şükela:  tümü | bugün soru sor
  • öncelikle başlık virgül kabul etmediği için nokta kullandım. arkadaşlar belki ben çok geç kalmışımdır, bilenler olabilir bilmiyorum ama asgari ücretle alakalı başlıklarda arama yapmama rağmen bununla ilgili bir bilgiye rastlayamadım. o yüzden benim gibi gerçeği halen bilmeyenler adına bu bilginin verilmesi gerekliliğini hissettim. (gerçekten 1603 tl olsa sanki çok şey değişiyor da)

bir arkadaşımla asgari ücretle çalışanların neden bekar bile olsa en düşük 1755 tl alması gerekirken 1603 tl aldığını tartışıyorduk. araştırdığmda bununla ilgili bir yazıya rastladım. aşağıda vereceğim linkte detaylar verilmiş, herşey etraflıca anlatılmış ama ben kısa bir özet geçeyim. biliyorsunuz son senelerde asgari ücret brüt değil net haliyle açıklanmaya başlandı. bunun da bir sebebi varmış. asgari ücret aslında 1450,91 tl ye yükseltilmiş ve vatandaşın hakkı olan en düşük agi (152,21 tl) üstüne eklendiğinde rakam 1603 tl oluyor. bu resmen milleti aptal yerine koymaktır.

yani yapılan zam sanıldığı gibi 200 tl değil, 50 tl dir. hatta tam olarak o kadar bile değil.

ilgili haber
  • 91 kuruş da var bak sen dediğim haber.
    küsürat ile bir ekmek bile alınmıyor a*k
  • 1450,72 tl'dir. o 1450,91tl olsa açlık maçlık birşey kalmazdı.
  • daha önceki asgari ücret de agi dahil 1400 olduğundan, zam yine 200 liradır. konu kilit. dağılın. bu arkadaşı da alın burdan.
  • yanlış hesap.

zam bilindiği gibi 200 tl. çünkü önceki asgari ücret de agi dahil 1400 tl idi.

2017 asgari ücret: 1270,75 + 133,31 = 1404,06
    2018 asgari ücret: 1450,91+ 152,21 = 1603,12

edit: bu hesabın hükümetle ya da asgari ücretin azlığı, çokluğu ile alakası yok. herhangi bir fikir içermez. ayrıca senenin sonuna doğru vergi kesintilerinden dolayı net ücret düşerken, asgari ücretin altında kalmaması için agi yükseltilir.

2017 aralık ayı için, asgari ücretli bekar çalışana bir örnek:

1195,21+ 208,85 = 1404,06 (normalde olması gereken agi 152,21)
  • :)) ya gerçekten önceki asgari ücretin de yüksek gösterildiğini ciddi ciddi anlatıp, bunun üzerinden prim kasıp kendiyle gurur duyanlar var.

ulan asgari ücret daha önce de yüksek gösteriliyorduysa o zaman bu hükümetin a.ü. konusunda ilk yalanı değil. sen buna odaklanacağına, bunu eleştireceğine kalkmış "daha önce de öyleydi heheeh ne kadar zekiyim yhaa" diye ergen gibi konuşmalar yapıyorsun. madem daha önce de aynı şey yapıldı o zaman hükümete tepki koy sanki ben yaptım. ulan ne utanmaz arlanmaz adamlarsınız ya. yazıklar olsun size.bir sürü insan böyle zannederek bu şekilde it gibi çalıştırılıyor. bundan vicdanın sızlıyor mu? yok. ergen kardeşimiz için burda iki komiklik yapıp fav almak daha önemli çünkü. halkın bilinçlenmesini siktir et. koyun gibi yaşayalım amk.

hata bende böyle başlık açtım. yukardaki zihniyetleri okursanız bunun bize müstehak olduğunu anlarsınız. koyun sürüsü amkoyduklarım.

arkadaşlar bi öncekinde de böyleymiş o zaman sıkıntı yok. halkı kandırma yanıltma yok. devam. a.ü. iyi. ehonomi çoh eyi çohh..
  • bu fiyat üzerinden emekli olanların emekli maaşının 900 tl'nin altında olacağı söylenmekte. 900 tl emekli maaşı için mi kesinti üstüne kesinti yapılıyor merak etmekteyim, 900 tl mi fazla geldi.
    ilgili video
  • yanlıştır. 1603 tl'dir. yaklaşık 335 eur'a denk gelmektedir. 335 eur...

avrupa'nın fakirlerinden romanya'nın dahi gerisinde kalmak da çok büyük başarıdır. egonomi çoh eyi...