şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yanında çalışan insana verdiği üç kuruş parada bile gözü olan, yol parasını oradan karşılamasını bekleyen işverendir. ayrıca lügatında fazla mesai ücreti gibi, haftalık izin gibi ona göre gereksiz şeylere yer yoktur. türkiye'deki işverenlerin büyük çoğunluğu bunlardan oluşmaktadır. en sevdikleri cümle ise işine gelirsedir. ezcümle o bir işveren değil götverendir.
 • kapitalizmin beden bulmuş hali olan işverendir, vampirdir.

  bu şekilde ruhsatını almış avukat çalıştıran adam tanıyorum. asgari ücret yol yemek yok, beyefendi şimdilerde milletvekili aday adayı olmuş.
 • "bankaya" yatırdığı maaştan, tatil günlerinin iadesini "elden" alan işverenlerin de bazılarıdır.
 • bir kişinin de çıkıp asgari ücretli yani vasıfsız olarak çalıştırdığı, piyasada zibil gibi benzeri bulunan bir elemana neden ücret dışı kaynaklar aktarması gerektiğini anlatmadığı makul ve rasyonel işverendir.

  edit: maaşlı rasyonel işçispor
 • bazı iyi niyetli olmadığını düşündüğüm kişilerin makul karşıladığı işverendir. bunu ancak yine bu şekilde davranan bir işveren onaylar. aksi imkansızdır. vasıfsız diye nitelendirilen insanların en ağır koşullarda, herkesin burun kıvırdığı işlerde çalıştığını bilmeyecek kadar aptal değilsinizdir herhalde. bu insanların emeklerinin karşılığı bu mudur yani? yukarıda bir arkadaşın da değindiği üzere bu şartlar sadece vasıfsız şeklinde nitelendirilen insanlara değil, gayet vasıflı donanımlı insanlara da sunulmakta. iş bulamadığı için katlanıyorlar onlarda bu duruma. ya yaşadığınız toplum ve gerçeklerinden cidden bihabersiniz ya da at gözlüğünüz olmadan yaşayamıyorsunuz. enteresan kafalar.
 • bu zihniyetle, sadık bir çalışana asla sahip olamayacaktır.

  evet, ulaşım giderini karşılamak zorunda değil belki; ama insafına kalan bu durum karşısında da insanlık göstermesini beklemek çalışanın en doğal hakkıdır.
 • yapmış olduğum araştırmalar ve yıllar süren akademik çalışmalarıma göre işveren değil götverendir.
 • "allah'a şükret bunu bulamayanlar var" derse istediğini yapabilir.

  (bkz: müslüman bug'ları)
 • örgütsüz ve bilinçsiz, üstüne bir de vasıfsız milyonların maalesef maruz kaldığı işverendir. insaftan filan bahsedilmiş de sikerler insafı.

  devletin kanunları bile belirli konularda belirli sayıda çalışanı bulunan işverenleri bağlıyor. esas çoğunluğu oluşturan kesim için geçerli olmayan bir sürü hak var. bunun yolu insaf dilenmek değil, elde edemediği haklar için örgütlü, sistemli mücadele etmektir.
 • insan diye nitelendirmenin tüm insanlığa hakaret olacağı kimi iş*verenler tarafından makul karşılanan uygulamadır. yaşadığı ülkeye ve onun gerçeklerine bu denli uzak insanlar. bu ülkede liyakat mı var da insanlar vasıflarına göre istihdam ediliyorlar? ülke 'dayı-amca' ülkesi olmuş, insanlıktan fersahlarca uzaklaşmış birisi de çıkmış bu durumu 'makul' buluyor.

  yıllar önce işe asgari ücretle başlamış, şimdi ucundan kıyısından/dandiğinden dündüğünden de olsa ufaktan bir yöneticilik yapmakta olan birisi olarak bu gözü kör, aklı kıt kişilere söylemek isterim ki insanlar kendilerine iş bulacak dayıları-amcaları olmadığı için bu işlere tenezzül ediyorlar. kendim de dahil olmak üzere çalıştığımız kadronun tamamı lisans mezunu ve herkes en azından ingilizce biliyor. pırıl pırıl, fırsat verilse çok da başarılı olacak çocuklar. ancak, gelin görün ki 'iyi aile-iyi okul-iyi iş-iyi aile' döngüsü adı vereceğimiz kast sistemine takılmışlar. en üzüldüğüm nokta da kimi insanlıktan nasibini almamış körlerin bu çocuklara 'çomar' muamelesi yapması.