şükela:  tümü | bugün
  • olursa istihdamın coşacağı bir ekonomiye yol açacaktır ki seçim öncesi bazı partilerin vaatleri arasında bulunmaktadır. ha bu asgari ücret çok mu iyi bir şeydir diyeceksiniz ama babaannemin dediği gibi şu an için bunu da bulamayanlar var.
  • toplam vergi gelirleri içerisindeki payının büyüklüğüne bakılırsa, hükümetlerin ( özellikle de sağ ve sığ politikalar izleyen, muhafazakar hükümetlerin ) gerçekleştirmek istemeyecekleri düzenleme.
  • yakinda aslinda bizim dedigimiz yanlis aksettirilmis, asgari ücretten vergiyi degil, katki payini almiyoruz 30 lira olan seklinde düzeltmeye giderler.
  • asgari ücretten yukarı ücretlilerden hayli hayli kan alarak kapanacak vergi açığı.

- ama keynes abi bize böyle öğretmedii hocam.
  • işçi için değil işveren için yapılan bir kolaylık gibi görünüyor. kesintiyi işçinin maaşına ekleyeceklerini hiç sanmıyorum.
  • bazı teknik direktör ve futbolcuların hiç vergi vermemesini sağlar. öncelikle şu adaletsizlik bi düzeltilsin de...
  • bu kaldırılan verginin her türlü yine bana gireceğini bildiğim düzenlemedir. toplam vergi gelirlerinin içindeki payına bakılırsa bir yerden almak zorunda olduklarıdır. muhtemelen bunu yine orta sınıftan çıkaracaklar. zenginden zaten alamadıkları için . olan yine bize oldu aynadaki yansımam.
  • asgari ücretin üzerinde maaş alanların vergi yükünün artacağı anlamına gelir.

asgari ücretin vergiden muaf olması, devletin her kayıtlı çalışandan 125 tl eksik vergi almasıdır.

tam sayılar elimde yok, ancak halkın yarısının kayıtlı çalışan olduğunu varsayarsak yılda 57 milyar tl vergi kaybı demektir. geçenlerde maliye bakanı bütçede 10 milyar tl'lik açık olduğunu, yeni vergiler geleceğini söylerken, buna 57 milyar eklenmesi çok gerçekçi gelmiyor bana.

kısacası olması gerekendir, ancak şu anda türkiye şartlarında çok zordur.
  • henuz olmamis, uzunca bir sure de muhtemelen olmayacak olandir.

habere dikkat ederseniz "yeni anayasa ile hayata gecirilecek" diyor.

bu arada akp yeni anayasa taslagina bir suru anti-demokratik maddeler monte etmeye calisacak, muhalefet buna karsi cikacak akp de bunu; "bunlar asgari ucretten vergi alinmamasina karsilar, hepsi bunun icin birlestiler" diye pazarlayacak, ulkemdeki en az 25 milyon canli da buna inanacak.

referandum mevzusunu "bunlar darbecilerin yargilanmasina karsilar" diye pazarlayip, kendisini "entelektuel" diye siniflandiranlari bile ikna eden adamlardan bahsediyoruz.

2 sene onceki referanduma cerez niyetine 5-6 madde ekleyip, kendi sistemlerini pekistirecek maddeleri geciren adamlar o zamanlar engelli haklarini falan genisletiyoruz demislerdi ki kamuda hala yaklasik 30.000 ozurlu kadrosu bos duruyor.

ha, yetmez ama evetci arkadaslar yetmeyen seyler icin "aga ne oldu diger haklar?" diye sormaz, eyleme gecmez... tabi is mamalanip "darbeci baro taksim'e hos geldin" diye pankart acmakla oluyor di mi?
  • memlekette her şeyi bedava yapsa, "maaşlarınızı isterseniz kıvırıp götünüze sokabilrsiniz, elektrik, su, yol, ekmek, ev ve hatta nutella bile bedava artık" dese bile artık hiç kimseye yaranamayacak bir hükümetin bir başka projesidir.