şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genel olarak çalıştığım yerde sıkça rastladığım ve ciddi ciddi neredeyse hepsinde olan apple son model telefonlar.

  ben anlamıyorum bu işi.bu arkadaşlardan daha fazla kazanan ama yarınlarımızın ne olacağını bilmediğimiz bir ülkede elinde 1000 tl'lik telefonla gezen biriyim.

  bir kaç sene önceye kadarda salak bir telefonum vardı. şu akılsız olanlardan yani. arabam yok bisiklete biniyorum.

  yani anlayamıyorum insanları.nasıl oluyor da maaşının 3-4 katı bir telefonu 2-3 yıl taksitle alıyorsun. hemde en alt düzey maaş alıyorken.

  kime neye güveniyorsun? işin mi garanti hava mı yiyip içiyorsun? sosyal aktiviten sadece durmak mı? mağarada mı yaşıyorsun? kiran, faturaların, ne giyip takıyorsun? benim gibi bisiklete mi biniyorsun yoksa birde borçla araba alabildin mi?

  kimseyi eziklemek gibi bir derdim yok ama böyle bir kafa nasıl olur? küfür yazmayarak buraya kadar geldim madem. susayım.

  edit: genel olarak benim gibi düşünülmesi sevindirdi. bazıları bu eleştiriye hakkım olmadığını savunmuş. ilginç. bir toplum ile yaşıyorsun ve ne yazık ki sen ne kadar farklı yaşamaya çalışırsan çalış genelin yaşantısı seni etkiliyor. eğer herkes olması gerekende fazla tüketirse, borçlanırsa sende daha pahalı bir yaşam sürmek zorunda kalırsın.

  ben üstüme düşeni yapıp uyarımı yapıyorum dinleyen dinliyor bazısı gülüyor.buraya da yazdım ki mutlaka gören olur.

  son olarak eğer türkiye bir insan olsaydı asgari ücret ile son model telefon alanından olurdu.malum gelir gider dengesi ;)
 • aynı zamanda çomarların ekonominin müthiş olduğuna kanaat getirdiği durumdur.
  madem ehonomii çok kötü, milletin elindeki bu ayponlar ne o zaman diyen ağzını sikiyim senin ben.
 • rahatlıkla bir ehonomi çoh eyi propagandası olarak kullanılabilir.

  alırsın mikrofonu eline, "ulan elinizde son model telefon var, nasıl fakirsiniz???" diye bağırırsın, iphone'lu fakirler de zenginiz tabi lan ehe ehe ehe derler. al sana illüzyon, alası mı var.
 • türkiye'de şekilcilik yemek yeme ve barınma gibi temel bir ihtiyaçtır. dolayısıyla normaldir.
 • bütçe kontrolü yapmamanın ve bohem yaşamanın sonucudur.
 • günün gerektirdiği geliri kendine vermeyen sisteme rağmen ayakta durmaya çalışan garibanların telefonu. aynı zamanda geliriyle orantılı yaşayamayan insanları geren durum, senin gelirin uygunmuş ama almıyormuşsun, o zaman sende de sorun var, sarfettiğin emeğin karşılığını yarın ölmeyecekmiş gibi istifliyorsun.
  bu yüksek gelirli gerik insanlar insanları harcamalarıyla eleştirmek yerine sistemin neden bu insanları bir telefonu dört ayda alabilecek şekilde çalıştırdığını, gelirle uyumsuz harcama alışkanlıklarına bulaşmayacak eğitim ve sosyokültürel altyapıyı oluşturmamış sistemi eleştirmez. tek bildiği garibanın bunca tüketim dayatan sistem karşısında iyice ezilmesi gerektiği, her şeyin en kötüsünü en ucuzunu hak ederek, kullanarak yaşaması gerektiğini düşünmesi, bu gerik kitleyi rahatlatır hatta mutlu eder.
 • hayatta hiçbir arzusu gerçekleşmeyen garibanın tek lüksüdür. rahat bırakın lan insanları.
 • 2013 yılında öğrenci iken bu duruma takıntılı idim. devlet beni zengin olarak değerlendirerek kredi vermeyi uygun görmüştü. fakat öğrenci muhasebesine çoktan geçiş yapmış ve ayağımı yorganıma göre uzatmaya çalışıyordum. bir taraftan da gözlemler iken, bursla okuyan arkadaşların teker teker iphone ve samsung'un yeni nesil telefonlarına geçmesini şaşkın gözlerle izledim.( burs,kyk artı yemek bursu alıyordu bu arkadaşlar, yani devlet gözünde affedersiniz resmi olarak çok fakir yani aç.)
  açıklaması ise kavramsal olarak çok basit; küresel kapitalizm etkisinde tüketim kültürünün neferi olmuş bireyler.
  yerel etkenlerin en etkili olanı ise: türk milletinin hava atmaya olan düşkünlüğü.
  cüzdan,anahtar ve telefon yani.
  dipnot: o dönemler 2-3 yıllık samsung galaxy fit kullanıyordum. beyaz yanları dökülmüş falan. deneysel bir ekipmandı benim için, her gittiğim ortamda telefonu masanın üstüne koyar ve tepki ölçerdim. her zaman o ortamlardan sosyolojik durumuna göre beklediğim tepkiyi alırdım. kaldırtan da çok oldu masadan dalga geçende.
  beyninizi ödünç verip paranızı pula döndürmeyin.
  işte o deney ekipmanı: https://eksiup.com/68e79c69b12
  hala çalışıyor koçum benim.
 • bu gözler, aşağı yukarı 6000 tl olan kıdem tazminatına güvenip iphone x alan işsiz bir malı gördü.abi parayı ne zaman tahsil edebilirsin telefonun ücretini ödemem lazım diye arayıp duruyordu.
 • belki de tek lüksüdür. şöyle düşünün bu adamın salt maaşıyla lüksü bırakın ortalama bir ev veya araba taksidine girmesi ve bunları elde etmesi mümkün mü? zayıf ihtimal, dolayısıyla ulaşılabilir olan lüks cep telefonu. o kadar çalışıyorum bari bunu almalıyım fikrini tuhaf bulmamalısınız, zira o adamın tek mal varlığı o telefon olabilir.