*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • “makine mühendisleri ücretlerinin çok düşük olması” olarak açılması lazım gelen başlık.
 • (bkz: ebenin amı çok)
  ota boka zam yapmasalardı buna da zam yapmaları gerekmezdi. ama yok hiç olur mu? o illa suriyeli din kardeşlerini besleyecek. ülkenin anası sikilmiş umrunda mı amk. sonra vay efendim türk parasını niye değer kaybediyor? dininizi...
 • bu yüksek maaşın bir sonucu olarak: 2.807.236 asgari ücretli çalışan, maaşlarından bir allah'ın kuruşunu harcamadan birleştirirse kendine ankara'nın en güzel yerinde dayalı döşeli bir saray yaptırabilir.
 • 1600 tl maaş aldığını iddia eden mühendis beyanı. aslında doğru bir tespittir. seven dikilir, diken sevilir.
 • yüksek olan maaş değil, hatta maaş düşük.
  asıl yüksek olan sigorta bedeli.
 • kılışdar'ın yaptığı en tilki fikir akp'yi gaza getirerek senelerdir enflasyonu arttırması. çok değil 2 sene önce 900 lira olan asgari ücret neredeyse ikiye katlandı. haliyle sadece işçi gideri kalemi ikiye katlanmış oldu. hayır bence 900 ile 1600 arasında fark da yok. iki türlü de it gibi sürünüyorsun. insan gibi yaşamak için istanbul'da dört kişilik ailenin evine 5000 tl girmelidir. aşağısı kurtarmıyor. ama enflasyon, maliyetler vs düşünülünce 900 ile 1600 arasında acayip fark var.
 • şimdi yanlış anlaşılmasın 1603 lira bir insanın yaşamda kalması için yeterli bir para değil. bunu herkes biliyor.

  işveren açısından bakıldığında ise yüzde yüz doğru bir tespit. şimdi bir çalışanın maaşı 1603 lira. 700 lira kadar sgk. yemek yol ile masrafı 2500 lira. işverenin amacı işçiyi çalıştırıp bir miktar kar etmektir. diyelim ki on işçiniz var. 25000 lira net kazanmanız lazım ki maaşları ödeyebilin.dükkan kirası faturalar diğer giderleri de karşılamak için 15000 lira kazanmanız lazım. yüzde 18 kdv ve yüzde yirmi gelir vergisi var. yani size de bir maaş kalması için 60000 liralık iş yapmanız lazım. yani işçi 6000 liralık iş yapmalı ki dükkanınız dönsün.

  vasıfsız bir işçinin aylık altı bin liralık iş yapabilmesi mümkün değil.

  yani buradan benim çıkardığım sonuç ne. asgari ücret düşürülsün mü. hayır. bu ülkede bu şartlarda işçi de olunmaz işveren de olunmaz. ne yapmalı peki. vergi ödemeyeceğiniz kaçak işlere yönlenmek. seyyar satıcılık gibi. ya da dolandırıcılık üç kağıtçılık. yasal olmayan şeyleri satmak. bunlar bana ters diyorsanız ülkeden siktir olup gitmek. benim yaşımda zor olsa da kararımı verdim. işyerimi en az zararla kapatıp insanca yaşayabileceğim bir yerde garsonluk ya da getir götür işi yapacağım. mesleğimi kabul etmiyor çoğu ülke. belki orada hayatta kalabilirsem ticaret falan yaparım. yeterli zamanım olursa oturup yarım bekleyen romanımı tamamlarım falan.

  her tip yardıma ve öneriye açığım. nereden başlıyacağımı bilmiyorum ama ilgili başlıklarda uzun uzun anlatan entryler vardı. onları okuyarak başlayacağım.

  abi fikir uçuşması var diyorlar sende. sanırım doğru. asgari ücret yüksek konusuna girerken aklımda ülkeyi terk etmek yoktu. entryi biraz daha uzatırsam ateizme girip sağlıklı beslenme konusundan çıkarım diye daha fazla uzatmak istemiyorum. ancak bir konuyu daha açıklamak istiyorum. dün muhalif yazarları eleştirdim diye yandaş akpli olarak anılmışım. altı bine yakın entry yazmışım yandaş diyebileceğiniz üç entry bulamazsınız. neyse sözlüğü günlüğe çevirttirdiniz bana. anatemaya dönersek kırk çalışanım var. maaşları ödersem vergiyi vergiyi ödersem araçların ücreti ve yakıtı ödeyemiyorum. aslında kar ediyor muyum ediyorum. ancak ödeme alamıyorum. alacaklarım ile borçlarım hızla yükseliyor. alacağımın borcumdan yüksek olması kar ettiğim anlamına geliyormuş. cepte otuz lira vardı üç bira aldım yanına karışık çerez alayım dedim para yetmedi. leblebi aldım üç liralık. ikinci birada sigara bitti. üçüncü bira eziyet oldu.

  ne anlatıyordum unuttum . hepinizim amına koyayım diye sözlerime son vereyim.

  edit: benim çalışanlarımın çoğu asgari ücretten yüksek alıyor. altı doktor çalışıyor on iş güvenlik uzmanı. kalifiye elemanın maaşı yüksek olsa da getirisi de yüksek. teoride kar ediyorum. iki yıldır çalıçıyorum cebimdeki para otuz liraydı akşam.
 • memur zihniyetinde yapılmış bir tespit. piyasada dönen paraları bilsen dudağın uçuklar. akşam yemeğine 1200 lira hesap ödeyen insanları görsen komple gider herhalde sistem dkdkdk
 • vah ki ne vah! işverenin ruh sağlığı bu haldeyse var işçinin halini sen düşün...