şükela:  tümü | bugün
  • başlığın sığmaması yüzünden 5 kere değiştirdim, orjinali “asgari ücretle çalışmasına rağmen günde en az 1 paket sigara içen insan” olması gerekiyordu.

yıllardır fakirler sigaraya nasıl para yetiştiriyor diye düşünüyorum ama asıl geçen yıl staj yaparken dikkatimi çekti bu insanlar. adamlar işçi mesela, evli. 2 çocukları var. biri lisede biri üniversitede okuyor. karıları da çalışmıyor ve 10 dakika molada zorlayabilse 3. sigarayı da içecek. bir gün konuşurken “ne kadar içiyorsunuz günde?” diye sordum ve “1-2 paket” dediler. sigarayı bıraktığımdan beri fiyatlara çok hakim değilim ama o zamanlar en ucuzu 7 liraydı. şimdi de 8 lira olsa günde 1 paket, ayda 30 günden 240 tl, 2 paket 480 tl yapıyor. asgari ücretin 1.510 tl olduğunu kabul edersek sen bin liranın küsüratını sigaraya veriyorsun ve 1000 lirayla 4 nüfus geçindiriyorsun, ayrıca çocuklarına ayfon alıyorsun. bizim eve 3 maaş giriyor, hiçbirimizin ayfonu yok.

ben artık bunların fakir olduğuna, fakir edebiyatına falan inanmıyorum. fakir insan günde 2 paket sigara içemez. bir yerlerden destek alıyorlar, kaçak sigara buluyorlar ya da el altından torbacılık yapıyorlar diye düşünüyorum. hesap ortada, 1000 lira 4 kişiye anca tarlanı ektiğin köyde yeter.
  • aylık sigaraya harcadığı para: 500 tl
    yılda ne yapar: 6.000 tl
    on yıl içse: 60.000 tl

60.000 : 1.500 = 40
    on yılda 40 maaşını sadece sigaraya harcamaktadır. yani,
    on yılda 3 senesini sigara içmek için çalışmaktadır sadece.
  • kendisini, geleceğini, ilerisini düşünmeyen insandır.

özellikle böyle bir zamanda sigara için kendi kazancının önemli bir miktarını ayırabiliyorsa, yukarıda değindiğim noktalar tam da bu insan içindir.
  • kendini zengin hissetmek isteyen insandır.
  • sarma sigaradır o paket sigara olsa duramazsın.
  • sigara içmezse psikoloğa ve ilaçlara daha fazla para vereceğini düşünen haklı bir insandır.
    en azından sarma tütün falan içerek bütçesine çok fazla zarar vermemek için uğraşması gereken insandır.
    zorlu türkiye şartlarında stres içinde yaşamaya çalışan insandır.