şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ekim 2018'de gerçekleşmiş olaydır.

devletimiz 4 çocuklu 2 personelimizden bu ay 36,28 tl fazla vergi alacak. ekim kasım aralık aylarına ait maaşlarından ise 86,25 tl fazla vergi alacak.

bu nasıl oluyor da oluyor;

2018 gelir vergisi dilimlerine göre 14.800 tl ye kadar yüzde 15 vergi alınır. 14.800 den sonra 34.000 tl ye kadar yüzde 20 alınır. *

asgari ücretli birisinin vergiye tabi geliri bulunduğum ilde 1,725,07 tl *

1.725,07 x 9 = 15.525,63 olarak dilimi aşmakta ve bu ay 15.525,63-14.800= 725,63 lük kısım yüzde 20 lik dilime giriyor bu da fark olarak 36,28 tl tutuyor. gelecek ay tüm maaş girecek ve kesinti tutarı 86,25 tl tutacak.

edit: bazı arkadaşlar bunun olamayacağını belirtmiş ancak bana ulaşan bordro*da vergi kesintisi görünüyor. yanlışlık olduğunu düşünmüyorum. zannımca asgari geçim indirimi artışının üst sınırı 258,76 tl olduğu için evli ve çok çocuklu asgari ücretlilerin asgari geçim indirimleri bu rakamı aşamıyor ve kalan vergi tutarı bunlardan tahsil ediliyor. yani sonuç olarak asgari ücretlilerden sadece evli ve çok çocuklu olanlardan kesinti olacağa benziyor.
  • asgari ücretle çalışan bir çok kişinin maaşlarındaki kesintiyi görünce öğrendikleri durum.
  • ohhh olsun.
  • uygulama çok yanlış minimum olarak asgari ücretlinin maaşıyla hesap edilerek hiçbir şekilde kesintiye sokulmaması gerekirdi.
    umarım bir düzenleme yapılır.
  • devlet, esnaftan tüccardan toplayamadığı vergiyi bordrolulardan topluyor.
    müstehak bize.
  • geçen seneki gibi asgari geçim indirimi tutarları artirilabilir.

devletimiz o kadar vergi sevdalisi ki şu vergi dilimlerini bir seferde düzenleyip %15'in sınırını yıllık asgari ücrete endekslemiyor.
  • oysa süper ligde topçu olsanız %15, bir alt ligde olsanız %10 sabit oranlı vergi ödüyorsunuz.
  • ofçuk olmuş.
  • halihazırda 7103 sayılı kanunla kalıcı hale getirilen ilave asgari geçim indirimi nedeniyle olmayandır. brüt 2029,50 tl alan bir asgari ücretli ilerleyen aylarda gelir dilimini aşsa bile ilgili madde gereği üzeri agi ile tamamlanarak net 1.603 tl ödenmeye devam edilmektedir.

buradan vergi dilimlerini artırmayarak asgari ücretin üzerinde maaş alan bordrolunun vergi yükünü azaltmayan hadi onu da geçtim ilave asgari geçim indirimi (20-30 tl) diğer çalışanlara çok gören devlete ne desem bilemiyorum.