şükela:  tümü | bugün
  • sloganı "educational and emotional support for orphans worldwide" olan, japonya kökenli yardım kuruluşu.

ismini daddy long legs isimli kitaptan alır. ashinaga japonca'da uzun bacaklı anlamına gelir. jean webster tarafından yazılan kitapta, jerusha abbott isimli, eğitim masrafları tanımadığı bir kişi tarafından karşılanan bir kızın hikayesi anlatılmaktadır. ashinaga da bu mantıktan yola çıkarak ashinaga-san adını verdiği bağışçılarının yardımları ile öksüz, yetim veya başka sebeplerden dolayı ailesinin yardım ve desteğinden yoksun olan çocuklara yardım etmeyi amaçlamaktadır.

hiçbir devlet yardımı almayan kuruluş, yardıma muhtaç çocukları maddi açıdan desteklemenin yanı sıra, manevi açıdan destek sağlamak için de yaz kampları düzenlemektedir. ayrıca bu çocuklar, düzenlenen tanıtım etkinliklerinde görev alarak ile birbirlerine ve ashinaga'ya destek olmaktadırlar. bu yapılanlar sayesinde, öksüz ve yetim çocuklara güzel bir hayat hazırlayabilmek ve onları da bu döngüye dahil ederek, ileride kendileri gibi olanlara yardım etmelerini sağlamak hedeflenmektedir. kendilerini anlatırken kullandıkları şu sözle bitirelim:

"we believe that love lost can only be replaced other love that found between all orphans."

web sitesi
    konuyla ilgili güzel bir video
  • uzun bacaklar anlamına gelen japon folkloruna ait yokai. wakan sansai zue eserlerinde kyushu bölgesinde, tenaga yani uzun kollar ile birlikte yaşadığını rivayet eder. japon folklorunda önemli bir yere sahip olan ashinaga ve tenaga, karekter oluştururken japon ve dünya kültürüne ait efsanelerden, hikayelerden, şahıslardan yararlanan mangaka eiichiro oda en büyük eseri one piece mangasında uzun bacak kabilesi (ashinaga-zoku) ve uzun kol kabilesi (tenaga-zoku) olarak yansıtır.