şükela:  tümü | bugün
 • çerez parasına çalışmaktır.
 • meslek aşkı yüzünden içine düşülen gönüllü kölelik ruhu. at yalanını, geriye kalan gerçek; sigortasız ve asgari ücretin altında çalışmak zorunda kalmaktır. ekmek parasına.
 • asgari bile olmayan hayat standartları ile muhatab olmaya alıştırılmak,mecbur kılınmak..
 • asgari ucret ustune bir de yol parasini cebinden odemek zorunda kalan arkadaslarimiz vardir. illa mavi yakali olmak da gerekmez, zaman gelir yabanci diline, okudugun universiteye bakmadan is ogrenmek icin eyvallah dersin buna. naparsin devir ogrenme cagi, para ekmek parasi vs.. hele universite yillarinda deneyim kazaniyosan bambaskadir, sigorta da yapilmaz sen ogrencisin diye buna da eyvallah dersin..
 • turkiye'nin buyuk kismini kapsayan ayip.insanlara yeterince istihdam saglayamamis ve saglamak gibi arzusuda olmayan kisileri basimiza sectikce kendi insanimiz kotu hayat sartlariyla bogusmak zorunda kalicaktir.kendi insanina asgari ucreti hangi vicdana dayanarak uygun gordukleride merak konusudur.
 • asgari ücretle çalışan çocukların da pastada büyük bir dilim aldığı toplumsal meselemizdir.
  güzel türkiye'min havasını herşeye rağmen solurken,içimi acıtan en önemli meselelerinin başında gelir.

  asgari ücretle çalışan bu çocuklar ;evlerine bir adet sıcak somun götürmek ,evde diğer asgari ücretle çalışan kardeşleri ve temizliğe giden annelerine vermek için ( babaları ölmüştür çoktan) bütün gün yapmadığımız işlerle meşgul olurlar. didinirler ,tırnaklarıyla her gün ve gece...

  tek hedefleri okumaktı belki de ,ama ah lakin hayat.... bu evde bakması gereken büyük bir ailesi vardı. evsahipleri gaddardı almış olduğu maaşın 100 lirası nı hemencecik ayın birinde alıyordu minicik ellerinden. 50 lirası sabit faturalara gidiyordu .mahallede kurulan pazar bile çok pahalıydı ,akşam üstünü bekliyorlardı alışveriş için kasalarda artan ,ezilmiş sebzelerle çorba yapıyordu annesi .80 lira sı ile borç ödüyorlardı . küçük kardeşi de çok hastaydı. ilaç ise pahalı. son lirası ile bir koşu gidip ilaç aldı.

  akşam pişen çorbasına ,aldığı ekmekleri böldü . çorbası çoğaldı.aklı alamadığı gıcır mı gıcır makosenlerde kaldı.