şükela:  tümü | bugün
 • bazılarının yaşam biçimidir. yazik lan.. ayda bilemedin 1000 tl bilemedin 1400 tl kazanip, sabahtan akşama kadar eşek gibi çalışıp rüşvetçi savunuyorlar.
 • burda sorun asgari ücret alan birinin rüşveti savunması değil. birinin rüşveti savunması.

  allah kimseyi bir suçluyu savunmak zorunda bırakmasın.
 • (bkz: mazoşizm)
 • 40-50 milyon euro'ya ortalama 150 yıl çalışacağını bilmeden konuşmak çok kolaydır bazen..

  (bkz: cehalet mutluluktur)
 • aktif savunanların büyük kısmının asgari ücretle çalıştığını sanmıyorum. bizim muhalif tarafta da böyle evir çevir aynı kalıpları tekrarlama huyu var. misal "kömür makarnaya ülkeyi satmak", "asgari ücret alıp milyon dolar alan adamları savunmak" falan.
  iktidar bu profile değil, bu dolaplar hiyerarşisinden beklentisi olan daha aktif, daha açgözlü bir profile dayanıyor. taşrada da, mahallelerde de onunla var oluyor.
  misal: (bkz: çorum'un yüz karası)
 • senin açlıktan ağzın kokuyor, çoluğuna çocuğuna adam akıllı kıyafet alamıyorsun, kirayı zor denkleştiriyorsun, faturalar falan hak getire.

  yine aynı sen, milyon dolarlık rüşvet veren adamları savunuyorsun. bırak buna inanmayı sorgulamıyorsun bile. yapılanların sana da bize de haksızlık olduğunu anlamıyorsun. körü körüne savunuyorsun işte, senin işin de zor.
 • rüşvetçiyi savunmak, yani daha doğru bir tanımlamayla ahlaksızlık, asgari ücretle ilişkisi olmayan bir davranıştır.

  mesela meşhur memur teoman vardı. aldığı maaş asgari ücret olmasa da gene ondan az biraz daha hallice memur maaşı alıyor işte. bu reza denen adamdan alnı secdeye değen yerli, milli ve dinibütün hükümetimizin bakanlarının yaptığı gibi milyon dolar rüşvet almak yerine teklif edilen rüşvetlerin hepsini geri çevirmiş, üstüne üstlük bir de tutanak tutup reza'dan birilerinin cebine değil, devletin kasasına 57 milyon tl girmesine vesile olmuştu.

  dediğim gibi ahlak yoksunu adamlara bu farkı anlatamazsınız. çünkü onlara göre kendi çıkarını düşünmeyip devletin çıkarını düşünerek bu rüşveti almayıp ceza kestiren memur teoman salak, milyon dolar rüşvet alan alnı secdeye değen yerli, milli ve dinibütün hükümetimizin bakanları bal tutan parmağını yalar
 • öykünme sonucu rüşvetçi olma özleminden kaynaklanan hareket.

  yüksek müslüman ahlakının gereklerinden de biridir.