şükela:  tümü | bugün
 • 1972 doğumlu iranlı film yönetmeni.
 • bu seneki altın ayı'yı kucaklayan iranlı yönetmen.iran'ın sinema konusunda ne kadar kalbur üstü olduğunu bir kez daha ispatladı.
 • bu zât-ı muhteremin ismi ne “asghar“ diye yazılır, ne de “asker” diye okunur.
  doğrusu güzel türkçemiz ile “asgâr ferhâdî” diye yazılır ve okunur. diğerleri bu sesleri karşılamaya kifâyeti olmayan avrupa alfabelerinin uydurmasıdır.

  ve fakat anadolu'nun kimi yörelerinde bu isimden devşirilmiş "asker" ismine de rastlanır, ancak bu kültürel alışverişin konumuzla pek alâkası yok.

  değerli asgâr ferhâdî, daad bursu ile bir müddet berlin’de kalacak ve çalışacakmış. refikası ve 2 kerimesi ile berlin’i teşrif etmişler bile...

  işte büyük ülke, zengin memleket, avrupalı olmak işte böyle bir şey. bastırıyorsun parayı, gösteriyorsun hürmeti, dünyanın bütün büyük sinemacılarını, tiyatrocularını, romancılarını, ressamlarını, müzisyenlerini ülkene davet ediyorsun… gerisi, yâni bizim türkiye cumhuriyeti’ninkiler lâf-i güzâf!

  öyle sürüyle asker beslemekle, her yıl tonlarca, kamyon kamyon silah almakla bir halt olamazsın. kültürün, medeniyetin yoksa, çin gibi, hindistan gibi kuru insan kalabalığı bir memleket olursun.

  şimdi kimse bana “sen koskoca çin medeniyeti’ni, koskoca hindistan medeniyeti’ni bir kalemde silemezsin, kardeşş!” demesin. ben onu demiyorum, asabiyim şu anda, siz tefekküre durun, sonra konuşalım, ben biraz sakinleşince…
 • joon-ho bong ile birlikte döneminin en büyük iki yönetmeninden biridir. altın ayı alan filmi jodaeiye nader az simin beyaz perdede edebiyatın ulaştığı en uç noktalardandır.
 • gecenin şimdiye kadarki en iyi konuşmasını yapmıştır. "iran sevgi dolu insanlardan oluşur" diyerek bitirdi, beni de bitirdi. nuri bilge ceylanı anımsattı ama onu aştı, altın küreyi kaptı.
 • görmedim fakat altın küre'de madonna'yla, angelina'nın ellerini sıkmamış iksini de sadece başıyla selamlamış.
  kendi tercihi mi , üzerinde hissettiği politik baskı mı bilinmez.
  http://www.bodazey.com/…aration_asghar_farhadi.html

  insanın memleketi dinle, milliyetçilikle, totalitarizmle zaptedilince akıbet bu oluyor demek.

  şimdi , vay radikalliklerine tükürdüğümün devleti, diye yüklenmek mümkün de türkiye'ye gol atınca sevinemeyen mesut özil geliyor akla.
 • nasıl başarıyor bilmiyorum ama adamı filmin içine öyle bir sokuyor ki filmi hareketsiz izlemeyi imkansız kılıyor. bir de özellikle yalan konusunu sindirmiş, bitirmiş bin türlüsünü anlatmayı daha doğrusu yaşatmayı başarmıştır kendisi. filmlerinin hepsi öylesine gerçek ki bittikten sonra günlük hayata adaptasyon ciddi şekilde zorlaşmakta.

  kendisini tanımayanlar için özellikle gelsin;

  (bkz: darbareye elly)
  (bkz: jodaeiye nader az simin)
 • iran'ın en güzel kızlarını filmlerinde oynatarak ırak işgaliyle tecrübe kazanmış tecavüz odaklı amerikan askerini iran işgaline en iyi şekilde hazırlıyor.
 • oscar töreninde yaptığı konuşmayla adamın dibi olduğunu ispatlamış yönetmen. tebrikler üstat.