şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mısır eski devlet başkanı cemal abdülnasır'ın kızıyla evli olan ve özellikle yom kippur savaşı öncesinde mossad'a verdiği bilgilerle adeta israil'i yok olmaktan kurtaran mısırlı ajan ve zengin işadamı. kendisi, nasır ve enver sedat'a danışmanlık da yapmıştır. 2007 yılında londra'daki evinde henüz 63 yaşındayken esrarengiz bir şekilde düşerek ölen marwan, tarihe "israil'i kurtaran mısırlı ajan" olarak geçmiştir.

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/ashraf_marwan
 • the angel filmi aracılığıyla tanıdığım büyük diplomatik deha. çift taraflı casusluk yapıyor gibi görünse de esasında ülkesi mısır'ı korumuş ve israil'e de uzun süreli bir mısır barışı hediye etmiş kişi.

  ayrıca maalesef ki yanlış ifade edilmiş. kendisi israil'i yok olmaktan kurtarmamıştır. arap devletleri'nin ve mısır'ın israil'i yok edebilecek bir gücü yoktu, yok. bahsi geçen savaşta da marwan'ın istihbaratına güvenilmemiş ve gerekli önlemler alınmamıştır. bu nedenle zaten mısır ordusu ilerleyebilmiş ve barış imzalanmıştır. aksi takdirde barış mümkün olmayacak ve uzun yıllar süren bir savaş ortamı oluşacaktı.
 • mossad belgeseli (bkz: inside the mossad) i izlerken (bkz: friends for the moment) bölümünde konu edilen mossad muhbirileri arasında , “bir başkanın damadı” olarak tanıdığım insan. mossad için yaptığı icraatlar bizzat dönemin mossad ajanları tatafından bu belgeselde açık açık belirtiliyor.

  kendisi ile ilgili ozaman ki olayları anlatan bir film (bkz: the angel) bile çekilmiş.bu pozisyonda bir insan neden muhbir olur ki sorusunu biraz olsun cevaplamaya çalışmışlar ama neresinden bakarsan bak boktan bir iş ve pozisyon.

  ——-
  israilli tarihçi ahron bregman’ın 2002’de eşref mervan’ı resmen “israil ajanı” olarak deşifre etmesi, mısır’ın eski muktedir adamı için zor günlerin başlangıcıydı. bregman, “eşref mervan, 1969’dan itibaren sürekli israil’e çalıştı. ama onun sadece israil’e çalıştığını da düşünmemek gerekir. mısır istihbaratı da mervan’ın bağlantılarından bolca faydalandı. mervan 1971’de italyanlarla, 1975’te de amerikan istihbaratıyla temasa geçti” iddialarında bulunmuştu. kaynak
 • mossad'a ajanlık yaparak ülkesine ihanet etmiş hain bir köpek. 20. yy'ın en önemli ajanlarından biri. israilliler onun hep çifte ajan olduğundan şüphe etse de sadakatini onlara kanıtlamış, israil'e sağladığı istihbaratlarla belki israil'in kaderini dolayısıyla da dünya tarihini değiştirmiştir.

  ifşa edildikten sonra birileri tarafından londra'daki evinin balkonundan atılarak öldürülmüş ve intihar süsü verilmiştir. hazırlama evresinde olduğu hatıratının el yazmalarının kütüphanesinden kayboluşu kim tarafından öldürüldüğünün bir ipucudur.*