şükela:  tümü | bugün
 • aslında başlık “maaşın asgari ücret kısmını bankaya yatırıp, kalanı elden veren işveren” olacaktı ama malum karakter sınırı.

  ülkemizde bazı şerefsiz işverenlerin devletten vergi kaçırmak adına yaptığı soygundur. aynı zamanda çalıştırdığı elemanın sigorta priminin düşük yatmasına da sebep olur bu şerefsizler. bunların allah belasını versin.

  tanım: devlete daha az vergi vermek için ali cengiz oyunu yapan patronların yaptığı eylemdir.
 • sırf istihdam oranı düşmesin diye işverene ses çıkarmayan düzenin yarattığı sorunlardan sadece biridir. çözüm işsizliği azaltmak değil, çalışana hak ettiğini ödemek ve ödenmesini sağlamaktır. yurt dışında bir inşaat işçisi erkek ile avukat kadın evlenebiliyorsa, sebebi aralarında maddi ve dolayısıyla sosyal statü farkının bizdeki gibi uçurum olmamasıdır. türkiye'de ise iş hayatı 2000 tl nin altında maaşla çalışan mühendis kaynıyor.
 • bunun bir de,maaş kartlarını elinde tutup asgari ücreti bankaya yatırdıktan sonra bir kısmını geri çeken işveren modelleri var. türkiye burası neler var neler,işe aldığı adamı istediği zaman tazminatsız kovabilsin diye işe başlattığı adamdan kendi rızası ile ayrılmak istediğini belirten istifa dilekçesi alan patron gördü bu gözler.
 • doğruyu yapmaktadır zira devlet asgari ücretli için bile işverenden yaklaşık 700 lira alıyor totalde. böyle bir şey olamaz. bu vergiler yüzünden çok çalışıp az kazanıyor, az alıp çok ödüyoruz. satıcılar çok kar edemiyor, alıcılar ucuza ürün alamıyor. hemen araya görünmez bir devlet eli giriyor insanların emeklerinin yaklaşık yüzde yetmişine el koyuyor. devletin malı deniz olur tabi.
 • siz böyle eşek oldukça semer vuranınız çok olur. dikkat ettiyseniz yalnızca biat kültürünü benimsemiş ortadoğulu maymunların başına geliyor bu durum. kabul etmeyin arkadaşım, hakkınızı arayın.

  devlet de devlet değil ki amk yerinde seni işsizken de koruyup bu şartlara bile balıklama atlamanı engelleyecek şekilde işsizken de geçinmeni sağlasın.

  devlet devlet değil ki bu firmaları tek tek tespit edip götlerinden kan alsın.

  tüm bunlara rağmen gel gör ki avrupa amerika falan bizi hep kıskanıyor işte! cihan liderimiz amin.
 • asgari ücreti bankaya yatırınca zaten geriye bir şey kalmıyor ki.
 • bunu yapan bir yerde çalışmıştım, özel bir okuldu ve ankara'da çok da itibarlı bir okuldu, hala da varlar. ancak çalışanlarına bu şekilde ödeme yapar devleti kandırırlardı.
  bu vebal çok büyük bir vebal ama kimsede yanlış yaptıklarına dair bir şey söyleyebilecek cesaret yoktu çünkü anında işsiz kalabilirdin.
  fakat haram yolda olmak o şirketin yüzünü hiç güldürmedi, okul sahipleri bir aileydi ve tüm aile bireylerin başına türlü felaketler geldi. intiharlar, kazalar bir sürü şey. çalışanın da devletin de hakkına el uzattıkları için olduğunu idrak edebildiler mi bilmiyorum ama umarım yaptıklarını düzeltmişlerdir.
 • başıma bişey gelmeyecekse devletten vergi kaçırmanın artık kötü veya ayıp bir şey olmadığını belirtmeme vesile olan yöntem. bu düzende vergi veren gerek halk gerek işveren olsun enayidir. net.

  - devleti yönetenler zaten vergi kaçırıp milletin malına çöküyor.

  -ben yıllardır vergi vereceğim sonra sikimsonik bir hükümet gelip sırf seçim vaadi için vergi vermeyen asalakların vergi borçlarını silecek? oldu canım.

  -devlet bana olan birtakım yükümlülüklerini yerine getirmedikçe ben de gram vergi vermeye razı değilim. ben devlet için yokum, devlet benim için var. meşruiyetini benden alıyor. adalet olmazsa o devlet milyonların başına vurulan balyozdan öte geçemez.

  vergi vererek iyi vatandaş olmuyorsunuz, enayi oluyorsunuz. hem devlet şark kurnazı ve hırsız, kulağınızın arkası bile kalmıyor, hem de vatandaş (!) çırpıyor.

  bu yozlaşmış düzende aferin dediğim işverendir. gariban çalışanını kazıklayacağına devleti kazıklıyor.

  edit: sigorta primi hakkında bir fikrim yok. o konuda üzerine gitmek lazım fakat vergi konusunda durum dediğim gibi.