şükela:  tümü | bugün
 • eski dilde gardiyan anlamina gelen asha'man dragon reborntarafindan dark onela yapacagi savasta kullanilmak uzere yetistirilmektedirler. er kisiler channeller olup * asha'manlik mertebesine erismeden once soldier ve dedicated mertebeleriden gecmekte ve sonunda full asha'man olmaktadirlar. en karizma ornekleri arasinda logain ablar ve mazrim taim nami diger "the m'hael"*, eben hopwil, damer flinn, jur grady, fedwin morr, jahar narishma ve corlan dashiva sayilabilir.
 • altıncı kitap ile ortaya çıkan birlik. aes sedailerin erkek versiyonudurlar, yalnız birçok yönden onlardan farklıdırlar. rand al'thor'un isteği ile mazrim taim tarafından kurulmuş bir birliktir. isimlerini rand al'thor vermiştir ve geçecekleri rütbeleri.* yalnız saidin'deki karanlık varlık'ın marifeti olan pislik yüzünden delirmeye mahkumdurlar. taim nispeten deliliği uzak tutmanın yolunu bulmuştur, ki bu sayede doğru düzgün bir birlik olabilmişlerdir. siyah giyerler ve kılıç kullanmayı, dövüşmeyi bilirler.
  aes sedailerin aksine üç yemin ile bağlı değildirler ve hatta silah olarak yetiştirilirler. nitekim altıncı kitabın son yüz sayfasında ashamanların ilk resmi geçitini görürürüz. etraf kan gölüne döner, binlerce shaido'nun parçaları etrafa saçılmıştır.
  mazrim taim'e m'hael, yani lider denir. bu ismi ona aieller vermiştir.
 • --- spoiler ---

  6.kitabın sonunda aes sedai leri döt eden birlik.öyleki rand al'thor diz çök aes sedai dediğinde mazrim taim "diz çökün yoksa diz çökmeniz sağlancakdır diyerek karizmasını +10 yapmıştır.oldum olası uyuzdum aes sedai lera zaten
  `
  --- spoiler ---
 • wheel of time dünyasında;

  kadim lisan'da "koruyucu" ya da "savunucu", ama her zaman gerçeğin ve adaletin koruyucusu anlamına gelir. yönlendirmeyi öğrenmek üzere,andor, caemlyn yakınlarındaki kara kule'ye gelen adamların kendilerine taktıkları isim. aynı zamanda bir rütbe. eğitimleri tek güç'ün silah olarak kullanılması yöntemlerine odaklanır. beyaz kule'den ayrıldıkları bir konu da, saidin kavramayı öğrendikten sonra bütün işlerini güç'le yapmalarının beklenmesidir. kara kule'ye ilk katıldıklarında asker îsmini alırlar ve andor tarzında, yüksek yakalı, sade siyah ceket giyerler. adanmışlığa yükseltildiklerinde yakalarına kılıç denen gümüş bir iğne takarlar. asha'man seviyesine terfi ettiklerinde, gümüş kılıcın karşısında, kırmızıaltın mineli, ejder şeklindeki yaka iğnesini taşırlar. erkeklerinin yönlendirebildiğini öğrendiklerinde, asha'man karıları dahil pek çok kadın kaçsa da, kara kule'ye katılan erkeklerin çoğu evlidir ve karıları ile bağ kurmak için muhafız bağının bir versiyonunu kullanırlar. bu bağın, itaat gerektirecek şekilde değiştirilmiş bir şekli son zamanlarda yakalanan aes sedailer üzerinde de kullanılmaktadır. asha'manların bazıları geleneksel muhafız bağları ile aes sedailerle bağ kurmuştur. asha'manların önderi mazrim taim'dir. taim kendine m'hael adını vermiştir. m'hael kadim lisan'da "önder" anlamına gelir.
 • sekizinci nesil yazar.*
 • yazmasa da istanbul'u semt semt gezdiğini belli eden yazar. muhtemelen fotoğrafla da ilgilenir.
 • robert jordan'ın the wheel of time serisinde rand al'thor tarafından mazrim taim'e kurdurtulan birlik. sayıları ilk başlarda rand'ın af ilanı üzerine yanına gelenlerden oluşsa da sonraları taim ve onun görevlendirdiği başka asha'manların kapıyollarla tüm dünyayı dolaşıp, ejdere katılmayı hevesli erkekleri toplamasıyla hızla artmıştır. toplanan erkekler arasında yetenekli olanlar asha'man olarak eğitilirken, tek güç konusunda yeteneği olmayanlar davram bashere komutasındaki ejder lejyonuna gönderilirler. andor sınırları içine kurdukları black tower da eğitim görür ve yaşarlar.

  asha'manlar arasındaki rütbelendirme asker, adanmış ve asha'man olarak sıralanır. beyaz kulenin aksine tam asha'manlık seviyesine erişemeyenler kuleden gönderilmez. asker beyaz kuledeki çömez, adanmış kabul edilmiş, asha'man ise aes sedai'e denk gelir. kuledeki yönlendirebilen bütün erkekler siyah giyinirken, adanmışlar yakalarının sol yanına gümüşten bir kılıç figürü, asha'manlar ise hem gümüş kılıç figürünü hem de sağ yakalarında altın ejder figürünü taşırlar.

  saidindeki lekeden dolayı deliren asha'manları arkadaşları zehirleyerek mümkün olduğunca acısız bir şekilde öldürür. rand al'thor, nynaeve al'meara'nın yardımlarıyla saidindeki lekeyi temizlediğinde bu uygulamaya gerek kalmamıştır ancak delilik belirli seviyelerde de olsa bütün yönlendirebilen erkekleri etkilemiştir. nynaeve daha sonraları deliliğe tedavi bularak bu durumdaki bütün asha'manları iyileştirmeye çalışmıştır ki yuh artık.
 • lord of chaos kitabinin son kisminda (bkz: dumai's wells) ilk defa savasa girerler ve mazrim taim'in asha'man kill! komutuyla hafizalarda yer ederler.