız parayı, her ay, alır almaz aynı tarihlerde banka hesabınıza yatırın. düzenli olarak yapın. makbuzu da alın.

sonra bana teşekkür edersiniz.